Zatěžkávací zkouška čeká vzdušného obra 30. června. To se vznese na nebe úplně poprvé.

„Posádku budou tvořit novináři a kamarádi," pousmál se pilot nad otázkou, koho zvolil pro první let. Obavy o bezpečnost jsou však podle něj naprosto zbytečné.

„Já všem říkám, ať si uvědomí, že balonové létání je v porovnání s jinými druhy letů neporovnatelně bezpečnější. Samozřejmě, musíte si vybrat dobrého pilota a zavedenou společnost. Ale to platí u všeho," vysvětluje pilot, který se balonovému létání věnuje téměř dvě desítky let, a to nejenom ve svém rodném regionu, ale přeletěl třeba také Alpy.

Nový balon má sice obří rozměry, ale pro zkušeného pilota není jeho ovládání o moc složitější, než je tomu u běžných balonů.

„Trochu složitější je to s přistáváním, ale to má souvislost s větším objemem vzduchu uvnitř. Je třeba počítat s výraznějším působením setrvačnosti," vysvětlil pilot s tím, že i samotné nafouknutí rekordního balonu trvá pouze o deset minut déle, než je tomu u jeho menších příbuzných.

„Používáme k tomu totiž dva ventilátory. Klasický balon se nafukuje pouze jedním," poznamenal Libor Staňa.

Pořízení nového balonu je svátkem nejenom pro něj, ale pro celou rodinu a kamarády.

„Proto jsme se rozhodli, že uděláme oslavu i pro veřejnost. Slavit se bude od pátku 3. července do neděle 5. července. V BalonCentru zahraje cimbálovka, chystáme i divadlo. Ale hlavně jsme udělali akční ceny letenek. Jenom tento víkend je lze koupit už za 2500 korun. A na nebe vzletí všechny naše balony, které zaplníme pasažéry," slíbil Libor Staňa s tím, že podrobné informace lze najít na webu www.balony.eu.

Vyhrát let balonem budou moci i čtenáři regionálního Deníku. Stačí jen vyhrát dětskou malířskou soutěž O nejkrásnější balon. Jak na to se dozvíte na webu našeho Deníku i dalších vydáních.