Zlínští tak trochu počítali minimálně s jedním titulem, na který měl zaděláno Karel Beníček. Ten na znakařské padesátce určitě nezklamal. Časem 26,31 dokonce vytvořil nový oddílový rekord mužů a dorostu, přesto skončil až druhý.

Doplatil totiž na skutečnost, že na západě Čech se jednalo o poslední závody, které skýtaly možnost soutěžit v plavkách, jež budou od příštího roku zakázány. Této skutečnosti využila většina závodníků.

„Plavky se navzájem půjčovaly a závodníci měli možnost vyzkoušet zlepšení, která přinášejí poslední modely,“ vypozoroval šéftrenér zlínského oddílu Petr Přikryl.

I přesto podle něj byli někteří plavci zvýhodněni, neboť startovali v úplně posledních modelech.

„Karel Beníček si to ověřil na vlastní kůži. Jeho dva největší soupeři měli poslední modely a na padesátimetrové trati to znamenalo rozdíl šest setin od prvního místa závodníka, jehož předtím o čtyři desetiny porážel,“ prozradil Přikryl s tím, že od Nového roku bude opět rozhodovat výkonnost závodníka před kvalitou materiálu.

Beníček si dohmátl pro medaili i za třetí místo na polohové dvoustovce. Neméně úspěšná byla v Plzni také Jana Hanuštiaková, pouze s tím rozdílem, že oba kovy vybojovala v prsařských disciplínách.

Stříbro brala na padesátimetrové trati v čase 34,79, na dvojnásobné distanci skončila třetí. Beníček navíc přidal páté místo na znakařské stovce, Hanuštiaková zase dohmátla šestá v závodě na 200 metrů prsa.

Tím ovšem výčet zlínských úspěchů zdaleka nekončí.

Za zmínku jistě stojí i čtvrté místo Barbory Adámkové na dvoustovce volným způsobem či šestá a sedmá místa, na kterých svorně dohmátli Jan Šimoník v závodech na 800 a 400 metrů volným způsobem a Dominika Dohnálková na motýlkářské stovce, respektive stejné distanci volným způsobem. Mezi nejlepší osmičku se ještě vešli hned dvakrát Kateřina Garguláková a dále Jan Huták a Matouš Vlach.

Samotná finále však v tomto případě nebyla pouze osmičlenná, jak bývá zvykem, nýbrž desetičlenná.

„V desetidráhovém bazénu se závodilo na této úrovni vůbec poprvé. Jeho instalaci umožňuje plzeňský padesátimetrový bazén, který má na šířku 25 metrů. Vzorem pro plzeňské pořadatele bylo stejné uspořádání na nedávném Mistrovství Evropy v Istanbulu,“ doplnil zlínský šéftrenér, jenž označil počínání svých třinácti svěřenců na dorosteneckém šampionátu za úspěšné.