Sedmadvacetiletý vítěz letošního Obr Drásala a trojnásobný mistr Slovenska z roku 2014, 2015, 2018 v maratonu horských kol Višňovský zajel v hlavním závodu rozloženém do tří okruhů, který měřil 42 kilometrů a měl převýšení 1050 metrů, čas 1:43:36. Stříbrný v pořadí letošní mistr České republiky v ultramaratonu a vítěz Českého poháru v maratonu horských kol a také držitel ceny fair play ČOV za rok 2017 Michal Bubílek (Kross Bikeranch Team) byl v cíli pomalejší o 6 minut a 7 sekund, třetí pozici obsadil v čase 1:51:23 Michael Zeťák ze Lhoty u Vsetína. Zeťák do cíle dojel bez sedla.

,,Ve Zlíně jsem chtěl důstojně zakončit letošní sezonu,“ plánoval Tomáš Višňovský.

To se mu také dokonale povedlo. Vývoj závodu totiž od začátku do konce kontroloval.

,,Od startu jsem jel svoje tempo. A už po deseti minutách v průběhu druhého kilometru jsem se probojoval do čela. Na prvním místě jsem pak zůstal až do cíle. V průběhu závodu jsem si ale hlídal, abych na náročné trati neudělal nějakou technickou chybu,“ upozornil na rozhodující moment biker ze Žiliny.

Tomu se ve Zlíně líbilo.

,,S náročnými podmínkami a rozbahněnou tratí jsem se dokázal vypořádat.  Pozitivní bylo, že po noční bouřce a nočním a ranním dešti, v průběhu závodu svítilo slunce,“ pochvaloval si pobyt v krajském městě Višňovský.

Biker ze Žiliny měl také jasno, jak výborný výsledek oslaví. ,,Se svým realizačním týmem si dáme dobrou večeří a potom si připijeme šampaňským vínem,“ informoval ještě Tomáš Višňovský.

Z bikerů ze Zlínského kraje skončil ještě Vojtěch Neradil (PSG Cyklosport Chropyně, 1:52:50) pátý, Radovan Holík z Velíkové (Cyklogat, 1:52:57) šestý, Jiří Hradil (FORCE KCK Cykloteam Zlín, 1:53:35) sedmý a Lukáš Václavek (Cykloop.cz - BT Morkovice, 1:55:40) devátý.

Závod žen vyhrála Libuše Prchalová z formace 4Ever Cyklo Bulis Bystřice pod Hostýnem, jež první příčku brala za čas 2:36:16. Druhá dojela Markéta Odehnalová (Cykloteam Kolárna, 2:45:24), bronz si do Kroměříže odvezla Veronika Brázdová (Valachbajk Team, 2:49:49).

,,Poprvé jsem se Zlínské padesátky zúčastnila v loňském roce. Moc se mi ve Zlíně líbilo. Proto jsem se na letošní závod těšila,“ vysvětlovala Libuše Prchalová.

Do závodu ale šla bez tréninku a bez ambicí.

,,Celý letošní rok jsem totiž veškerou energii věnovala maturitě. Kolo jsem používala jenom na odreagování,“ přiznala bikerka z Holešova.

O taktice však měla jasno.

,,Dávala jsem si pozor, abych nepřepálila začátek. To se mi podařilo. V úvodu závodu jsem jela na čtvrté až páté příčce. V průběhu druhého kola jsem se posunula na druhé místo. A protože mi fungovaly nohy i plíce, tak jsem s přibývajícími kilometry tempo zrychlovala. Na vítěznou pozici jsem se ale probojovala až pět kilometrů před cílem,“ prozradila Prchalová, kterou zisk první příčky překvapil a samozřejmě potěšil.

,,Až přijedu domů tak budu relaxovat v posteli při poslechu dobré hudby,“ svěřila se ještě před odjezdem z krajského města 19letá Libuše Prchalová.

Hlavního závodu se letos zúčastnilo 150 mužů a 10 žen. Trať vedla na okruhu se startem u zlínské Sportovní haly Datart směrem na Malenovice, Dále pak přes Maják zpět do Zlína.

Počasí bylo příznivé. Po nočním vytrvalém dešti a bouřce a ranních přeháňkách v průběhu závodu většinou svítilo slunce. Teplota se pohybovala kolem 20 stupňů.

V rámci Zlínské padesátky se uskutečnil také 15kilometrový závod. Ten měl převýšení 380 metrů.

V mužích v něm zvítězil David Vašut (Bike Pro Racing, 39:31). Mezi ženami získala první místo Julie Malošíková Cykloteam MXM Hulín, 49:42).

V tomto podniku si zazávodilo 59 bikerů a 14 bikerek.

Celkem se v obou závodech postavilo na start 292 cyklistů. Do cíle jich dojelo 233. V těžkých podmínkách jich 59 vzdalo.

Muži do 29 let: Tomáš Višňovský (Česká spořitelna Accolade) 1:43:36.

Muži do 39 let: Michal Bubílek (Kross Bikeranch Team) 1:49:43.

Muži do 49 let: Radoslav Šíbl (4Ever Cyklo Bulis Bystřice pod Hostýnem) 2:00:13.

Muži do 59 let: Tomáš Galuška (FORCE KCK Cykloteam Zlín) 2:11:54.

Muži nad 60 let: Leopold Spáčil (Mondraker Racing Team) 2:18:56.

Junioři: Vít Balcárek (Cyklon.cz – BT Morkovice) 1:59:12.

Ženy do 39 let: Libuše Prchalová (4Ever Cyklo Bulis Bystřice pod Hostýnem) 2:36:16.

Ženy nad 40 let: Erika Ondroušková (Bystřice pod Hostýnem) 3:07:40.

PŘEHLED VÍTĚZŮ HLAVNÍHO ZÁVODU V POSLEDNÍCH 5 ROČNÍCÍCH ZLÍNSKÉ 50 (2016 – 2020):