A co víc, na druhých hrách pod šesti kruhy v ruském Soči bude dcera vítězky Olgy Charvátové jednou z jejich konkurentek.

„Klobouk dolů před ní. Abych si sama sebe představila třeba na letní olympiádě, to fakt nehrozí," rozesmála se včera v rozhovoru pro Deník 24letá Klára Křížová při vzpomínce na dovolenou a snahu brázdit vlny na surfařském prkně.

Jak vám to na něm šlo?

Moc ne. Takový boj a dřinu jsem se sportem ještě v životě nezažila. Moře nade mnou vyhrávalo víc, než já nad jeho vlnami. Vždycky jsem měla totálně propláchnuté dutiny. Po dvaceti minutách jsem z moře odcházela docela naštvaná. (Smích.) Rozhodně svah a sníh jsou pro mě lepší. (Směje se.) Přitom mě i bratra rodiče vedli k všeobecné sportovní přípravě. Takže jsem se věnovala tenisu, golfu, koním, gymnastice i plavání. Nikdy mi nedělalo problém věnovat se sportu.

Wanessa Mae je původem ze Singapuru a má reprezentovat Thajsko, rodnou zemi svého otce. Co na její odhodlání říkáte?

Je krásné, že si splnila svůj sen. V tom každého jen podporuji. Klobouk dolů před ní. K nominaci jsou potřeba nějaké body ze světového poháru. Smekám před ní, tím spíš, jestli se lyžování začala věnovat před pár lety.

A s intenzivním tréninkem začala teprve před rokem.

To je úžasné. Kolika lidem se podaří splnit si svůj sen? I na sjezd musíte mít talent, nemůže na takové akci závodit člověk, který nikdy nesportoval.

Jaké budete mít na olympiádě cíle?

Čekají mě čtyři disciplíny. Nejvyšší cíle mám ve sjezdu, kde chci skončit do 15. místa. S tím bych byla maximálně spokojená. Ale především chci vždy zajet nejlépe, jak umím. A snažit se olympiádu opravdu si užít po sportovní stránce.

Jak se vám líbí olympijské oblečení?

Ještě jsem si ho nevyzvedla, čeká mě to až zítra (rozhovor se uskutečníl včera před polednem – pozn. aut). Ale z fotek a reakcí jiných sportovců věřím, že je krásné. I ve Vancouveru i Londýně bylo hezké. Zrovna z Vancouveru jsem si nechala jen vestu, zbytek jsem porozdávala mezi známými i sponzory. Stejně si je nemůžu nechat, protože mám už jiné finanční partnery.

Je to vaše druhá účast na olympijských hrách. Budete zkušenější?

Určitě. Především pak po lyžařské stránce, protože už mám více zkušeností. Ale také proto, že už jsem olympijskou atmosféru zažila a doufám, že už nebudu tak vykulená jako ve Vancouveru a budu vědět, co mě čeká. (Směje se.)

Jaký bude váš program do odletu do Soči?

Ve středu jsme měli jet ještě na dva závody evropského poháru, ale nakonec jsme původní plán přehodnotili. Cesta by byla dlouhá, takže nakonec ve středu na tři dny pojedu na trénink do Špindlu. Bude to kondiční i lyžařská příprava a 4. února odlétáme do Soči s většinou sportovců leteckým speciálem.

Bude to na aklimatizaci a přípravu stačit?

Je tam jen dvouhodinový časový posun, takže je to v pohodě. Stačit to rozhodně bude. Trénink začínáme až 6. února a oficiální až o den později.

Nominaci máte už dlouho jistou. Byla jste vůbec nervózní, že by se nemuselo povést?

Vyjela jsem si ji loňským výsledkem, když jsem bodovala ve svěťáku. Ale sama pro sebe a svůj dobrý pocit jsem chtěla alespoň jednou před olympiádou bodovat, abych si nominaci potvrdila. Proto jsem ani nervózní nebyla. Spíš jsem ráda za potvrzení své formy, že tam patřím.

Dá se vůbec nějak šetřit a dávat si pozor, abyste se před odletem nešťastně nezranila?

Nad tím člověk nemůže přemýšlet. Samozřejmě olympiáda je vrchol každého sportovce. Nemůžu ale jezdit s brzdou v hlavě, abych si nepřivodila zranění. Většina sportovců o tom přemýšlí, dává si pozor na nemoci. Ale na svahu nad tím uvažovat nesmíte.

Býváte před důležitými závody nervózní?

To ani ne. Spíš se na jízdu těším. Momentálně se snažím prodat své maximum. Připravuji se, jak jsem si naplánovala. Takže je to jen takové šimrání v podbřišku. Ve Vancouveru jsem ještě ale nervózní byla, až jsem málem nestihla start.

Jak to?

Byla to i chyba startérů. Připravovala jsem se a oni obvykle hlásí, aby se předjezdec nachystal na start. Tentokrát ale nic neříkali a najednou jsem slyšela: jednička za minutu start! Tak jsem reagovala, že asi těžko, protože nemám ani nazuté lyže. Tak mi tvrdili, že to musím stihnout. A to jsem si myslela, že se asi zbláznili. Naskočila jsem do lyží, zapnula jsem si boty a zbývalo pět vteřin a neměla jsem ani hůlky na rukou. Naštěstí ale spadl přede mnou předjezdec. (Smích.) Takže už na startu jsem měla tep sto osmdesát a byla pořádně vystresovaná. Tentokrát doufám, že si to užiju.

Tušíte, jaké vás čekají tratě?

Ty jsou zcela nově postavené. Ale v Soči jsem byla dvakrát na evropském poháru. Shodou okolností tam vloni byla i máma. Když jsem tam poprvé byla před pěti lety, tenkrát teprve začínali s veškerým budováním. Tehdy to byl pro mě velký šok. Nechápala jsem, jak tam za čtyři roky může být olympiáda. Podruhé jsem tam byla vloni na finále evropského poháru. Středisko bylo hotové, ale okolí tam i tehdy bylo jedno velké staveniště.

Dala vám máma nějaké rady?

Samozřejmě. Sama se jí ptám, protože zkušeností má hodně. První týden v Soči bude osobně, jelikož je pozvaná olympijským výborem. Takže se tam podívá, ale přímo mě uvidí jen v mé hlavní disciplíně.

Talismany pro štěstí máte ve své výbavě?

Jo, to já mám. Třeba od kamarádky přívěsek na krk, nějaké kameny a další osobní věci. A plyšáka, toho mám zase od přítele.

Pověrčivá jste?

To nejsem, přesto si jako první nazouvám pravou lyži. Je to můj rituál i rozcvičkový. Abych náhodou na něco nezapomněla.

Rodina a přátelé vás motivovali?

Přátelé se mnou všechno neskutečně prožívají. Přijde mi, že mám nejlepší fanclub, jaký vůbec můžu mít. Pořád mi posílají nějaké odkazy na články se mnou, o kterých ani nevím, že vyšly. A k tomu rodina. Třeba tátovi jsem volala nedávno z Cortiny, jestli se na mě díval v televizi. Ale říkal mi, že raději šel nakupovat zeleninu. Do telefonu mi nadává, že takové stresy přece nemůže prožívat.

Nedávno vám kvůli hustému sněžení zrušili trénink i závod světového poháru právě v Cortině. Jak moc je to pro sportovce složité reagovat na nepřízeň počasí?

Když se zruší hned ráno, když nejste ještě na kopci, tak se s tím nějak vypořádáte. Horší je, když máte prohlídku a start neustále posouvají. Tohle je hodně nepříjemné. Proto pro nás bylo dobré, že jsme mohli zůstat v hotelu a zařadit do programu kondiční trénink.

V čem je to nejvíce nepříjemné?

Když jste na kopci, musíte se udržovat v nějakém závodním režimu. Pořád musíte být připravený. Když vám každou půlhodinu řeknou, že se závod posouvá, je to hlavně psychicky náročné.

Zajela jste v poslední době body i ve světovém poháru. Podle vašich reakcí na sociální síti z toho máte ohromnou radost. Cítíte se v optimální pohodě?

A to nejlepší bude ještě v Soči. (Směje se.) Ale určitě je příjemné před olympiádou zajet pěkný výsledek. Člověk se uklidní a víc se na závody těší.

V souvislosti s olympiádou v Soči se bohužel objevily i výhrůžky radikálních skupin a teroristů. Nemáte z nich obavy o bezpečnost?

Pro psychiku to není příjemné slyšet. Ale člověk to musí brát tak, že podobné zprávy se objeví před každou olympiádou, závodem nebo soutěží v Rusku. Věřím, že pořadatelé zajistí důkladnou bezpečnost a že se nic nestane. Už i na evropských pohárech byly kontroly větší než obvykle. Je to někdy až otravné, když vás všude kontrolují a šacují, ale beru to tak, že to dělají pro naši bezpečnost. Musíte se kousnout do jazyka a vydržet. To víte, že někdy máte špatnou náladu a občas jste i nepříjemní, ale za podobné potíže to nestojí.