Aktuální obchodní a investiční příležitosti, které JAR nabízí, představila zlínským podnikatelům velvyslankyně Nomsa Dube. „Vpříštím roce chce naše vláda investovat velký objem finančních prostředků do leteckého průmyslu,“ uvedla.

Velký potenciál obchodní spolupráce skýtá iSvětový pohár ve fotbale, který se bude konat vJAR vroce 2010. „Vláda plánuje zlepšení dopravní infrastruktury, bude například nakupovat větší množství autobusů ilokomotiv,“ informovala Nomsa Dube. Mezi konkrétní evropské produkty, které jsou dobře obchodovatelné vJižní Africe, patří mimo jiné automobily, elektronika, vína, likéry, textil. „Tradiční je vJAR pěstování ovoce, které se dobře vEvropě prodává, neboť naše země mají posunutá roční období,“ dodala velvyslankyně.

Návštěvníci zhlédli také krátký film okrásách Jihoafrické republiky. Zlínský region přítomným blíže představila ředitelka Obchodní a hospodářské komory ve Zlíně Rita Lečbychová.

Investiční projekty zahraničních partnerů do Zlínska byly nejvýraznější vgumárenském průmyslu, leteckém strojírenství, ve výrobě plastů a elektroniky. „Region je orientovaný převážně na průmysl, nedostatek plodin tedy může být zajímavý pro zemědělské společnosti. Výhodou pro podnikatele, kteří hodlají expandovat do Zlína, může být nižší mzda regionu oproti průměru celé České republiky,“ osvětlila Lečbychová.

Ohlasy ze semináře

„Přišla jsem ze zvědavosti. Seminář se mi líbil, dostala jsem informace, které bych jinak nezískala. Pozvání mě potěšilo. Jen je škoda, že nepřišlo více podnikatelů. Oobchodních aktivitách sJAR prozatím neuvažuji,“ uvedla zlínská návrhářka Marie Macková.

„Jsem tady, abych získal nové kontakty, rozšířil si obzory a pobavil se ooblastech, které naše obchodní společnosti zajímají. Snažíme se expandovat do nových teritorií. Evropa je obchodováním nasycená, JAR vidím jako trh příštích deseti let,“ konstatoval jednatel velkoobchodu smetrážním textilem Novatex, společnosti GS Finance, která obchoduje zejména sleteckou technikou a zlínské cestovní agentury Travel Centre Patrik Joachimczyk.

„Uplatnit obchodní aktivity vJAR je pro nás zajímavé. Určitě se budeme snažit na tento trh dostat,“ plánoval Josef Forman, obchodní ředitel společnosti Strojexport Trade Praha, jejíž provozní kancelář se nachází ve Zlíně. Firma nabízí služby voblasti energetiky a realizace větrných elektráren.