Svěřenec trenéra Zdeňka Kasálka Miroslav Knedla vybojoval loni v izraelské Netanji titul juniorského mistra světa na trati 50 metrů znak a také stříbro na dvojnásobné trati.

Kromě toho získal v Bělehradě i tituly mistra Evropy na tratích 50 metrů znak, 200 metrů polohový závod a bronz na evropském šampionátu v Dublinu v závodě na 50 metrů znak.

Kromě Miroslava Knedly, jenž bude Českou republiku reprezentovat v červenci a srpnu na Olympijských hrách v Paříži, převzali ocenění pro nejúspěšnější sportovní kolektiv města za rok 2023 sáloví cyklisté Tomáš Horák a Radek Adam z TJ Sokol Zlín-Prštné.

Reprezentanti v kolové se stali mistry České republiky a na mistrovství světa v cyklistice v Glasgow obsadili 4. místo.

Gymnasta, fotbalistka i parkouristka

Na slavnostním vyhlášení v Kongresovém centru Zlín bylo oceněno také dalších devět sportovců bez určení pořadí. Jsou to sportovní gymnasta Jonáš Daněk, fotbalistka Klára Cahynová, parkourista Martin Chromeček, fotbalista Martin Cedidla, triatlonistka Helena Kotopulu, parkouristka Bára Krčmářová, sportovní lezec Šimon Potůček, 3D lukostřelec Tomáš Rožnovský a karatista Saša Šindel.

Cenu primátora získal triatlonista Petr Vabroušek. Jedenapadesátiletý Vabroušek vybojoval loni v Nepálu prvenství v nejtěžším ironman závodu světa Himalayan XTRI. Ve výčtu jeho loňských úspěchů je rovněž vítězství v závodech Ultraman Czech nebo Ironman JAR.

Cena za mimořádný přínos zlínskému sportu patří letos gymnastům. Ocenění získali manželé Zdena a Jan Komrskovi. Ve zlínské Sokolovně vychovali mnoho reprezentantek ve sportovní gymnastice.

Dceru Janu dovedli až k účasti na dvou olympiádách v Sydney a Aténách. Po ukončení kariéry výkonnostních trenérů se i nadále věnují výchově mládeže. Oba jsou také školiteli při vzdělávání nových trenérů sportovní gymnastiky.

Nejúspěšnějším zdravotně postiženým sportovcem minulého roku je para-atlet a para-lyžař Přemysl Liška. Šestatřicetiletý sportovec získal loni výkonem 8,53 metrů ve vrhu koulí první místo na mítinku Para Moravia Cup.