Pořadatelé letos znovu připravili dvě tratě, které mají start i cíl u 21. budovy v areálu Svit Zlín, v ulici J. A. Bati. Delší trať měří 46 kilometrů, je rozložená do tří okruhů a má celkové převýšení 1150 metrů. Hlavní závod startuje ve 12 hodin. Rovněž ve 12 hodin odstartuje kratší 18 kilometrový závod. Ten má převýšení 480 metrů.

V obou těchto závodech je vypsáno celkem 14 kategorii. Na kratší 18kilometrové trase se bude závodit i v soutěži tří až pěti členných smíšených týmů. V ní se budou počítat nejlepší tři časy v krátkém závodu.

Prezentace se v den závodu koná ve vestibulu Krajského úřadu ve Zlíně, 21 budova, ulice J. A. Bati, od 8.30 do 11 hodin. Přihlášky na místě v den závodu se přijímají do 10.30 hodin.

Startovné je 600 Kč (46kilometrový závod), nebo 500 Kč (18kilometrový závod). V něm je zahrnuté občerstvení na trati i v cíli, elektronické měření času, zdravotnická služba a bezplatné parkování.

Pro nejlepší bikery jsou připravené mimo jiné zajímavé finanční odměny. Absolutní mužský vítěz i absolutní ženská vítězka obdrží 3000 Kč. Vypsána je i sprinterská prémie při prvním průjezdu Fans zónou na 2,8 kilometru. Její vítěz získá 2000 Kč. Vítěz vrchařské prémie na 14 kilometru na Tlusté hoře dostane také 2000 Kč.

Bikeři můžou vyhrát hodnotné ceny i v účastnické tombole. V ní se bude losovat o City kolo od FORCE, poukaz v hodnotě 10 000 Kč na ubytování ve Valašských chalupách ve Velkých Karlovicích, nebo o poukaz CRAFT v hodnotě 5000 Kč.

Vyhlášení výsledků proběhne v 16 hodin. Vítězové budou dekorováni do dresů po vzoru Tour de France.

Po vyhlášení výsledků na pódiu vystoupí kapela Mňága a Žďorp.

,,Letošní Zlínskou 50 jsme se rozhodli spojit se Dnem Zlínského kraje a tím využít krásného, reprezentativního a typicky zlínského prostředí pro zázemí závodu v Baťovském areálu,“ informuje hlavní organizátor Ondřej Kobliha.

,,Peloton v Baťovském areálu nejprve projede zaváděcím okruhem. Poté se vydá podchodem směrem ke sportovní hale Datart. Dále trať povede kolem baťovských domků do lesů nad Zlínem směrem k malenovickému hradu. Při cestě zpět bikeři vystoupají až k Majáku na Tlusté hoře a poté pojedou do cíle opět ve Zlíně,“ prozradil ještě Kobliha.

Hlavní organizátor v neděli v krajském městě očekává účast okolo 300 příznivců horských kol.

,,Zlínské 50 se vždy mimo širokou veřejnost, pro kterou je závod primárně určený, účastní i významní profesionální jezdci a reprezentanti. V minulosti k nám zavítal olympionik Jan Škarnitzl, nebo náš v současné době nejlepší maratonec Martin Stošek. Kdo se

z české špičky postaví letos na start, si necháváme jako překvapení,“ láká do Zlína Ondřej Kobliha.

V rámci letošní Zlínské 50 pořadatelé a bikeři vzpomenou také na Danu Zátopkovou, která 4 roky držela nad závodem záštitu.

V loňském roce hlavní závod ve Zlínské 50 vyhrál Jakub Zemene (D2 Mont Merida), který dosáhl času 1:43:19. Z regionálních bikerů skončil David Bártek z Jarcové (Amenity Extrem Sport Team, 1:45:44) na bronzové příčce. Hlavní závod žen ovládla Julie Malošíková (Cykloteam MXM Hulín, 2:12:41).

V krátkém 16kilometrovém závodu zvítězili David Vašut (Bike Pro Racing, 37:37) a Viktorie Erbanová (TUFO CykloZákladna Otrokovice, 55:53).

Celkem se v roce 2021 v krajském městě v obou závodech ve všech kategoriích ve Zlínské 50 prezentovalo 298 bikerů a bikerek.