Na západě Čech nečekaně získal dva tituly, když nejprve ovládl polohovku na sto metrů a hodně cenné zlato bral i na znakové padesátce, kde dokázal pokořit i ostřílené reprezentanty Tomáše Frantu a Jana Čejku.

„Popravdě jsem v to potichu doufal, ale jistý jsem si tím nebyl. Byly to moje první seniorské tituly, takže jsem velice spokojený,“ říká Knedla.

Obou plzeňských triumfů si velmi váží. Dobře ví, že reprezentanti Franta s Čejkou se neporážejí každý týden.

„Bylo to poprvé, co jsem je zdolal na mistrovství republiky, ale s časy jsem zase tak úplně spokojený nebyl,“ přiznává.

Větší radost měl z vítězství v polohovém závodě na sto metrů. „Do finále jsem šel s tím, že bych chtěl vyhrát, i když jsem den předtím skončil v juniorské kategorii druhý, ale jakmile jsem viděl čas 53.48, tak jsem byl opravdu překvapený, protože jsem svůj rekord juniorů překonal o půl vteřiny, a to jsem nečekal,“ tvrdí.

Nad republikové tituly ale pořád staví dvě bronzové medaile z juniorského mistrovství světa v Peru, kde uspěl v září letošního roku.

Navíc k překonání českého seniorského rekordu mu na padesátce znak scházely pouhé čtyři setiny sekundy.

Do Limy se kvalifikoval díky výkonům na závodě ve francouzském Marseille, kde poprvé splnil limity.

Poté absolvoval podniky v Barceloně a slovinské Kranji. I tam své časy dokázal zopakovat. „Za mé zlepšení vděčím hlavně trenéru Zdeňku Kasálkovi. Bez dřiny by to ale nešlo,“ ví dobře.

„Pomáhají mi i nové metody, které jsem načerpal s trenérem například na reprezentačních akcí, nebo když jsme viděli něco na internetu, co by naší práci mohlo pomoci,“ přidává.

Na mistrovství Evropy juniorů v rumunském Otopeni skončil po ne úplně povedených výkonech dvakrát pátý, druhá polovina roku mu ale vyšla báječně.

„Na konci října jsem plaval na mezinárodních závodech v Plzni, kde jsem si připsal dva české rekordy na sto metrů polohovým závodem a na padesátce znak, kde jsem zaostal jen osm setin za limitem na právě konaném mistrovstvím světa v australském Melbourne,“ líčí.

V prvním kole Světového poháru v Berlíně zase v polohovém závodě na sto metrů vylepšil český juniorský rekord na 54,01 sekundy.

Pak přišlo excelentní vystoupení na mistrovství republiky dospělých.

Do konce roku jej čeká jen závěrečné kolo Českého poháru, které se o víkendu uskuteční ve Zlíně.

V domácím prostředí se bude chtít předvést.

Sedmnáctiletý znakař se sice narodil v Ostravě, ale od dětství bydlí ve Fryštáku.

V Baťově městě navštěvuje třetí ročník Gymnázia TGM.

Plavání se věnuje od osmi let, jako kluk také hrál fotbal a lyžoval.

Ve vodě se ale cítil lépe a díky rodičům u individuálního sportu taky zůstal. „Ve čtyřech letech mě začali učit plavat a za to jsem jim opravdu vděčný,“ říká.

VOLNO PO PŮL ROCE

Na Knedlových výkonech a výsledcích mají velkou zásluhu také trenérky Magdaléna Škubalová a Alena Martínková, které jej vedly v žákovských kategoriích.

Na střední škole jej převzal Zdeněk Kasálek.

Známý kouč jej cepuje nejen ve zlínském bazénu, ale doprovází i na zahraničních akcích.

Knedlu příští rok čekají tři soustředění v letní sezóně a minimálně čtyři zahraniční závody.

O letních prázdninách se představí na svém závěrečném mistrovství světa a Evropy, kde se pokusí zopakovat nebo i zlepšit své výkony z letošního roku.

Po víkendových závodech ve Zlíně si odpočine. Vánoce prožije s rodiči na horách, Silvestra oslaví s kamarády na chatě. „Hlídat a omezovat v jídle se nebudu. Po půl roce mám konečně delší volno,“ připomíná.

Ke štědrovečerní večeři si dá bramborový salát s lososem, sledovat bude i pohádky. „Mám rád Popelku a z klasických filmů hlavně Pelíšky,“ hlásí.

Do tréninky se zase vrhne po novém roce. Bude úspěšný jako ten letošní?