VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fatra se zaměřuje na export

NAPAJEDLA - Fatra Napajedla v minulosti patřila k největším výrobcům plastů u nás. Jak se vyvíjí firma v současné době a kam směřuje do budoucna, jsme se zeptali generálního ředitele napajedelské společnosti Petra Síleše.

19.4.2007
SDÍLEJ:

Generální ředitel Fatry petr Sileš.Foto: DENÍK/Bára Horáková

rozhovor


Jaká je historie firmy a dokdy sahá?

Fatra oslavila před dvěma lety sedmdesáté výročí svého vzniku. V roce 1935 byla založena firmou Baťa na popud přípravy ke druhé světové válce. Tehdy byla Baťova rodina požádána, aby zahájila výrobu plynových masek. Takže firma vykoupila areál bývalého cukrovaru a zahájila první plastikářskou výrobu v České republice. V průběhu let 1945 - 1990 byla Fatra největším zpracovatelem plastů u nás. Proslavily j i dětské hračky, které byly dominantou plastikářské výroby, stejně jako obaloviny a podlahové krytiny. Dodnes jsou známé figurky Pat a Mat, které Fatra licenčně využívala ve své reklamní kampani.

Jak se změnila výroba po revoluci?

Dominantou po roce 1990 byla výroba podlahových krytin a stavebních materiálů. V roce 2002 firma koupila podnik Technoplast Chropyně, který si moc dobře ekonomicky nestál. Fatra sloučila chropyňský a napajedelský závod a tehdy vlastně nastala první restrukturalizace firmy z pohledu výroby podlahových krytin. Ta se přesunula pouze do Napajedel a na přelomu roku 2004 a 2005 jsme navíc utlumili v Technoplastu výrobu syntetických usní Barex určených pro obuvnický průmysl. Sloučením Fatry a Technoplastu vznikl podnik s třímiliardovým obratem.

Jak by se měla Fatra vyvíjet do budoucna?

V roce 2005 se majitelé Unipetrol a AGROFERT HOLDING rozhodli pro restrukturalizaci výroby. Fatra se musí vyprofilovat do progresivních a efektivních segmentů výroby. Dnes má jedenáct samostatných výrobních segmentů, ale cílem je zaměřit sej enom na pět až šest.

Na co se chcete orientovat?

Dominantou by měla být výroba podlahových krytin, hydroizolačních fólií určených hlavně pro stavební průmysl, technické foóie pro potravinářský a farmaceutický průmysl, dále paropropustné fólie, které se laminují s netkanou textilií a tvoří základní element pro výrobu dětských plínek, které známe například pod názvem Pampers. Dále se chceme orientovat na polyesterové fólie BO PET. Závod v Chropyni je jediným producentem tohoto výrobku ve střední a východní Evropě. BO PET je určen pro elektrotechnický a potravinářský průmysl.

Naším velkým partnerem navíc je společnost IKEA, kde Fatra realizuje asi 400 milionů korun v tržbách ročně za různé produkty. Velký vývoj čeká Fatru v oblasti stavebního průmyslu, protože stavebnictví hlavně na území bývalého Sovětského svazu nabírá neuvěřitelného rozmachu. My dnes patříme k dominantním exportérům hydroizolačních folií, to jsou střešní PVC fólie,které jsou aplikovány hlavně na logistická a business centra či výrobní závody.

Co by se mělo omezit?

Pro Fatru je lepší, když některé segmenty prodá menším společnostem. Sem patří obaloviny, kde je dnes těžké konkurovat malým garážovým společnostem, popřípadě čínským exportérům. Dále sem patří oblast syntetických usní, kterou bychom chtěli odprodat. Jeden ze segmentů, který dnes ztratil na aktivitě, je také výroba dopravních pásů pro uhelné doly.

Jak by se to mělo projevit v rozšíření výroby?

V roce 2010 by měl být nárůst našeho exportu v tomto segmentu dvojnásobný. To znamená, že jestliže dnes vyrábíme čtyři miliony metrů čtverečních, za tři roky to bude osm až deset milionů metrů hydroizolačních fólií. Fatra by ještě ráda udělala expanzi ve výrobě netkaných textilií formou akvizice nebo nákupem technologie, a tím by byl posílen střešní systém, ve kterém bychom se stali dominantním.

Kolik lidí měl podnik v roce 1990 a kolik má nyní?

V té době měla Fatra asi tři tisíce zaměstnanců, dohromady s Technoplastem přes pět tisíc. Dnes má Fatra 1 450 zaměstnanců. Počet lidí šel razantně dolů, protože s tlakem na růst mezd v republice dochází ke zdražení pracovní síly. Snažíme se proto investovat do technologií s vyšším výkonem a menší spotřebou pracovní síly. Spoustu ručních výrob jsme zastavili a nahradili je novými technologiemi. Ten trend bude pokračovat, myslíme si totiž, že výkonnost by neměla klesnout pod 3 miliony korun na pracovníka. To znamená, že pokud by Fatra měla mít přes 3 miliardy obratu, odpovídá to tisícovce zaměstnanců. V plánuje ale do tří let zvýšit obrat až na 4,5 miliardy Kč, proto stav zaměstnanců by se měl pohybovat na dnešní úrovni. Proces je ovšem dlouhodobý, během tří let by mělo dojít k posílení investic a restrukturalizaci podniku. To znamená out-sourcovat určité činnosti, které nesouvisí přímo s výrobou. Příkladem je vnitropodniková a železniční doprava. Fatra by měla mít ve svém středu pouze pracovníky, kteří se zabývají vývojem, výrobou a prodejem.

Kdy očekáváte propouštění?

Propouštění neočekáváme, restrukturalizace s tím není spojena. Pokud budeme divestovat obaloviny, tak 90 zaměstnanců přejde do nové společnosti. Pouze část výroby se převede pod nového majitele. Podmínkou je přechod pracovníků do jiné výroby. Získané peníze budou použity na vývoj a rozvoj nových investic.

Budete přijímat nové lidi kvůli novým investicím?

Ano, pokud ale nedojde k utlumení některé výroby tam, kde bychom převzali pracovníky z jiných provozů. Investice je naplánovaná tak, že letos ve 3. čtvrtletí budeme mít podepsaný kontrakt na dodávku nové linky na výrobu hydroizolačních fólií. Ta by měla být postavena v Napajedlech a její výkon by měl být na šest až deset milionů metrů čtverečních hydroizolační fólie, což znamená nepřetržitý provoz ve výrobě. Linka přinese asi šedesát nových míst. O tom, zda bude potřeba řešena náborem, nebo přesunem zaměstnanců, je zatím předčasné hovořit. Investice by měla být 200 milionů korun a Fatra by se stala v oblasti PVC hydroizolačních fólií dominantním hráčem ve střední Evropě.

Kolik produkce směřuje do zahraničí?

Dříve Fatra byla orientována hlavně na Česko a Slovensko, ale sedmnáctiletý vývoj ji přeměnil hlavně na exportní společnost. Do zahraničí směřuje asi šedesát procent výroby, přičemž Fatra vyváží do 42 zemí, a to i do USA a Austrálie. Má to výhodu, protože trh je potom mnohem více diverzifikovaný, takže nejsme závislí na jedné zemi nebo dokonce několika zákaznících.

19.4.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 25 000 Kč Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) Řidiči (ŘP sk. C). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Noční provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Přijmeme řidiče sk. C, na solo vozidlo. Požadujeme řidičský průkaz sk. C, profesní průkaz, kartu do digitálního tachografu, čistý trestní rejstřík, praxe v řízení. Denně doma, volné víkendy. Pravidelné noční kolečko Po - Pá., Kontaktujte emailem, telefonicky nebo osobně po telefonické domluvě.. Pracoviště: Pavlas autotrans spol. s r.o. - zlín, Hlavničkovo nábřeží, č.p. 7026, 760 01 Zlín 1. Informace: Michal Pavlas, +420 604 385 285. Výroba - Výroba Obsluha strojů 15 000 Kč Obsluha stacionárních strojů a zařízení Šička - jednoduché šití návleků. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Výhody: stravenky, příspěvek na penzijní připojištění. Pracoviště: Moravia plast, spol. s r.o., Vavrečkova, č.p. 7029, 760 01 Zlín 1. Informace: Jakub Janoš, +420 573 776 303. Výroba - Výroba Montážní dělník 12 500 Kč Montážní dělníci výrobků a zařízení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 14. Poznámka: . Pracoviště: Reparto s.r.o. - provozovna křekov, 766 01 Valašské Klobouky. Informace: Oksana Bolvach, +420 608 870 673. Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 6 250 Kč Uklízeči a pomocníci Pracovníci úklidu. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 6250 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Pracoviště: Klientské pracoviště Veřejné zdravotní pojišťovny České republiky, Jedná se o pravidelný běžný úklid v administrativní budově + základní venkovní úklid před a za budovou., Pracovní doba: Po, St – 17:00- 18:30, Út, Čt, Pá 15:00 – 18:30, pouze v pracovní dny + venkovní úklid před uvedenou pracovní dobou, Je zakázáno se chodit informovat o práci přímo na výše uvedeném pracovišti! Nenachází se zde kompetentní osoba k projednání pracovní nabídky., V případě zájmu o nabízenou pozici se prosím obracejte na níže uvedený kontakt.. Pracoviště: Delta facility, s.r.o. - zlín , zarámí, Zarámí, č.p. 160, 760 01 Zlín 1. Informace: Marcela Zedníčková, +420 778 080 832.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V údolí Vranča v Novém Hrozenkově se ve čtvrtek 13. září 2018 objevil medvěd.
12

Spadne klec? Medvěd má namále, zvažuje se past

Videosouhrn 13.–14. října 2018

Stromy pro Olgu Havlovou a pomník pro dávno padlého nepřítele: videa víkendu

V Provodově na Zlínsku hořela chata. Událost řešilo několik jednotek hasičů

Požár chaty v obci Provodov na Zlinsku zaměstnal v neděli krátce po 19. hodině krajské hasiče. Ti na místo události vyrazili ze Zlína, Provodova i Březůvek. Zásah si však vyžádal pomoc i dalších hasičů z okolí.

Zvonili jen do tyčí. Berani nechali body v Chomutově

Byli rozjetí, impozantní skóre 11:2 z posledních dvou zápasů a tři výhry v řadě budily respekt. Jenže teď hokejisté PSG Berani Zlín pomohli v léčbě nemocnému pacientovi z Chomutova, který proti Beranům vyhrál teprve podruhé v sezoně a navýšil chudou bodovou sbírku.

Dělat věci jinak se vyplatí. A u erotických pomůcek to platí také

Přední česká produktová designérka Anna Marešová získala za svůj vibrátor z kolekce Whoop.de.doo mezinárodní cenu Red Dot a za Venušiny kuličky Národní cenu za design. Dnes se svým týmem pracuje na nové pražské výletní tramvaji T3 Coupé.

Florbalovým Panterům nevyšel úvod a koncovka, přesto mají skalp Pardubic

Důležitý duel o střed tabulky zvládli v 9. kole superligoví florbalisté Otrokovic. Panteři sice měli rozpačitý rozjezd a závěr, ovšem v součtu to na Pardubice stačilo a v tabulce soupeře přeskočili.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Komunální volby do zastupitelstev obcí 2018 (5. a 6. října 2018)
Seznam kandidátů, jak se volí v komunálních volbách, zpravodajství, výsledky komunálních voleb 2018 a přehled možných koalic v zastupitelstvu vaší obce. Volby do magistrátu a zastupitelstva krajských měst (Praha, Brno, Plzeň, Ostrava, České Budějovice, Jihlava, Hradec Králové, Pardubice, Olomouc, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Liberec, Zlín)

Senátní volby 2018 (1. kolo 5. a 6. října 2018, 2. kolo 12. a 13. října 2018)
Aktuální složení Senátu, seznam kandidátů do Senátu, výsledky senátních voleb 2018 pro volební obvody: Sokolov, Chomutov, Rokycany, Domažlice, České Budějovice, Praha 12, Praha 4, Praha 8, Praha 2, Litoměřice, Teplice, Jablonec nad Nisou, Mladá Boleslav, Benešov, Chrudim, Náchod, Svitavy, Třebíč, Břeclav, Brno-město, Prostějov, Šumperk, Opava, Ostrava-město, Karviná, Vsetín, Zlín.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT