A ve Štípě také zůstává – ten jediný si Agrodelta Štípa ponechala.

Dva zlínské mlékomaty končí

Jaký má důvod ke zrušení mlékomatů? Jednoznačně finanční.

Dva zlínské mlékomaty končí

„Za čtyři roky, co ve Zlíně mlékomaty provozujeme, jsme prodělali několik milionů korun," vysvětlil předseda družstva Petr Slovák.

„Ve Zlíně si mlékomaty nenašly dostatek zájemců," míní předseda. Právě proto si ponechá družstvo ve Zlíně mlékomat jediný, a to ve Štípě.

Dohodlo se ale s Agrodružstvem Roštění, které provozuje mlékomaty v Kroměříži, že na Čepkově o čerstvé mléko lidé nepřijdou.

„Dva mlékomaty jsou na Kroměříž dost, tak jsme se rozhodli přesunout jeden do Zlína. Tak, aby měli lidé u obchodního centra mléko stále k dispozici, když už si tam na něj zvykli," vysvětlila předsedkyně Agrodružstva Roštění Jarmila Čermáková.

Zda se družstvo neobává nedostatku zájemců a případné ztráty, nekomentovala.

Důchodkyně ze Zlína Jindřiška Tomášková chodila do mlékomatu u Tržnice pod Kaštany i dvakrát týdně.

„Já pocházím z vesnice. Tam jsme jej měli mléko přímo od krávy každý den. Byla jsem proto ráda, že ta možnost byla i tady přímo v centru. Štve mne to, na různé hlouposti peníze jsou, ale na takovýto přímý prodej čerstvé základní potraviny už nikoliv," posteskla si.

Dva zlínské mlékomaty končí

Jindřiška Tomášková patří mezi řadu nespokojených zákazníků, z nichž desítky se podepsaly po petici umístěnou přímo na mlékomatu.

Kalendová Alena z Lužkovic, Paterová Věra ze Zlína – Podhoří, Petráš A. z Kostelce. To jsou jména některých z nich.

Někteří dokonce dopsali na petiční arch i osobní vzkaz. „Nechejte nám dobré mléko," zní jeden z nich.

„Nesouhlasím," zní další.

Čepovali jste mléko z automatů? Byli byste ochotni třeba připlatit, aby zůstaly? Vyjádřete se v diskuzi pod článkem případně hlasujte v anketě. 

POZNÁMKA JARMILY KUNCOVÉ

Sbohem, mlékomaty. Zdraví zapláče?

Mlékomaty automaty na čerstvé mléko. Největší boom zažily před několika lety. Teď už o ně zájem pomalu, ale jistě upadá. Pamatuji si, že zpočátku nebyl problém u zařízení odchytit člověka kvůli pořízení fotky, dneska bych spíše nastydla, než bych se někoho dočkala. Zaráží mě ovšem fakt, proč lidé o něj s postupem času ztratili zájem. Chápu, když se jede na nákup do obchodu, přijde někomu asi zbytečné zacházet ještě k mlékomatu, když si trvanlivé mléko může koupit přímo v krámě se vším všudy. Mléko z mlékomatu je ale živou potravinou, ve které se vyskytují různé mikroorganismy lidskému zdraví příznivé… Uznávám, obsahuje i ty škodlivé. Ale těch zdravých je více.

MARIE ŠIDLOVÁ, DAVID KAROLA