V průběhu dlouhé zimní přestávky se totiž jednalo o velmi vyhledávanou soutěž, kterou ještě umocňoval čerstvě napadaný sníh. Není proto divu, že do malebného okolí rakouského Freistadtu pravidelně vyráželi i regionální jezdci.

Letos však mají smůlu, protože osmadvacátý ročník soutěže, která se měla jet během nadcházejícího víkendu, musel být odvolán po neúspěšných jednáních pořadatelů z Rallyeclubu Mühlviertel s místními úřady. „Je to obrovská škoda. Na úvod roku to bylo vždy výborné rozježdění. Tratě byly těžké a náročné, přirovnal bych to asi k naší Barumce,“ říká Pavel Valoušek.

Otrokovický pilot se na Jänner Rally chystal i letos. Měl totiž na co navazovat. Předloni dojel druhý za vítězným Václavem Pechem, loni musel opustit průběžnou první příčku poté, co jeho vůz opustil trať a skončil ve škarpě. „Moc jsem se těšil. Letos navíc napadl sníh, takže by to byla soutěž se vším, co k tomu patří. Na své by si jistě přišli i diváci, kteří se vždy dostavili v hojném počtu. Rallye byla vždy výborně připravena i po organizační stránce, proto se na ni těšili i samotní jezdci,“ doplňuje Valoušek.

Svezení na sněhu si v okolí Freistadtu pochvaloval v minulosti i Jaroslav Orsák. Valašský pilot si však promptně zajistil satisfakci v podobě exhibice s nejlepšími maďarskými jezdci, v níž obsadil s novou Fabií S2000 výtečné druhé místo.

„Proto mě zrušený závod v Rakousku ani tolik nemrzí, i když musím přiznat, že hlavně na sněhu má tato soutěž svá specifika. Na druhou stranu já na zimu připravuji ještě jeden start, takže si nejsem jistý, zda bych se na Jänneru vůbec ukázal,“ připustil úřadující mistr republiky ve sprintrallye.

Naopak už předem měl o své neúčasti jasno Jaromír Tarabus. Zlínský jezdec totiž v zimě podstoupí již několikrát odkládanou operaci rukou, které si poranil před dvěma roky. Paradoxně se tak nestalo za volantem závodního vozu, nýbrž při domácích pracích. „V zimě je přece jen mnohem delší přestávka než ve zbytku sezony, kdy jsou závody v rychlém sledu za sebou. Věřím, že tentokrát mi do toho už nic nepřijde a vše dobře dopadne,“ přeje si pátý muž uplynulého ročníku Mezinárodního mistrovství České republiky v rallye.

Na závody v jihočeském pohraničí přitom vzpomíná jen v dobrém. „Pár soutěží už jsem si na tamních tratích vyzkoušel a jedná se o velmi pěkný závod na hezkých a dobře připravených cestách. Během dlouhé zimní přestávky je to vítané zpestření pro jezdce i pro fanoušky,“ říká Tarabus, jehož slova potvrzuje i další zlínský pilot Jan Jelínek.

„Bohužel finanční náročnost tohoto závodu je taková, že ne každý si jej může dovolit. Přitom na sněhu to musí být parádní zážitek, i když osobně jsem Jänner nikdy neabsolvoval. Spíš bych proto přivítal nějaký volný jednodenní podnik kdekoliv u nás. Určitě by se našlo dost závodníků, kteří by se rádi přihlásili, což ukázala i Mikuláš rally ve Slušovicích. Takto musíme, bohužel, všichni počkat až do březnové Valašské Rally,“ připomněl Jelínek, že první domácí závod uvidí tuzemští fanoušci až za dlouhé tři měsíce v našem regionu.