A s odchody hráčů se zlínské ragby bortí a drolí dál.

„Bylo to frustrující. Na takovou zátěž nejsou naši ryze amatérští hráči zvyklí ani trénovaní. Ve spojení s nevelkým hráčským kádrem to byla pro nás devastující záležitost," přiznal trenér Daniel Chytil, jehož tým skončil na 5. místě, přičemž na jaře ze sedmi zápasů vyhrál pouze dvakrát.

„S kádrem, který jsme měli k dispozici, jsme dosáhli maxima. Mohli jsme vyhrát o jedno až dvě utkání víc, která jsme měli rozehraná. Mohli jsme také prohrávat nižším rozdílem, což zamrzí. Faktem je, že narůstající skóre na prohrávající tým dolehne a jde do kolen," popsal Chytil.

Už tak fyzicky náročné ragby se dostalo přeloženými zápasy na vyšší level. Náchylnost na zranění byla alarmující. „Jsme ryze amatérský sport a nemáme potřebnou rehabilitaci. Každý si ji zajišťuje sám. Nemáme žádného najmutého maséra. Navíc spousta kluků se omluví z pracovních důvodů, nemůže přijít na všechny tréninky a tím trpí fyzická kondice," popisuje strastiplné potíže, které musejí ragbisté v lásce ke svému sportu překonávat.

Vedení hned několika klubů se proto snažilo zajistit posunutí termínů, ovšem neuspělo. „Naše žádost ale byla rázně zamítnuta s odůvodněním, že termínový kalendář je daný," kroutil hlavou Chytil.

Návrat do extraligy je v současnosti tabu a rovněž konkurenceschopnost s nejlepšími týmy ze špičky 1. ligy je nereálná. „Máme velkou mezeru v juniorech a kadetech. Když se nám ji nepodaří zacelit náborem, mám obavy, jestli rozdíl v rozumné době smažeme," přiznal Chytil.

Může být ještě hůř. V uplynulé sezoně výkony stály především na zkušenějších hráčích starších 35 let. V nadcházející sezoně přitom Zlín bude i nadále oslabován a náhrada není. „Jsou tam plánované operace, což hráče vyřadí na půl roku a více. Někteří zase odejdou do zahraničí studovat. O příchodu posil se mluvit nedá," otřel si pot z čela Daniel Chytil, který letní přípravu s týmem zahájí v polovině července.