Jak vás nominace překvapila?

Vždycky potěší, je to oceněním práce. Poprvé jsem do nároďáku nakoukl právě s nástupem trenéra Stewarta Bernarda, a přestože nám evropský šampionát nevyšel, věřil jsem, že ještě dostanu příležitost od nového trenéra. Volba Zdeňka Šmejkala na tento post byla podle mne nejlepší možná, je to pracovitý člověk, s jehož pomocí se opravdu můžeme dostat na mistrovství světa.

Kdy jste se dozvěděl, že do širší nominace nový kouč vybral nejen vás, ale i bratra?

Poprvé pan Šmejkal zjišťoval náš zájem reprezentovat po zápase s Příbramí, o nominaci jsme se dozvěděli společně v minulém týdnu doma, neboť bydlíme u rodičů. Především Pavlovi jsem to moc přál, protože v této sezoně podává opravdu výborné výkony, zaslouží si to. Kdyby se podařilo společně potkat se v dresu reprezentace na palubovce, byla by to paráda. (Úsměv.)

Už víte, kdy trenér zúží nominaci pro lednové kvalifikační boje?

Ne. Sraz v Nymburku máme od 21. do 23. prosince večer, druhý už v Opavě pak začíná den po Štědrém dnu. Přestože je to přes svátky, já se moc těším a udělám maximum, abych trenéra přesvědčil. Bude ale záležet na momentální formě a potřebě trenéra, zda mu budu zapadat do konceptu.

V posledních dvou duelech jste ale extraligovému Zlínu citelně chyběl. Už jste fit?

Věřím, že ano, dokonce už od pondělí opět trénuji a rád bych v pondělí v Praze nastoupil. V minulých dnech mi ale bylo krušno, dva týdny jsem proležel v posteli, protože mi zabrala až druhá antibiotika. Pozvolna se tak dostávám do kondice a formy. Navíc musím nabrat pět kilo, které jsem v minulých týdnech shodil. Protože mám výborné spalování, nebude to snadné, ale už na tom pracuji. (Smích.)

To byl váš největší zdravotní problém?

Rozhodně ne. Nejhůře mi bylo, když jsem kvůli mononukleóze nemohl půl roku hrát nebo když jsem měl zlomený loket.

Zpět ale k reprezentaci. Od 3. do 5. ledna národní tým v Opavě čeká kvalifikační skupina o postup na MS. Kdo bude největším rivalem našeho výběru v boji o první postupovou příčku?

Rozhodně silné Bulharsko. Mají výborný tým složený z hráčů světové úrovně. Naše motivace uspět proti nim bude o to větší, že jim budeme chtít oplatit porážku z posledního evropského šampionátu. Nesmíme podcenit ani Nizozemce, kteří jsou asi na naší úrovni. Pevně ale věřím, že to zvládneme a postoupíme.

Podle odborníků máme jednu z nejpřijatel­nějších skupin.

Neznám složení ostatních, ale cítím velkou šanci. Navíc hrajeme doma, v Opavě, kde mají volejbal rádi a panuje tu skvělá atmosféra. Před takovým publikem je radost hrát.

Blíží se Vánoce. Jak moc se těšíte?

Moc, mám je velmi rád. Ale letos to bude asi kvůli reprezentačním povinnostem jiné. Na druhou stranu dárky budu stejně jako v minulých letech shánět na poslední chvíli, zatím ani nevím, co pořídit. (Smích.)

jak bratry vidí trenér Zlína

Adam i Pavel si nominaci zaslouží. Oba dlouhodobě předvádí vysokou výkonnost, navíc pro Pavla je to logický krok, když už v juniorském národním výběru dlouho patřil k jeho lídrům. U něj se jen čekalo, jak se zhostí role nahrávačské jedničky u nás ve Zlíně. Jejich výkonnost jsem pravidelně konzultoval s reprezentačním trenérem Šmejkalem a jeho volbu schvaloval.

⋌Roman Macek, kouč Zlína