VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fatra se zaměřuje na export

NAPAJEDLA - Fatra Napajedla v minulosti patřila k největším výrobcům plastů u nás. Jak se vyvíjí firma v současné době a kam směřuje do budoucna, jsme se zeptali generálního ředitele napajedelské společnosti Petra Síleše.

19.4.2007
SDÍLEJ:

Generální ředitel Fatry petr Sileš.Foto: DENÍK/Bára Horáková

rozhovor


Jaká je historie firmy a dokdy sahá?

Fatra oslavila před dvěma lety sedmdesáté výročí svého vzniku. V roce 1935 byla založena firmou Baťa na popud přípravy ke druhé světové válce. Tehdy byla Baťova rodina požádána, aby zahájila výrobu plynových masek. Takže firma vykoupila areál bývalého cukrovaru a zahájila první plastikářskou výrobu v České republice. V průběhu let 1945 - 1990 byla Fatra největším zpracovatelem plastů u nás. Proslavily j i dětské hračky, které byly dominantou plastikářské výroby, stejně jako obaloviny a podlahové krytiny. Dodnes jsou známé figurky Pat a Mat, které Fatra licenčně využívala ve své reklamní kampani.

Jak se změnila výroba po revoluci?

Dominantou po roce 1990 byla výroba podlahových krytin a stavebních materiálů. V roce 2002 firma koupila podnik Technoplast Chropyně, který si moc dobře ekonomicky nestál. Fatra sloučila chropyňský a napajedelský závod a tehdy vlastně nastala první restrukturalizace firmy z pohledu výroby podlahových krytin. Ta se přesunula pouze do Napajedel a na přelomu roku 2004 a 2005 jsme navíc utlumili v Technoplastu výrobu syntetických usní Barex určených pro obuvnický průmysl. Sloučením Fatry a Technoplastu vznikl podnik s třímiliardovým obratem.

Jak by se měla Fatra vyvíjet do budoucna?

V roce 2005 se majitelé Unipetrol a AGROFERT HOLDING rozhodli pro restrukturalizaci výroby. Fatra se musí vyprofilovat do progresivních a efektivních segmentů výroby. Dnes má jedenáct samostatných výrobních segmentů, ale cílem je zaměřit sej enom na pět až šest.

Na co se chcete orientovat?

Dominantou by měla být výroba podlahových krytin, hydroizolačních fólií určených hlavně pro stavební průmysl, technické foóie pro potravinářský a farmaceutický průmysl, dále paropropustné fólie, které se laminují s netkanou textilií a tvoří základní element pro výrobu dětských plínek, které známe například pod názvem Pampers. Dále se chceme orientovat na polyesterové fólie BO PET. Závod v Chropyni je jediným producentem tohoto výrobku ve střední a východní Evropě. BO PET je určen pro elektrotechnický a potravinářský průmysl.

Naším velkým partnerem navíc je společnost IKEA, kde Fatra realizuje asi 400 milionů korun v tržbách ročně za různé produkty. Velký vývoj čeká Fatru v oblasti stavebního průmyslu, protože stavebnictví hlavně na území bývalého Sovětského svazu nabírá neuvěřitelného rozmachu. My dnes patříme k dominantním exportérům hydroizolačních folií, to jsou střešní PVC fólie,které jsou aplikovány hlavně na logistická a business centra či výrobní závody.

Co by se mělo omezit?

Pro Fatru je lepší, když některé segmenty prodá menším společnostem. Sem patří obaloviny, kde je dnes těžké konkurovat malým garážovým společnostem, popřípadě čínským exportérům. Dále sem patří oblast syntetických usní, kterou bychom chtěli odprodat. Jeden ze segmentů, který dnes ztratil na aktivitě, je také výroba dopravních pásů pro uhelné doly.

Jak by se to mělo projevit v rozšíření výroby?

V roce 2010 by měl být nárůst našeho exportu v tomto segmentu dvojnásobný. To znamená, že jestliže dnes vyrábíme čtyři miliony metrů čtverečních, za tři roky to bude osm až deset milionů metrů hydroizolačních fólií. Fatra by ještě ráda udělala expanzi ve výrobě netkaných textilií formou akvizice nebo nákupem technologie, a tím by byl posílen střešní systém, ve kterém bychom se stali dominantním.

Kolik lidí měl podnik v roce 1990 a kolik má nyní?

V té době měla Fatra asi tři tisíce zaměstnanců, dohromady s Technoplastem přes pět tisíc. Dnes má Fatra 1 450 zaměstnanců. Počet lidí šel razantně dolů, protože s tlakem na růst mezd v republice dochází ke zdražení pracovní síly. Snažíme se proto investovat do technologií s vyšším výkonem a menší spotřebou pracovní síly. Spoustu ručních výrob jsme zastavili a nahradili je novými technologiemi. Ten trend bude pokračovat, myslíme si totiž, že výkonnost by neměla klesnout pod 3 miliony korun na pracovníka. To znamená, že pokud by Fatra měla mít přes 3 miliardy obratu, odpovídá to tisícovce zaměstnanců. V plánuje ale do tří let zvýšit obrat až na 4,5 miliardy Kč, proto stav zaměstnanců by se měl pohybovat na dnešní úrovni. Proces je ovšem dlouhodobý, během tří let by mělo dojít k posílení investic a restrukturalizaci podniku. To znamená out-sourcovat určité činnosti, které nesouvisí přímo s výrobou. Příkladem je vnitropodniková a železniční doprava. Fatra by měla mít ve svém středu pouze pracovníky, kteří se zabývají vývojem, výrobou a prodejem.

Kdy očekáváte propouštění?

Propouštění neočekáváme, restrukturalizace s tím není spojena. Pokud budeme divestovat obaloviny, tak 90 zaměstnanců přejde do nové společnosti. Pouze část výroby se převede pod nového majitele. Podmínkou je přechod pracovníků do jiné výroby. Získané peníze budou použity na vývoj a rozvoj nových investic.

Budete přijímat nové lidi kvůli novým investicím?

Ano, pokud ale nedojde k utlumení některé výroby tam, kde bychom převzali pracovníky z jiných provozů. Investice je naplánovaná tak, že letos ve 3. čtvrtletí budeme mít podepsaný kontrakt na dodávku nové linky na výrobu hydroizolačních fólií. Ta by měla být postavena v Napajedlech a její výkon by měl být na šest až deset milionů metrů čtverečních hydroizolační fólie, což znamená nepřetržitý provoz ve výrobě. Linka přinese asi šedesát nových míst. O tom, zda bude potřeba řešena náborem, nebo přesunem zaměstnanců, je zatím předčasné hovořit. Investice by měla být 200 milionů korun a Fatra by se stala v oblasti PVC hydroizolačních fólií dominantním hráčem ve střední Evropě.

Kolik produkce směřuje do zahraničí?

Dříve Fatra byla orientována hlavně na Česko a Slovensko, ale sedmnáctiletý vývoj ji přeměnil hlavně na exportní společnost. Do zahraničí směřuje asi šedesát procent výroby, přičemž Fatra vyváží do 42 zemí, a to i do USA a Austrálie. Má to výhodu, protože trh je potom mnohem více diverzifikovaný, takže nejsme závislí na jedné zemi nebo dokonce několika zákaznících.

19.4.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Řemeslné práce - Řemeslné práce Ostatní řemeslní pracovníci a 17 000 Kč

Obsluha strojů na výrobu obuvi Svrškaři.. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Náplň práce: spodková konfekční dílna., Požadavky: manuální zručnost, schopnost učit se novým věcem, vyučení v oboru není podmínkou., Pracovní doba 6-14:30 hod., úkolová mzda v závislosti na výkonu, kvalitě., Zájemci zasílat životopis na mail, telefonicky Po-Pá 7-13 hod., osobně Svit, bud. 113, 4. etáž, Po-Pá 8-13 hod.. Pracoviště: Gasibo, s. r. o. - zlín, Malotova, č.p. 5267, 760 01 Zlín 1. Informace: Jana Martinková, +420 573 776 286.

Obchod - Obchod Vedoucí prodejny, provozu 33 000 Kč

Vedoucí pracovních týmů v prodejnách Vedoucí prodejny. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 33000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hledáme ideálně středoškoláka/vysokoškoláka se zaměřením na elektro nebo praxí na obdobné pozici. , Potřebná je pro nás Tvá znalost a orientace v elektroinstalačním materiálu se zaměřením především na silnoproud a dovednost na PC (MS Office nutností, SAP velkou výhodou, ne však podmínkou)., Vzhledem k charakteru práce se těšíme na někoho, kde je přirozeným leaderem a je zodpovědný a časově flexibilní a má dobré komunikační, vyjednávací a organizační schopnosti., Oceníme Tvou chuť se něco naučit a také učit nás., Tvou nutností je řidičský průkaz sk. B., Co budeš dělat?, Hlavní náplní Tvé práce bude komplexně řídit chod velkoobchodní prodejny s elektroinstalačním materiálem a svítidly a starat se o veškerou agentu spojenou s řízením a vedením celé prodejny., Dále na Tobě bude vedení pracovního kolektivu prodejny, aktivní komunikace s klienty a vyhledávání nových obchodních příležitostí., Budeš tvořit cenové nabídky a zpracovávat obchodní zakázky od A-Z., Součástí Tvé práce také bude úzká spolupráce s manažerem prodejny, nákupní, obchodním a marketingovým oddělením., Za Tvou práci Tě u nás čeká:, na začátku spolupráce Ti vše potřebné vysvětlí a ukáží zkušení kolegové, smlouva na HPP při nástupu,dvanáctkrát za rok dostaneš výplatu a to, že ji budeš mít na účtu včas, tak je u nás samozřejmostí, práci v perspektivní a stabilní společnosti s působnosti po celé ČR, čím šikovnější budeš, tím vyšší budou Tvé prémie, čekají Tě kolegové se smyslem pro humor a chutí do práce, pravidelně Tě budeme školit, a v neposlední řadě Tě čekají teambuildingové akce, jelikož si uvědomujeme důležitost správně fungujícího kolektivu., Životopisy zasílat na e-mail, do předmětu uvádět "Vedoucí podejny". Pracoviště: Janča v.m. s.r.o. - zlín, Březnická, č.p. 5602, 760 01 Zlín 1. Informace: Ing. Veselá Markéta, .

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 6 100 Kč

Uklízeči a pomocníci Pracovníci úklidu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 6100 kč, mzda max. 7000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: úklid kanceláří, Požadujeme: čistý trestní rejstřík, spolehlivost, zodpovědnost, schopnost pracovat samostatně, komunikativnost, praxe s úklidem výhodou. , Místo je vyhrazeno pro OZP. , Pracovní doba PO - PÁ 16:30 - 19:30 hod., Nechoďte prosím na pracoviště, nutný nejdříve telefonický kontakt.. Pracoviště: Cora plus s. r. o. - malenovice, třída 3. května, č.p. 1172, 763 02 Zlín 4. Informace: Lenka Mlčochová, +420 775 737 018.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 15 000 Kč

Svářeči Svářeči CO2. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce bude dle zakázek, na území celé ČR.. Pracoviště: Revkom, s. r. o. - zlín, 760 01 Zlín 1. Informace: Aleš Běhula, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

FK Mladá Boleslav - Fastav Zlín
22

Zlámal zlomil tyč, Ševci urvali v Mladé Boleslavi těsnou výhru

Videosouhrn 20. dubna 2018

Hrůzné nálezy z popelnic a tři tisíce pokut v jednom dni: zhlédněte videa dne

Jak předejít chudobě? Nekupujte, co nepotřebujete. Neberte zbytečně půjčky

ROZHOVOR/ - Letos žádná dovolená? Jinak to někdy nejde. „Lidé si je prostě nemohou vlivem dluhů dovolit,“ říká v rozhovoru pro Deník Eva Danielová, vedoucí Charitního domova pro matky s dětmi v tísni Zlín. Denně přichází do kontaktu s ženami, které se potýkají s chudobou.

Ženu, kterou ve Zlíně srazil vlak, identifikoval přítel

Policisté už znají totožnost ženy, která ve středu zemřela poté, co ji srazil vlak. Zraněním podlehla na místě. Neštěstí se stalo za železničním přejezdem v ulici Podvesná, vlak jel z Vizovic do Otrokovic.

Dva mrtví a jeden zraněný. Aktivní záloha cvičí v České zbrojovce

Oblečený celý v maskáčích, v ruce útočnou pušku a za pasem mu šumí vysílačka a při bližším ohledání nechybí ani další nezbytná výbava vojáka. O kousek dál stojí skoro navlas stejná osoba. Okolo vrátnice kozy z kůlů obalené ostnatým drátem. To je první pohled, který se mi naskýtá, když vjíždím do areálu České zbrojovky v Uherském Brodě.

Kauza hospodaření Krajské nemocnice T. Bati: po téměř dvou letech padla obžaloba

Ze zločinu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a zločinu porušení povinnosti při správě cizího majetku, byla ve středu u Okresního soudu ve Zlíně v souvislosti s jednou z nemocnic v kraji podána obžaloba na devětapadesátiletou ženu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT