Třicetiletý zlínský boxer David Bauza porazil na galavečeru v pražské Lucerně Vladimíra Říhu a po napínavé desetikolové bitvě nečekaně slavil senzační mistrovský titul, který mu přinesl pás střední váhy.

Po závěrečné bitvě v hollywoodském stylu ze stropu mezi šestnáct provazů padaly třpytivé konfety. Zlatý déšť pršel na šťastného Bauzu.

Nový český šampion si užíval sladké chvíle slávy a vychutnával si životní triumf. Poražený Říha naopak v druhém rohu ringu pouze smutně přihlížel. „Je to můj největší úspěch, kterého si nesmírně cením,“ září Bauza.

Vůbec mu nevadilo, že soupeři překazil vysněnou výhru, kterou chtěl věnovat zemřelému kouči Miroslavu Pekovi.

Říha na jeho počest nastoupil do zápasu se zarámovanou fotografií bývalého trenéra a první dvě kola měl mírně navrch. Jenže pak zlínský boxer přidal. Přesnými údery otupil nástup natěšeného protivníka a dokráčel si pro životní vítězství.

Bauza vyhrál titulový zápas na deset kol a stal se českým šampionem. „Až do posledního kola to byl vyrovnaný boj,“ upozorňuje zlínský boxer.

„Štěstí stálo tentokrát na mé straně, o triumfu rozhodla moje velká vůle, srdce, bojovnost a obrovská podpora trenérů,“ líčí s patřičným dojetím.

Bauzovi aplaudovala zaplněná Lucerna. „Díky úžasné atmosféře a dobré organizaci se mi boxovalo výborně,“ přiznává třicetiletý šampion.

Pro něj to byl v náročné sezoně už osmý profesionální zápas. „Rok 2017 byl pro mě velmi úspěšný. Mimo jiné taky díky příchodu nového běloruského trenéra Andreje Parkhomika,“ vyzdvihuje přínos zahraničního kouče zlínský boxer.

Bauzu, který pracuje jako dělník v otrokovické firmě vyrábějící pneumatiky, k boxu v patnácti letech přivedl otec. I když šikovného mladíka tvrdý sport bavil, po různých peripetiích si dal dlouhou, osmiletou pauzu. „V únoru to budou dva roky, co jsem se začal znovu naplno věnovat tréninku v klubu,“ připomíná.

V moderně zařízené oddílové tělocvičně vyhlášeného oddílu SK KO Zlín se připravuje pětkrát týdně. „Před blížícím se zápasem je to i víckrát, což pro mě při práci není vůbec jednoduché,“ říká.

Tvrdá dřina se nejen Bauzovi vyplatila. „V Lucerně totiž profesionální titul získal také Miroslav Šerban. „Náhoda to není. Zlínský klub nám vytváří výborné podmínky. V průběhu roku máme různá soustředění. Máme možnost zápasit se soupeři ze zahraničí, navíc máme po ruce výborné trenéry,“ oceňuje Bauza.

Chce další titul

Podle něj patří box ve Zlíně k populárním sportům. „Myslím, že je to i díky úspěchům, kterých jsme v posledních letech dosáhli,“ prohlásil čerstvý šampion. Oblíbený sport má však příznivce i v jiných krajských městech. „Český box jde stále nahoru. Fanoušků možná i díky pravidelným televizním přenosům máme hodně,“ tvrdí. Možná i proto Bauza o přechodu k jiným bojovým sportům vůbec neuvažuje. „Držím se svého,“ říká s úsměvem.

Zlínský boxer i po největším úspěchu kariéry nezahálí a pomalu se začíná připravovat na další akce. Před sebou má spoustu tvrdé práce. Cíl je jasný. „Chtěl bych se ucházet o titul RBO,“ dodává.