V dlouhodobém výhledu však odborníci předvídají spíše další zhodnocování žlutého kovu.

Na konci roku 2010 přesáhla cena jedné trojské unce zlata na Londýnské burze rekordních 1420 dolarů (jedna unce je přibližně 31,1 g). Pak však došlo k překvapivému zvratu a koncem ledna hodnota žlutého kovu krátkodobě spadla dokonce až o sto dolarů za unci.

„Na začátku ledna už zlato na burze opět mírně vyskočilo, ale stále je oproti závěru minulého roku zřetelně levnější,“ komentoval vývoj Jaroslav Tomanec ze společnosti Zlaté mince – Numismatika, která patří k lídrům v prodeji zlata na českém trhu.

Právě údaji, vyhlašovanými dvakrát denně z Londýna, se při určování cen řídí prodejci na celém světě.

„Lidé se často ptají, proč je cena na londýnské burze výrazně nižší než v obchodech s fyzickým zlatem. Je to jednoduché: na burze investoři obchodují pouze s obrovskými objemy. Minimální limit činí tisíc trojských uncí, což představuje úctyhodných jedenatřicet kilogramů ryzího zlata,“ vysvětlil Tomanec.

„Tyto transakce se navíc uskutečňují pouze elektronicky, bez manipulace s fyzickým zlatem. Odpadají tak další nezbytné náklady. Například na zpracování kovu nebo jeho distribuci,“ doplnil.

Jak se bude situace vyvíjet v nejbližší době, se podle něho dá odhadnout jen stěží. Prognózy se totiž často diametrálně liší.

„Převažují však názory, že potenciál k růstu zlato zdaleka nevyčerpalo,“ poznamenal Tomanec.

Například uznávaný komoditní analytik Deutsche Bank v Londýně Dan Brebner už loni předpověděl, že unce zlata může letos dosáhnout hodnoty až 1550 dolarů.

„Když zvážíme, že zlato po staletí disponuje stabilní kupní silou a naproti tomu reálná hodnota tištěných peněz klesá, mají tyto předpoklady logiku,“ souhlasí také Pavel Palas z prestižní prodejny zlata v pražském Obecním domě.

V tuzemsku začalo investiční zlato získávat výraznější oblibu až s nástupem ekonomické krize. Do té doby o něj podle odborníků širší veřejnost příliš velký zájem nejevila.

„Jedním z důvodů byla i malá informovanost. Málokdo například věděl, že investiční zlato bylo po vstupu naší republiky do Evropské unie osvobozeno od daně z přidané hodnoty. Ne každý dostatečně chápal funkci zlata, jako bezpečného uchovatele naspořené hodnoty,“ je přesvědčen Pavel Palas.

To se podle něj mění a lidí, kteří si stejně jako naši západní sousedé, ukládají části úspor do zlata, neustále přibývá.

(kuh)