Velké obchodní řetězce i včera odmítaly, že by toto opatření mělo větší vliv na cenu nákupu. Zákazníkům, kteří platí kartou, dokonce účtují cenu přesně v desetihaléřích. „Jedinou změnou je, že se při platbě v hotovosti zaokrouhlí celková cena nákupu, jejíž částka končí na padesát haléřů,“ řekl marketingový ředitel Tesco Stores ČR Michal Štádler.

Vedoucí holešovských potravin Šmak Božena Němcová si spíše myslí, že jí přibudou starosti. „Asi největší problém je s rohlíky. Teď u nás stojí dvě koruny třicet za kus. Když si někdo koupí jen jeden, pokladna to automaticky zaokrouhlí dolů a my budeme mít ztrátu,“ povzdychla si.

Má obavu, že toho lidé mohou využívat a rohlíky kupovat například po jednom. „Doufám ale, že k tomu nedojde, že lidé budou myslet ekonomicky a brát si pečivo po více kusech,“ míní vedoucí. Se zrušením padesátihaléřů nicméně nesouhlasí. „Vždycky platí: čím přesnější cena, tím líp. Dřív to nikomu problémy nedělalo. A navíc se na desetníky pořád přepočítává, jen neexistují adekvátní mince,“ dodala Němcová.

Naopak v samoobsluze Alfa v Prusinovicích jsou přesvědčeni, že se jim práce usnadní. „Ta mince byla jenom na obtíž. V dnešní době prostě ztratila hodnotu,“ podotkl vedoucí tamní prodejny Miroslav Pumprla.

V provozu prodejny se podle něj nic nezmění, a to přesto, že spousta výrobků má cenu končící desetihaléřem. „Ceny jsme nechali stejné a pokladny přednastavili tak, že samy zaokrouhlují. S rohlíky problém nemáme, stojí dvě koruny přesně,“ pochvaloval si Pumprla.

Opatření podle všeho nezpůsobí revoluci ani v prodejnách tabáku, kde se s drobnými mincemi setkávají dennodenně. „Málokteré zboží končí padesátníkem. Mně se aspoň uleví. Jsem zvyklá, že mi zákazníci v nejmenších mincích vypláceli třeba dvacet korun,“ svěřila se hulínská trafikantka Hana Gahurová.

Přesto chápe nelibost některých lidí. „Byli zkrátka zvyklí, ale zvyknou si zas,“ uzavřela Gahurová. S čím tedy mají lidé při placení v obchodě počítat? Částky celkového nákupu od deseti do čtyřiceti haléřů budou zaokrouhlovány dolů, částky končící od padesáti do devadesáti haléřů pak zase nahoru.

(hol)