Z domácího padesátimetrového bazénu vylovili šest zlatých, čtyři stříbrné a jednu bronzovou medaili. Další tři zlínské naděje skončily po velkém boji těsně čtvrté.

Mistrovství republiky čtrnáctiletého žactva se o víkendu uskutečnilo právě ve Zlíně. Pořádající klub na akci reprezentovalo jedenáct závodníků. Hned devět z nich získalo alespoň jednu medaili.

„Všem děkujeme moc za reprezentaci klubu i města a k výsledkům a a výkonům jim moc blahopřejeme,“ uvedla trenérka Plaveckého klubu Zlín Magdaléna Škubalová.

Nejlépe si vedla Jana Přibylová, která v disciplíně sto metrů polohový závod již potřetí potvrdila limit na Evropské hry mládeže, které se budou konat konce července v Baku.

„Jana posunula svůj osobní rekord na padesátimetrovém bazénu na 1:11,89 minuty a brala za tento výkon přesvědčivě zlatou medaili,“ informovala Škubalová.

Dále česká reprezentantka brala zlato ve štafetách na čtyřikrát padesát metrů polohovým způsobem mix a ve štafetě čtyřikrát padesát metrů volný způsob mix.

Přibylová dále obsadila druhé místo v disciplínách padesát metrů volným způsobem, dvě stě metrů polohový způsob, dvě stě metr prsa a ve štafetě žákyň, čímž dokázala svoji všestrannost.

Dalším zlatým individuálním medailistou byl Miroslav Knedla, který v čase 2:19,50 minuty ovládl disciplínu dvě stě metrů motýlek.

„Mirek byl rovněž členem všech čtyř zlatých štafet PK Zlín, a na trati sto metrů motýlek získal do sbírky ještě bronzovou medaili,“ řekla Škubalová.

Adam Jiříkovský na svoji individuální medaili teprve čeká. Na trati čtyři sta metrů volný způsob mu unikla jen těsně a byl nakonec čtvrtý.

„Na patnáctistovce volným způsobem se Adam držel v čele s českou špičkou, ale rovněž mu na medaili, která mu unikla o sekundy, síly nestačily,“ posteskla si Škubalová. Jiříkovský si ovšem zvedl náladu dvěma mistrovskými tituly ve štafetách na čtyřikrát padesát metrů polohovým způsobem a v závodě žáků čtyřikrát padesát metrů volným způsobem.

Lukáš Kůstka, který dvakrát v sezoně bojoval se zlomeninami dolních končetin, mohl pomýšlet na lepší individuální umístění. Zdravotní stav byl ale proti.

Nakonec Kůstka získal čtyři zlaté medaile ze všech štafet a dvě šesté příčky na stovce motýlek a padesátce volným způsobem.

Šikovná zlínská plavkyně Anna Šnajdarová dohmátla v závodě na dvě stě metrů motýlek těsně čtvrtá. Ani jí však neunikl titul republikové šampionky, když zlato brala ve štafetách čtyřikrát padesát metrů volným způsobem mix a čtyřikrát padesát metrů polohovým způsobem mix. Stříbro zase urvala mezi žákyněmi ve štafetě na čtyřikrát padesát metrů polohovým způsobem.

Výkony Davida Krále poznamenala nemoc, přesto se individuálně prosadil v první desítce v disciplínách sto metrů prsa a na dvojnásobné trati.

„David byl rovněž členem dvou vítězných štafet,“ upozornila zlínská trenérka.

Další stříbrné medailistky patří Aneta Mazurová a Jolie Mcgreavy, které byly členkami dívčí štafety na čtyřikrát padesát metů. Mazurová byla osmá na dvoustovce motýlek a devátá na osmistovce volným způsobem.

„Žáci sedmé třídy, Václav Jakeš a Jan Doležal, si oproti poslednímu mistrovství vylepšili umístění. Eliška Kundratová, která se na mistrovství republiky představila poprvé, ukázala, že i s ní se musí do budoucna počítat,“ dodala spokojená Škubalová.