Český celek vstoupil do bojů o evropský primát porážkou 1:3 od Norů. Pozdější mistři starého kontinentu sice dovolili našim borcům ještě vyrovnat na průběžný stav 1:1, pak však přidali další dvě branky a připsali si očekávané vítězství. „Přesto jsme si v tomto utkání zvedli sebevědomí. V minulosti jsme od Norů dostávali pořádné příděly. Tentokrát jsme s nimi hráli jako rovný s rovným,“ uvedl útočník týmu Hamé Sedící Medvědi Zdeněk Hábl.

Jak se později ukázalo, byla to jediná porážka, kterou musel český soubor na mistrovství Evropy spolknout. V dalších duelech čeští reprezentanti postupně porazili výběry Estonska, Polska a Švédska. V tu chvíli měli jistotu medaile. „Ve všech utkáních jsme zachytili úvod a podařilo se nám vstřelit branku. To nám hodně pomohlo. Nemuseli jsme se nikam tlačit a hrát zbytečně agresivně. Žádný zápas však nebyl jednoduchý,“ připomněl Hábl.

Mimořádně vypjaté bylo především utkání proti skandinávskému celku. Češi sice získali dvoubrankový náskok, Švédové však snížili a až do konce zápasu mohutně usilovali alespoň o vyrovnání.

Na úspěchu české reprezentace se podíleli Sedící Medvědi Zdeněk Hábl, Erik Fojtík a Jan Matoušek

„Měli jsme i štěstí. Švédsko nás zatlačilo, vypracovalo si i šance, ale v koncovce se nedokázalo prosadit,“ zavzpomínal pětadvacetiletý český reprezentant.

O tom, jakou Češi získají medaili, se rozhodovalo až v posledním zápase. V něm svěřenci kouče Tomáše Zelenky změřili své síly s ambiciózním Německem. V polovině úvodní třetiny se prosadil zlínský Hábl, a jak se později ukázalo, jeho branka měla pro tým cenu stříbra. Naši západní sousedé už totiž přes vytrvalý tlak a dvojnásobnou přesilovku v poslední části hry nedokázali vyrovnat. Radost v české kabině neznala po zápase mezí.

„Na šampionát jsme si přijeli pro medaili, ale věděli jsme, že adeptů je hned několik. Po celý turnaj jsme však drželi při sobě, nenechali jsme se rozhodit a velkou zásluhu na našem úspěchu měl i kouč Zelenka. Tak kvalitního trenéra jsem ve své kariéře ještě nezažil,“ říká s obdivem Hábl, jenž se sledge hokeji věnuje teprve třetím rokem.

Českému celku podle něj vydatně prospívá také společná příprava, kterou hráči absolvují každý měsíc.
„Na čtyři dny se vždy sejdeme v nějakém tréninkovém kempu, nacvičíme si potřebné herní varianty a především utužíme partu. Na ledě pak působíme jako jeden tým,“ opakuje zlínský útočník.

Další vrchol čeká českou reprezentaci v březnu, kdy by se měla zúčastnit premiérového mistrovství světa v americkém Bostonu.