Podle ředitelky Krajské pobočky Úřadu práce ve Zlíně Miriam Majdyšové je většina z nich ve směnných provozech. Celkem pak úřad v kraji v květnu evidoval více než osm tisíc různých volných pracovních míst.

„Pomocných pracovníků ve výrobě je potřeba 769, montážních dělníků 434. Další nejčetnější profesí jsou seřizovači a obsluha obráběcích strojů, opakovaně se v nabídce objevují také místa pro řidiče nákladních automobilů,“ řekla Deníku Miriam Majdyšová.

Možností získat vysněné místo, nebo alespoň prostě nějakou práci, se lidé snaží využitím rekvalifikací. Šance se od začátku letošního roku do konce května chopilo v rámci kraje 843 lidí (655 lidí přes zabezpečovanou rekvalifikaci a 188 osob přes zvolenou rekvalifikaci).

„Provádějí se v návaznosti na volná pracovní místa a s ohledem na efektivitu vynaložených prostředků. Uchazeči jsou zařazováni na rekvalifikace směřující k uplatnění na trhu práce,“ přiblížila ředitelka.

Nyní je podle ní největší zájem o řidičské oprávnění skupiny C, C+E a profesní průkaz, kde je nabídka volných míst vysoká.

„Dále je zájem o pracovníky v sociálních službách, jak ze strany zaměstnavatelů, tak i o rekvalifikační kurz ze strany klientů,“ upozornila.

Častým požadavkem jsou i rekvalifikační kurzy, které vzdělání doplňují nebo rozšiřují, jako jsou ty zaměřené například na počítačovou gramotnost, vysokozdvižný vozík či třeba základy podnikání.

Kdo si chce opravdu práci najít, neměl by se podle Miriam Majdyšové rekvalifikacím bránit.

„Pokud chce být uchazeč uplatnitelný na trhu práce a jeho kvalifikace neodpovídá poptávce, je nutné v souladu s nabídkou pracovních míst jeho kvalifikaci rozšiřovat, prohlubovat popřípadě zcela změnit,“ podotkla.

Své zkušenosti s hledáním práce má například Miroslav Petula ze Žlutavy. Má skoro šedesátku na krku, do odchodu do penze mu zbývají dva roky.

„Hledal jsem a ptal jsem se snad všude. V Otrokovicích, v okolí. Nic. Jsem asi už opravdu starý,“ zmínil útrapy s hledáním zaměstnání Miroslav Petula.
Teď už pátým rokem ve spolupráci s úřadem práce pracuje pod žlutavským obecním úřadem. Na starost má údržbu obce.

„Snad tu ještě do důchodu vydržím,“ dodal.

Ještě před deseti lety byla nejčastěji požadovaná volná pracovní místa pro svářeče, zedníky, seřizovače a obsluhu obráběcích strojů.
Práci před několika lety v tom oboru hledal práci například Zbyněk Žák z Kroměřížska. Díky nabídce volných míst ji našel, sám zkoušel po různých firmách štěstí.

„A našel jsem ji. Ale paradoxně teď práci zase měním. Peníze jsou potřeba, i když mě to bude možná jednou mrzet a kolektiv chybět. Našel jsem si lépe placené zaměstnání,“ konstatoval Zbyněk Žák.