Cílem spolupráce je vznik továrny v Maďarsku na ruční palné zbraně, která bude poskytovat výzbroj maďarským ozbrojeným složkám. Zástupci Colt CZ to dnes ČTK sdělili v tiskové zprávě, finanční podrobnosti spolupráce nezveřejnili. Společný podnik navazuje na prodej licence Coltu z roku 2018 na montáž a výrobu čtyř produktů České zbrojovky.

Ve společném podniku bude Colt CZ vlastnit podíl 51 procent a maďarská vláda 49 procent. Založení společného podniku je podmíněno získáním regulatorních souhlasů a dalších povolení v Maďarsku, očekává se na přelomu prvního a druhého čtvrtletí příštího roku.

Od vytvoření společného podniku si zbrojařská skupina slibuje rozvoj dosavadní spolupráce mezi Colt CZ a vládou Maďarska započaté v roce 2018. Maďarská státí zbrojařská firma M.o.D. Arzenál tehdy koupila licence pro montáž a výrobu čtyř produktů České zbrojovky. Jde o pistole CZ P-07 a CZ P-09, karabiny CZ Scorpion EVO 3 a pušky CZ BREN 2.

"Projekt se realizuje ve státem vlastněné továrně M.o.D. ARZENÁL ve městě Kiskunfélegyháza," uvedli zástupci Colt CZ.

Maďarská strana zajistí výrobní závod, technologie a kvalifikovanou pracovní sílu. Colt CZ poskytne své výrobní know-how, dodavatelský řetězec a přístup ke své rozsáhlé obchodní síti.

Podle předsedy představenstva Colt CZ Group Jana Drahoty bude společný podnik provozovat moderní závod, do kterého Maďarsko během posledních tří let investovalo.

"Naším společným cílem je přezbrojit maďarské ozbrojené složky moderními ručními palnými zbraněmi a zároveň pomoci Maďarsku s vybudováním vlastní výrobní kapacity v tomto odvětví. Jsme hrdí, že si nás Maďarsko v tomto strategickém projektu vybralo jako partnera," řekl Drahota.

Colt CZ je předním světovým výrobcem ručních palných zbraní pro ozbrojené složky, osobní obranu, lov, sportovní střelbu a další komerční využití. Své produkty prodává především pod značkami Colt, CZ (Česká zbrojovka), Colt Canada, CZ-USA, Dan Wesson, Spuhr a 4M Systems. Skupina má své sídlo v České republice a výrobní kapacity v ČR, USA, Kanadě a Švédsku. Zaměstnává více než 2000 lidí v ČR, USA, Kanadě, Německu a Švédsku. Skupina je vlastněna holdingem Česká zbrojovka Partners SE ze 76,9 procenta, zbývajících 23,1 procenta tvoří veřejně obchodované akcie.