„S účastí na zimním mistrovství Evropy jsem příliš nepočítala. Plave se v krátkém bazénu, ve kterém mám ještě trochu rezervy, a spíš jsme společně s trenéry směřovali celou přípravu až k letnímu mistrovství světa na padesátce,“ předeslala Markéta Strapková. Do Eindhovenu se přitom kvalifikovala na poslední možnou chvíli při Velké ceně Brna, čímž překvapila všechny v klubu.

„Poslední dny byly trochu hektické, protože jsme museli sehnat finanční prostředky, které by Markétě umožnily startovat na této prestižní akci. V první chvíli to nevypadalo příliš růžově, ale nakonec se požadovaný objem podařilo nashromáždit. Markéta tedy o vrchol podzimní sezony nepřijde,“ oddechl si trenér zlínského oddílu pro ženskou složku Zdeněk Kasálek.

Ambice své svěřenkyně ale raději příliš neodhaduje. Už při letním šampionátu v Maďarsku se přepočítal, když po nadějném výsledku z rozplavby na 50 metrů znak považoval na dvojnásobné distanci semifinálovou účast téměř za jistou. Strapková však vyrobila až příliš mnoho chyb a postup mezi šestnáctku nejlepších jí unikl. „Částečně za to mohla i atmosféra celého mistrovství a skutečnost, že se závodilo v otevřeném bazénu, což je pro orientaci značkařů vždy složitější,“ upozorňuje Kasálek.

Tento týden se ale bude závodit samozřejmě pod střechou. Navíc zlínská reprezentantka prokázala i v dalších závodech nárůst formy, a mírná očekávání jsou proto na místě. „V Maďarsku jsem to zkazila, teď bych ráda dosáhla na lepší výsledky. Natrénováno mám, časy vypadají slibně a věřím, že svou formu prokážu i na mistrovství Evropy. Alespoň na jedné ze znakařských tratí bych ráda postoupila do semifinále. Záležet bude ale také na soupeřkách,“ říká 22letá plavkyně.

V úterý se přemístila na reprezentační sraz do Prahy, odkud se celá česká výprava letecky dopravila přímo do dějiště šampionátu.