Vlajkonošem výpravy bude Jaroslav Balaštík, bývalý dlouholetý úspěšný útočník zlínského hokejového klubu a několikanásobný nejlepší kanonýr extraligy.

„Naše reprezentace nemá individuální hvězdy, ale vyniká v bojovnosti a také v zápolení v duchu fair-play. Týká se to jak trenérů, tak jednotlivců v jejich nominacích,“ nechal se slyšet Filip Pastuszek z Odboru školství, mládeže a sportu Zlínského kraje, který bude na ODM jako vedoucí zlínské výpravy.

Zlínský kraj bude mít zastoupení ve všech jedenácti sportech, v nichž se na letošní ODM bude soutěžit – akrobatické lyžování, lední hokej, snowboarding, alpské disciplíny, běžecké disciplíny, rychlobruslení, biatlon, šachy, lyžařský orientační běh a taneční sport.
Sportovci z Baťova města udělají vše pro to, aby vylepšili své výsledky z posledních dvou zimních Olympiád dětí a mládeže.

„V letošním roce máme ambice být v pořadí krajů na takzvaném „velkém pódiu“, což znamená do šestého místa,“ upřesnil Pastuszek. Před dvěma lety v Ústeckém kraji se výběr Zlínského kraje umístil na sedmé příčce, v roce 2014 na osmé. Dosud nejlepším výsledkem zlínských mladých sportovců jsou druhá místa z let 2004 a 2008.

Sport a olympiáda zvlášť, nejsou vždycky jenom o medailích. Výpravě přeji, aby si odvezli hlavně dobré sportovní zážitky a celý ten týden, kdy olympiáda trvá, si pořádně užili. Už se těším na setkání s trenéry a medailisty u nás v sídle Zlínského kraje,“ vzkázal hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek, jenž sám rád aktivně lyžuje.

„Jako divák zajdu na hokej do Vsetína, kde bydlím, nebo na stadion ve Zlíně,“ dodal Čunek.

Zanedlouho odstartuje v jihokorejském Pchjongčchangu největší sportovní akce tohoto roku – zimní olympijské hry. Zřejmě každý mladý sportovec sní o tom, že by si jednou mohl pod pěti kruhy zazávodit. A účast na ODM tomu může dopomoct.

I Zlínský kraj se může pyšnit tím, že mladí sportovci, kteří jej na ODM reprezentovali, se nakonec na „velké“ olympiádě objevili, případně objeví.

„Jedná se například o Kláru Křížovou (alpské lyžování) nebo Tomáše Vančuru (skoky na lyžích). Ten se letos bude dokonce účastnit zimních her v Jižní Koreji,“ řekl Pastuszek.

„Věříme, že i z letošní reprezentace na ODM se v budoucnu někdo podívá na velké zimní olympijské hry, jak tomu bylo i v minulosti,“ dodal.

Zlínský kraj vyšle do boje dohromady 84 sportovců z celkových 1251, kteří se budou ODM v Pardubickém kraji účastnit. Příprava nadějí Zlínského kraje pro výjimečnou událost probíhala výhradně v České republice.

Zahajovací ceremoniál Olympiády dětí a mládeže v Pardubickém kraji je na programu v neděli 28. ledna od 15 hodin. Následně se až do čtvrtka 1. února bude bojovat o medaile na sportovištích v Litomyšli, Letohradu, Dolní Moravě, Čenkovicích, České Třebové a Chocni. (jah, mb)