„První den oslavíme den italské republiky v Uherském Hradišti jarmarkem s italskými specialitami. Kromě jiného nabídneme návštěvníkům i unikát v podobě speciálních italských chlebíčků, takzvaných piadin. Na trhu se také objeví stánek s velmi zajímavými benátskými skleněnými šperky a podobnými výrobky," poznamenal předseda Italsko-Moravské kulturní a historické asociace, a hlavní pořadatel akce Alessandro Alagia. Součástí akce bude kvíz pro děti o historii Itálie.

„Účastníci mohou vyhrát mobilní telefony a dárkový poukaz na knihy podle vlastního výběru. V jednom ze stánků bude špičkový kuchař ukazovat přímo před zraky diváků přípravu speciálního italského chleba piadini a lidé se tak mohou naučit tuto pochutinu sami připravit," dodal Alessandro Alagia.

Téhož dne večer, v 19.30 se na nádvoří zámku Ořechov uskuteční koncert operních zpěváků Petra Nekorance a Gabriely Eibenové.
Druhý den slavností bude pokračovat na nádvoří zámku v Ořechově, ale také ve vnitřních prostorách této opravené památky. Také na tomto místě nebude chybět jarmark s četnými dobrotami, ale také například s italským i tuzemským vínem.

„Den otevřených dveří na zámku nabídne vystoupení cimbálovek a jiných umělců, nebude chybět rozsáhlá výstava skla ze sklárny ve Květné, unikátní expozice Aquileia – Křižovatka římské říše a výstava obrazů Jitky Nesnídalové," informoval Alessandro Alagia.

V programu vystoupí kouzelník Jiří Hadaš, pro děti pořadatelé připraví skákací hrad a soutěže.

„Oproti předešlým letům neplánujeme vystoupení italských praporečníků, ale máme připravené jiné překvapení symbolizující zajímavou historii Itálie. Prozradím ho ale až několik dnů před akcí," sdělil trochu tajemně Alessandro Alagia. (poh)