Společnosti ze Zlína, která se za necelé dvě desetiletí dostala prakticky z ničeho do první ligy mezi českými finančními institucemi. Před nedávnem totiž její bilanční suma, tedy součet všech aktiv, přesáhla deset miliard korun.

„Tyto údaje potvrzují, že námi zvolená strategie je správná. Oproti roku 2013 vzrostla naše bilanční suma téměř o čtvrtinu a počet klientů se již dlouhodobě drží nad hranicí 11 500. To nám dává prostor pro zvyšování kvality našich služeb a naplňování bankovních standardů," uvedl generální ředitel Radomír Lapčík.

Zatímco dříve MPU působil víceméně jen ve Zlíně, nyní má i tisíce pražských klientů, pobočku má také v Brně.

Radomír Lapčík připomenul, že se vždy klientům snažili nabídnout nadstandardní přístup. Zároveň s tím, že méně je někdy více. Nikdy neměli tak rozsáhlou nabídku jako například velké banky, na druhou stranu jimi nabízené finanční produkty patří v dané kategorii k absolutní špičce. Radomír Lapčík to přirovnal například k firmě Apple. Rozhodně nedělá vše, co v současném světě elektroniky existuje. Ale co už předvede na trhu, stává se elitou a hitem.

Nejen proto se MPU dlouhodobě řadí mezi 100 největších firem v České republice. V současnosti zaměstnává přibližně stovku lidí, z nichž řada je absolventem zlínské univerzity.

Společnost samozřejmě neunikla zájmu investorů, kteří by ji chtěli koupit. „Takové nabídky máme opakovaně. Ale naše plány jsou jiné: stát se bankou a zvažujeme i vstup na akciový trh," přiblížil Radomír Lapčík.

Součástí dalšího rozvoje je i příprava nových prostor, kdy MPU nabídne svoje služby v domě na zlínském náměstí Míru, dlouholetém působišti České spořitelny. (hed)

Fakta o MPUMPU patří v současnosti mezi největší spořitelní družstva v ČR. Obchodní místa má v Praze, Brně a Zlíně. Spořitelní družstva jsou zajímavou alternativou ke klasickým bankám. Kromě zajímavých podmínek spoření a individuálního přístupu k řešení úvěrů mají výhodu menší společnosti, jsou pružnější a díky tomu dokážou včasně reagovat na potřeby klienta. Většina z nich má české majitele i management, kteří umějí využít svých dlouholetých znalostí a zkušeností z lokálního trhu.

Ekonomické ukazatelePočet klientů přes 11,5 tisíce, bilanční suma 10 mi-liard, základní kapitál 1,2 miliardy, výše depozit 5,5 miliardy, výše úvěrů 7,7 miliardy