VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rosenfeld: Dělník si ve strojírnách vydělal i 77 tisíc

UHERSKÝ BROD - Jedním z dominantních výrobních podniků Zlínského kraje jsou Slovácké strojírny Uherský Brod (SUB). Strojírenská firma z východního Slovácka má za sebou už 56letou historii, během které zásadním způsobem změnila jak nabídku produktů, tak i počet svých zaměstnanců.

27.4.2007
SDÍLEJ:

Návštěvy ve Slováckých strojírnách Uherský Brod Jiří Rosenfeld (uprostřed s brýlemi) většinou osobně provází areálem firmy.Foto: DENÍK/Pavel Bohun

Restrukturalizace společnosti v devadesátých letech minulého století sice snížila zaměstnanecké stavy zhruba o polovinu, spolu s modernizační technologickou obměnou však znamenala několikanásobné zvýšení produktivity práce firmy. Zhruba tisíc současných zaměstnanců svým 95procentním exportem z celkové produkce strojíren dosáhlo v minulém roce obratu 1,45 milardy korun. Letos vedení společnosti očekává až 150milionový nárůst obratu. Tím, kdo stojí v čele Slováckých strojíren Uherský Brod a už deset let zásadně ovlivňuje její směřování, je Jiří Rosenfeld, generální ředitel a zároveň předseda představenstva firmy.

Dá se říct, že Slovácké strojírny Uherský Brod znáte dokonale. Vždyť v podniku pracujete víc jak třicet let a prošel jste řadou jeho oddělení. Předsedou představenstva jste letos desátým rokem, generálním ředitelem o rok déle. Můžete srovnat výrobní sortiment strojíren z konce 80. let minulého století a ten současný?

V podstatě se to srovnávat nedá. Slovácké strojírny koncem 80. let byly součástí plánované ekonomiky v rámci tehdejší RVHP a vyráběly pro potřeby tohoto hospodářského seskupení zhruba 50 procent své produkce. Šlo zejména o vstřikovací lisy na pryž, vysokozdvižné plošiny a hliníkárenské jeřáby. Dalších 40 procent produkce tvořily dodávky pro armádu v podobě pontonových mostních souprav a mechanických částí známých radarových systémů RAMONA a TAMARA. Zbytek tvořily dodávky pro tuzemský trh.

V současné době můžeme Slovácké strojírny charakterizovat jako technologickou firmu s moderním výrobním zařízením. Dřívější sortiment vyrábíme v rozsahu do 10 procent dnešní produkce. Jde hlavně o dodávky hliníkárenských jeřábů pro ruské a egyptské zákazníky. Základní výrobní program a výrobní i ekonomická stabilita firmy je založena na spolupráci se zhruba deseti hlavními partnery. Pro ty vyrábíme kompletní výrobky podle dokumentace zákazníka i podle dokumentace vzniklé na základě vzájemné spolupráce s ním. Jako příklad takovéto spolupráce mohu uvést dodávky drtičů kamene pro rakouského partnera, dodávky technologického vybavení oceláren a sléváren pro švýcarského partnera, nástavby mobilních jeřábů pro italského partnera, lodní jeřáby pro norského partnera a další.

Do kterých zemí momentálně Slovácké strojírny exportují a na jak dlouho dopředu mají pro své zaměstnance práci?

Prakticky 95 procent produkce vyvážíme zejména do Itálie, Švýcarska, Rakouska, Německa, Nizozemí, Norska, Egypta, USA a Ruska. Všichni naši hlavní obchodní partneři mají větší požadavky na naše výrobní kapacity, než jsme schopni poskytnout. V současné době máme zakázkově pokrytý celý tento rok a zabýváme se hlavní zakázkovou náplní pro první pololetí 2008.

Podnik prošel v devadesátých letech minulého století transformačním procesem, v jehož důsledku se také radikálně snížil počet lidí, které zaměstnává. Dnes máte některých profesí dokonce nedostatek. Není to způsobeno nízkým platovým ohodnocením?

I když v minulých letech docházelo k restrukturalizaci společnosti, nikdy to nebylo na úkor výrobních dělníků. Vždy se jednalo o racionalizační opatření v technických a obslužných profesích. Jen pro ilustraci v dobách největšího socialistického rozmachu v SUB pracovalo zhruba 850 technicko hospodářských pracovníků (THP), 800 výrobních dělníků a 600 režijních a obslužných pracovníků, přičemž zpracovali asi 12 tisíc tun hutního materiálu. V současné době v SUB pracuje 218 THP, 175 režijních a obslužných dělníků a 709 výrobních dělníků - včetně zahraničních, a zpracujeme zhruba 26 tisíc tun hutního materiálu.

Problém nedostatku pracovníků dělnických profesí není způsoben nízkým platovým ohodnocením, jak se domníváte. Průměrná mzda našich výrobních dělníků je vyšší, než je úroveň krajská i republiková v našem oboru. Nynější průměrná mzda za 1. čtvrtletí 2007 je u nás zhruba 20 200 korun, z toho u dělnických profesí asi 19 600, což je meziroční nárůst o téměř 18 procent. V současné době u dělnických profesí nejsou ojedinělé měsíční mzdy ve výši30 až 40 tisíc korun. Největší měsíční mzdu jsme dělníkovi vyplatili ve výši 77 tisíc.

Hlavním problémem současného nedostatku preferovaných dělnických profesí je deficit v učňovském vzdělání, kdy v posledních deseti letech se pro tyto profese připravovalo minimum žáků a rovněž i pokles společenské prestiže dělnických povolání, způsobený špatnou politikou vlád v oblasti vzdělání.

Jste znám svým dokonalým přehledem o podřízených. Jak své zaměstnance motivujete k pracovní disciplíně a vyšším výkonům?

Nejlepší motivací, kterou používáme, je motivace založená na soutěživosti člověka a jeho touze dokázat sobě a okolí, že umí. Na tomto je založen princip odměňování, který neklade hranice možného výdělku schopným, pracovitým a kvalifikovaným pracovníkům. Proto tito běžně dosahují výdělků na úrovni 30 až 40 tisíc korun měsíčně.

Investice do moderních technologií jsou pro vás novátorského osvícence samozřejmostí. Bez finančních problémů si je však může dovolit pouze ekonomicky silný subjekt. Musely někdy v posledních sedmnácti letech Slovácké strojírny přerušit tok peněz do modernizace podniku, a jaké tento krok přinesl dopady?

SUB začaly masivněji investovat do modernizace výrobní základny po roce 1999, kdy byla dokončena zásadní restrukturalizace společnosti, včetně toho, že byly splaceny všechny dřívější závazky vůči dodavatelům či bankám. Od té doby se snažíme ročně do společnosti investovat v průměru zhruba 100 milionů korun, ať již z vlastních zdrojů, či formou leasingu. V současné době nemáme problémy s cash flow, abychom museli limitovat investiční zdroje.

Výrazně podporujete myšlenku vzdělávání zaměstnanců. Dokonce jste byl iniciátorem vzniku centra odborného vzdělávání v sousedství areálu strojíren. Sjakou se to setkává odezvou u těch, kteří jsou nuceni vzdělávat se ve svém volném čase?

Výrazná většina spolupracovníků účastnících se na vzdělávacích kurzech, které jsou cíleně připravovány pro všechny kategorie pracovníků od výrobních dělníků až po vrcholový management, nemá problém tyto kurzy absolvovat. Myslím si, že je berou jako velmi dobrou možnost jednak dalšího odborného vzdělání, tak i vzdělávání jazykového a sociálního. Mnoho z nich by se k těmto možnostem vzdělávání nedostalo a dnes již snad každý rozumí tomu, že nevydrží s vědomostmi nabytými ve škole po celý profesní život. Centrum odborného vzdělávání a jeho aktivity je naší velkou investicí nejen do našich spolupracovníků, ale slouží i pro potřeby ostatních podnikatelských subjektů nejen Uherskobrodska. Mým cílem je vytvořit fungující krajské středisko celoživotního vzdělávání a na tomto nyní intenzivně pracujeme.

27.4.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Obsluha strojů 23 000 Kč

Obsluha stacionárních strojů a zařízení Obsluha CNC laseru. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: SŠ/SOU strojního zaměření, případně zkušenost s obsluhou CNC laseru, znalost čtení výkresové dokumentace je podmínkou, vkolektivu uvítáme samostatného a spolehlivého kolegu, který je přátelský a je s ním sranda., Nabízíme: férové jednání, dobré zaměstnanecké zázemí, peněžní bonusy podmíněné kvalitními výsledky společnosti, práce na ranní směnu. , Náplň práce: příprava pracovního procesu, seřízení funkcí stroje, obsluha pálícího stroje, seřízení stroje dle programu, kontrola díků, běžná údržba stroje., Výhody: 25 dnů placené dovolené, tj. 5 dnů dovolené navíc nad rámec zákona, dotované obědy ze strany společnosti, placené přesčasy, dobrá dostupnost MHD 200 metrů od pracoviště, cyklostezka 150 metrů a úschovna kol pro zaměstnance, kryté parkoviště., Dobré zázemí: denní místnost, dotované automaty na kávu, barely s vodou v hale., Peněžní bonusy podmíněné výsledky společnosti., Práce na hlavní pracovní poměr., , Životopis zasílejte na info@tecnimetal.cz nebo volejte 733127976. Pracoviště: Tecnimetal - cz, a.s., Nábřeží, č.p. 578, 760 01 Zlín 1. Informace: Nataša Juříková, +420 733 127 976.

Výroba - Výroba Strojírenští technici 24 000 Kč

Strojírenští technici Vývojový pracovník - vývoj nových výrobků a inovace stávajícího sortimentu. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: technické vzdělání, praxe ve vývoji výhodou, nutná invence, technické myšlení a manuální zručnost při výrobě prototypů, je nutná znalost tvorby technické dokumentace v konstrukčních programech Varicad nebo Inventor a , schopnost řešit vývojové a inovační projekty, je požadováno vysoké osobní nasazení a schopnost učit se nové problematice, ŘP sk. B, aktivní řidič, Náplň práce: samostatná vývojová práce - analýza problémů, posouzení stávajícího stavu, návrh nového řešení, zpracování technické dokumentace a technologického předpisu, výroba a testování prototypu, posuzování souladu s legislativou a certifikace., Uvedené měsíční mzdy je možné dosáhnout po zapracování., Nástup od 1. 5. 2018 případně i dříve., Pokud splňujete výše uvedené požadavky, zasílejte své životopisy s názvem volné pracovní pozice v předmětu na e-mail sekretariat@egozlin.cz. Pracoviště: Ego zlín, spol. s r. o. - sídlo, U Pekárny, č.p. 438, 763 14 Zlín 12. Informace: Dagmar Voglová, .

Služby - Služby Pracovníci pro ruční mytí vozidel, oken, 13 000 Kč

Pracovníci pro ruční mytí vozidel Pracovník pro ruční mytí vozidel. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Přijmeme pracovníka na ruční mytí vozů a čištění interiéru autorizovaného servisu TOYOTA. Požadujeme manuální zručnost, spolehlivost a chuť pracovat., Zaměstnanecké výhody: příspěvek na stravování., První kontakt: telefonicky, e-mailem.. Pracoviště: T-motor zlín s.r.o. - provozovna, třída Tomáše Bati, č.p. 431, 763 02 Zlín 4. Informace: Vítězslav Bršlica, +420 724 542 478.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič vysokozdvižných vozíků 18 000 Kč

Řidiči vysokozdvižných vozíků Řidiči vysokozdvižného vozíku. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: oprávnění k řízení vysokozdvižného vozíku., Náplň práce: rozvoz betonové směsi vysokozdvižným vozíkem., Výhody: 25 dní dovolené, příspěvek na penzijní připojištění. Pracoviště: Psg a. s. - sídlo, Napajedelská, č.p. 1637, 765 02 Otrokovice 2. Informace: Markéta SKOUPILÍKOVÁ, +420 576 015 137,731 424 490p.Doležel(7-13hod).


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Dobré výsledky mohou studentům přinést 1500 Kč měsíčně

fotbal FC  FASTAV Zlín   - FK Jablonec. Ondřej Bačo v akci

Stoper Bačo: Ještě bych si rád zkusil zahrát v lize na hrotu

ON-LINE rozhovor: Velikáni českého umění

Podle čeho je poskládaná originální kolekce významných českých malířů? Jaký mají Češi vůbec vztah k umění? Jakou vůbec mají obrazy cenu? Nejen na to se můžete psát autorů výstavy Velikáni českého umění Michaely Orbesové a Pavla Chmelíka. Odpovídat vám budou ve středu 2. května od 13 do 14 hodin. Dotazy můžete pokládat již nyní.  

Primář urologie Michal Grepl odpovídal na dotazy ON-LINE

Co může varovat před rakovinou močového ústrojí nebo prostaty? Jak takové nemoci léčit? A jsou vlastně účinné volně prodejné léky na erekci? Nejen na to se můžete zeptat MUDr. Michala Grepla, nového primáře urologického oddělení ve zlínské Baťově nemocnici. Michal Grepl vám odpovídal ve středu 25. dubna mezi 14 – 15 hodinou.

Nejtěžší je sehnat pro vaření piva kvalitní kvasnice

Nikdy pivo neměl rád, nechutnalo mu, dopřával si raději víno. Teď sedmačtyřicetiletý Robert Sudický z Brumova-Bylnice na pěnivý mok nedá dopustit. A je to jen pár let zpátky, kdy si také založil vlastní minipivovar nazvaný Pivovar Bylnice.

Ševcům v bráně do finále poháru stojí Jablonec. Vstup je za dvacku

Zbývá udělat další krok, zdolat předposledního soupeře a jsou znovu ve finále MOL Cupu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT