VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rosenfeld: Dělník si ve strojírnách vydělal i 77 tisíc

UHERSKÝ BROD - Jedním z dominantních výrobních podniků Zlínského kraje jsou Slovácké strojírny Uherský Brod (SUB). Strojírenská firma z východního Slovácka má za sebou už 56letou historii, během které zásadním způsobem změnila jak nabídku produktů, tak i počet svých zaměstnanců.

27.4.2007
SDÍLEJ:

Návštěvy ve Slováckých strojírnách Uherský Brod Jiří Rosenfeld (uprostřed s brýlemi) většinou osobně provází areálem firmy.Foto: DENÍK/Pavel Bohun

Restrukturalizace společnosti v devadesátých letech minulého století sice snížila zaměstnanecké stavy zhruba o polovinu, spolu s modernizační technologickou obměnou však znamenala několikanásobné zvýšení produktivity práce firmy. Zhruba tisíc současných zaměstnanců svým 95procentním exportem z celkové produkce strojíren dosáhlo v minulém roce obratu 1,45 milardy korun. Letos vedení společnosti očekává až 150milionový nárůst obratu. Tím, kdo stojí v čele Slováckých strojíren Uherský Brod a už deset let zásadně ovlivňuje její směřování, je Jiří Rosenfeld, generální ředitel a zároveň předseda představenstva firmy.

Dá se říct, že Slovácké strojírny Uherský Brod znáte dokonale. Vždyť v podniku pracujete víc jak třicet let a prošel jste řadou jeho oddělení. Předsedou představenstva jste letos desátým rokem, generálním ředitelem o rok déle. Můžete srovnat výrobní sortiment strojíren z konce 80. let minulého století a ten současný?

V podstatě se to srovnávat nedá. Slovácké strojírny koncem 80. let byly součástí plánované ekonomiky v rámci tehdejší RVHP a vyráběly pro potřeby tohoto hospodářského seskupení zhruba 50 procent své produkce. Šlo zejména o vstřikovací lisy na pryž, vysokozdvižné plošiny a hliníkárenské jeřáby. Dalších 40 procent produkce tvořily dodávky pro armádu v podobě pontonových mostních souprav a mechanických částí známých radarových systémů RAMONA a TAMARA. Zbytek tvořily dodávky pro tuzemský trh.

V současné době můžeme Slovácké strojírny charakterizovat jako technologickou firmu s moderním výrobním zařízením. Dřívější sortiment vyrábíme v rozsahu do 10 procent dnešní produkce. Jde hlavně o dodávky hliníkárenských jeřábů pro ruské a egyptské zákazníky. Základní výrobní program a výrobní i ekonomická stabilita firmy je založena na spolupráci se zhruba deseti hlavními partnery. Pro ty vyrábíme kompletní výrobky podle dokumentace zákazníka i podle dokumentace vzniklé na základě vzájemné spolupráce s ním. Jako příklad takovéto spolupráce mohu uvést dodávky drtičů kamene pro rakouského partnera, dodávky technologického vybavení oceláren a sléváren pro švýcarského partnera, nástavby mobilních jeřábů pro italského partnera, lodní jeřáby pro norského partnera a další.

Do kterých zemí momentálně Slovácké strojírny exportují a na jak dlouho dopředu mají pro své zaměstnance práci?

Prakticky 95 procent produkce vyvážíme zejména do Itálie, Švýcarska, Rakouska, Německa, Nizozemí, Norska, Egypta, USA a Ruska. Všichni naši hlavní obchodní partneři mají větší požadavky na naše výrobní kapacity, než jsme schopni poskytnout. V současné době máme zakázkově pokrytý celý tento rok a zabýváme se hlavní zakázkovou náplní pro první pololetí 2008.

Podnik prošel v devadesátých letech minulého století transformačním procesem, v jehož důsledku se také radikálně snížil počet lidí, které zaměstnává. Dnes máte některých profesí dokonce nedostatek. Není to způsobeno nízkým platovým ohodnocením?

I když v minulých letech docházelo k restrukturalizaci společnosti, nikdy to nebylo na úkor výrobních dělníků. Vždy se jednalo o racionalizační opatření v technických a obslužných profesích. Jen pro ilustraci v dobách největšího socialistického rozmachu v SUB pracovalo zhruba 850 technicko hospodářských pracovníků (THP), 800 výrobních dělníků a 600 režijních a obslužných pracovníků, přičemž zpracovali asi 12 tisíc tun hutního materiálu. V současné době v SUB pracuje 218 THP, 175 režijních a obslužných dělníků a 709 výrobních dělníků - včetně zahraničních, a zpracujeme zhruba 26 tisíc tun hutního materiálu.

Problém nedostatku pracovníků dělnických profesí není způsoben nízkým platovým ohodnocením, jak se domníváte. Průměrná mzda našich výrobních dělníků je vyšší, než je úroveň krajská i republiková v našem oboru. Nynější průměrná mzda za 1. čtvrtletí 2007 je u nás zhruba 20 200 korun, z toho u dělnických profesí asi 19 600, což je meziroční nárůst o téměř 18 procent. V současné době u dělnických profesí nejsou ojedinělé měsíční mzdy ve výši30 až 40 tisíc korun. Největší měsíční mzdu jsme dělníkovi vyplatili ve výši 77 tisíc.

Hlavním problémem současného nedostatku preferovaných dělnických profesí je deficit v učňovském vzdělání, kdy v posledních deseti letech se pro tyto profese připravovalo minimum žáků a rovněž i pokles společenské prestiže dělnických povolání, způsobený špatnou politikou vlád v oblasti vzdělání.

Jste znám svým dokonalým přehledem o podřízených. Jak své zaměstnance motivujete k pracovní disciplíně a vyšším výkonům?

Nejlepší motivací, kterou používáme, je motivace založená na soutěživosti člověka a jeho touze dokázat sobě a okolí, že umí. Na tomto je založen princip odměňování, který neklade hranice možného výdělku schopným, pracovitým a kvalifikovaným pracovníkům. Proto tito běžně dosahují výdělků na úrovni 30 až 40 tisíc korun měsíčně.

Investice do moderních technologií jsou pro vás novátorského osvícence samozřejmostí. Bez finančních problémů si je však může dovolit pouze ekonomicky silný subjekt. Musely někdy v posledních sedmnácti letech Slovácké strojírny přerušit tok peněz do modernizace podniku, a jaké tento krok přinesl dopady?

SUB začaly masivněji investovat do modernizace výrobní základny po roce 1999, kdy byla dokončena zásadní restrukturalizace společnosti, včetně toho, že byly splaceny všechny dřívější závazky vůči dodavatelům či bankám. Od té doby se snažíme ročně do společnosti investovat v průměru zhruba 100 milionů korun, ať již z vlastních zdrojů, či formou leasingu. V současné době nemáme problémy s cash flow, abychom museli limitovat investiční zdroje.

Výrazně podporujete myšlenku vzdělávání zaměstnanců. Dokonce jste byl iniciátorem vzniku centra odborného vzdělávání v sousedství areálu strojíren. Sjakou se to setkává odezvou u těch, kteří jsou nuceni vzdělávat se ve svém volném čase?

Výrazná většina spolupracovníků účastnících se na vzdělávacích kurzech, které jsou cíleně připravovány pro všechny kategorie pracovníků od výrobních dělníků až po vrcholový management, nemá problém tyto kurzy absolvovat. Myslím si, že je berou jako velmi dobrou možnost jednak dalšího odborného vzdělání, tak i vzdělávání jazykového a sociálního. Mnoho z nich by se k těmto možnostem vzdělávání nedostalo a dnes již snad každý rozumí tomu, že nevydrží s vědomostmi nabytými ve škole po celý profesní život. Centrum odborného vzdělávání a jeho aktivity je naší velkou investicí nejen do našich spolupracovníků, ale slouží i pro potřeby ostatních podnikatelských subjektů nejen Uherskobrodska. Mým cílem je vytvořit fungující krajské středisko celoživotního vzdělávání a na tomto nyní intenzivně pracujeme.

27.4.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Obchodní zástupce 25 000 Kč

Obchodní zástupci. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 32000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: hledáme ideálně středoškoláka se zaměřením na elektro nebo praxí na obdobné pozici, potřebná je pro nás Tvá znalost a orientace v elektroinstalačním materiálu se zaměřením především na silnoproud a dovednost na PC (MS Office nutností, SAP velkou výhodou, ne však podmínkou), vzhledem k charakteru práce se těšíme na někoho spolehlivého, pečlivého s dobrými komunikačními schopnostmi a milým vystupováním, oceníme Tvou chuť se něco naučit a také učit nás, tvou nutností je řidičský průkaz sk. B., Náplň práce: hlavní náplní bude aktivní komunikace s klienty či dodavateli a vyhledávání nových obchodních příležitostí, budeš tvořit cenové nabídky a zpracovávat obchodní zakázky od A-Z, součástí Tvé práce také bude úzká spolupráce s nákupním oddělením, Nabízíme: na začátku spolupráce Ti vše potřebné vysvětlí a ukáží zkušení kolegové, smlouva na HPP při nástupu, dvanáctkrát za rok dostaneš výplatu a to, že ji budeš mít na účtu včas, tak je u nás samozřejmostí, práci v perspektivní a stabilní společnosti s působnosti po celé ČR, čím šikovnější budeš, tím vyšší budou Tvé prémie, čekají Tě kolegové se smyslem pro humor a chutí do práce, pravidelně Tě budeme školit, a v neposlední řadě Tě čekají teambuildingové akce, jelikož si uvědomujeme důležitost správně fungujícího kolektivu, Výhody: stravenky. Pracoviště: Janča & emas group s.r.o. - zlín, Březnická, č.p. 5602, 760 01 Zlín 1. Informace: Ing. Markéta Zichová, .

Výroba - Výroba Seřizovači 25 000 Kč

Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů Seřizovač CNC strojů. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní náplň:, , • Seřizování obráběcích strojů s CNC řízením., • Stanovení pracovních postupů, prostředků a metod., • Zhotovování funkčních vzorků a prototypů., • Zajišťování nástrojů a přípravků na jednotlivé svěřené stroje., • Doplňování, evidence, vykazování a vydávání nástrojů do a z TOOLBOXu., • Evidování technických dat o průběhu a výsledcích práce , , Požadujeme:, • Praxe se seřizováním CNC strojů, • SOU/SŠ technického směru, • Zkušenost s programováním CNC strojů (FANUC, SIEMENS), • Schopnost seřídit stroj, znalost materiálů a jejich chování, znalost procesů obrábění, • Schopnost čtení výkresové dokumentace, • Stabilita, loajalita, • Spolehlivost a přesnost, • Odpovědnost a samostatnost, • Ochota pracovat na směny , , Nabízíme:, • Práci ve stabilní a prosperující společnosti se silným zázemím, • Odpovídající platové ohodnocení, • Mimořádné pololetní bonusy, • Širokou možnost vzdělávání, • Podporu osobního i profesního růstu, • Odborná školení, • Týden dovolené navíc, • Další benefity v rámci sociálního programu, , Jedná se o práci ve dvousměnném provozu.. Pracoviště: Kovárna viva, a. s., Vavrečkova, č.p. 5333, 760 01 Zlín 1. Informace: Marie Gallagher, +420 577 051 304.

Ostatní - Obsluha zařízení na úpravu kovového odpadu Obsluha 12 200 Kč

Obsluha zařízení na úpravu kovového odpadu Obsluha zařízení na úpravu kovového odpadu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Telefonicky se hlásit Po-Pá 10-16 hod.. Pracoviště: Aedstav, družstvo - všemina, 763 15 Slušovice. Informace: Yuriy Bondyuk, +420 777 772 287.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 15 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel Řidiči C+E. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 50000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Hledáme řidiče Mezinárodní přepravy s vozidly nad 12 t.. Pracoviště: Quicktrans s.r.o. - slušovice, Školní, č.p. 200, 763 15 Slušovice. Informace: Toufar Marek, +420 602 587 957.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 13.–15. července 2018

Školní spoj ve stromě a kosení jako české tchai-ťchi: zhlédněte videa víkendu

Zlín o víkendu hostil mistrovství Evropy v silniční cyklistice juniorů a závodníků do třiadvaceti let. V neděli se uskutečnil závod s hromadným startem juniorů a mužů.
31

Cyklistu Ťoupalíka dělilo od medaile na ME pouhých osm sekund

Triumf po dvaceti letech. Francouzi přestříleli Chorvaty a jsou mistry světa

Dokázali to. Dva roky po neúspěšném finále mistrovství Evropy se francouzská parta probila k úspěchu. Tým Didiera Deschampse potvrdil v gólově bohatém finále roli papírového favorita a Chorvatsko porazil 4:2. Jejich výhra se však neobešla bez kontroverzí.

AKTUALIZOVÁNO

VIDEO: V bílých šatech si Masters užívala coby Samara

Vesměs samí metalisté či rockeři oděni do černé. Mezi nimi se v krásných bílých šatech a černých teniskách na nohou sympatická černovláska Iveta Svobodová z Ústecka nad Orlicí vyjímala.

85 milionů za zlínský cyklistický ráj

Za čtyři roky ve Zlíně přibylo více než 14 dalších kilometrů cyklostezek. Za vším stojí zapálený sportovec a cyklista primátor Miroslav Adámek.  

Na dálnici se střetla dvě auta. Jeden zraněný

Zraněním jednoho člověka skončila dopravní nehoda, ke které došlo v sobotu dopoledne na 23. kilometru dálnice D55 ve směru na Hulín. Událost byla hasičům ohlášena před půl devátou.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT