„Dostali jsme od svazu oficiální nabídku na vstup do Mattoni NBL, museli jsme ji však odmítnout. Stávající rozpočet bylo potřeba navýšit o tři miliony, oslovil jsem dvě firmy se žádostí o sponzorství, žádná však neměla zájem,“ vylíčil předseda klubu Zdeněk Mikel anabázi starou dva měsíce.

Příčiny ukončení činnosti mužstva dvacetiletých způsobil nedostatek hráčů. „Když jsme dali dohromady soupisky obou týmů, z těch co zůstali, nedostali jsme se přes dvanáct hráčů,“ vyložil trenér Tomáš Pětivlas.

Ze Zlína odešli ze studijních důvodů Šír, Bisaha, dorostenci Šiška, Václavík, Bajar zamířili do Brna stejně jako pracovně zaneprázdněný nejlepší střelec družstva Melichárek. „To bude pro nás velká ztráta,“ ví Pětivlas.

Přijít může i o 21letého křídelníka Petra Nehoda, který uvažuje o ukončení kariéry. „Ještě se neukázal ani na jednom tréninku letní přípravy. Mladým hráčům do hlavy nevidím,“ posteskl si kouč Protonu. Do letního drilu se nezapojil ani slovenský mládežnický reprezentační pivotman Židzik, který nedávno absolvoval mistrovství Evropy dvacítek. „Nevím, co s ním je, nebere telefony.“

Trenér Pětivlas shání pivota

Pětivlas se zatím marně snaží získat podkošového hráče. Na zkoušku přivedl 210 cm vysokého a 140 kg vážícího Sedlaříka, který se ale po roční pauze připravuje individuálně. Další novou tváří je osmnáctiletý křídelník Koša z Prostějova.

Osu týmu by měla tvořit čtveřice zkušených borců Chwaszcz, Šušák, Klimek, Michal Pospíšil plus tři pendlující posily z Prostějova. Zatímco dvojice Dokoupil, Krakovič už ve Zlíně v minulé sezoně působila, Bohačík je nováčkem. Osmnáctiletý křídelník byl oporou české reprezentační osmnáctky, která minulý týden vyhrála divizi B mistrovství Evropy.

„Díky změnám v hracím systému budeme moci pendlující hráče využívat každé kolo,“ pochvaluje si Pětivlas. V předchozích letech se hrála I. liga každý druhý víkend se dvěma duely, nově bude frekvence co týden jeden zápas. „Přítelkyně hráčů budou možná nadávat, osobně jsem s tím spokojen,“ uvedl zlínský trenér.

Týmy si mohou vybrat z pátku, soboty a neděle, pokud se vzájemně nedomluví, je oficiálním hracím dnem neděle. „Pro nás nepřichází v úvahu nic jiného než neděle. Pro domácí utkání jsme zvolili čas dvě hodiny odpoledne. S žádným jiným sportem ve městě se nekryjeme a je to příjemný čas po obědě, takže věříme, že nalákáme do hlediště více diváků,“ zmínil Pětivlas.

Klub chce po roce zpět do play off

A jaké budou ambice jeho mužstva? „Soutěž bude hodně nevyrovnaná. Hodně se oslabilo Ústí, po základní části poslední Litoměřice kádr nezměnily, nováčkem je béčko Prostějova, které bude nastupovat s hráči ročníku 92 a 93. Tabulka se rozdělí asi na dvě části a my bychom chtěli patřit do první osmičky, abychom vrátili Zlín po roční pauze do play off,“ přeje si Pětivlas.

První mistrovský zápas čeká jeho svěřence 19. září v Benešově, předtím ale absolvují během přípravy 12 utkání včetně domácího turnaje Proton Cup poslední srpnový víkend. Mezinárodní podnik ozdobí tři účastníci nejvyšších soutěží – NH Ostrava, slovenská Handlová a rakouský Klostenburg.