SPUR se tak stane jediným dodavatelem střešních a bočních panelů pro organizaci Better Shelter, podporovanou pro celosvětovou prospěšnost nadací IKEA Foundation

Za tímto účelem společnost vybudovala ve stávajícím areálu novou výrobní halu a instalovala nové technologie, včetně robotické lisovny.

„Jedná se o efektivní, rychlé a cenově příznivé řešení dočasného ubytování,“ uvedl generální ředitel SPURu Tomáš Dudák. Společnost pracovala na vývoji materiálu a přípravě produkce tři roky.

Jedinečný materiál

Pracovníci SPURu vyvinuli složitý vícevrstvý materiál. Ten musí splňovat náročné požadavky na nehořlavost, tepelnou izolaci, odolnost proti větru a dešti, ochranu před UV zářením a zdravotní nezávadnost. Navíc musí být lehký a skladný kvůli transportu a manipulaci.

„Jedná se o desky z polypropylenové pěny, které jsou navíc z obou stran opatřeny speciálními fóliemi. Takto zkonstruované panely dosahují unikátních užitných vlastností při zachování mechanické odolnosti. Jsou lehké a plně recyklovatelné,“ vysvětlil Tomáš Dudák.

První školní den ve školách na Zlínsku, 1. září 2021
První den školy na Zlínsku: přes pět tisíc testů, žádný pozitivní

Celková investice do projektu byla přes 100 milionů korun. Kapacita technologie při třísměnném provozu umožňuje výrobu komponentů pro 30 tisíc „domků“ ročně.

Postaveno za pouhých pět hodin

„Domek“ má plochu cca 17,5 m² a poskytuje ubytování pro 4 až 6 osob. Do oblastí humanitární pomoci je přepravován ve dvou kartonových krabicích o celkové váze cca 160 kg. Tým o 4 lidech jej dokáže postavit za 5 hodin.

„Garantovaná životnost panelů je minimálně 3 roky v nejnáročnějších klimatických podmínkách kdekoliv na světě, například na rovníku. Skutečná použitelnost je však průměrně 7 let, což je bohužel i doba, kterou v některých částech světa uprchlíci v těchto táborech stráví,“ doplnil Dudák.

Jeden z „domků“ bude k vidění od 9. do 15. září 2021 v parku Komenského v rámci účasti firmy SPUR na Zlín Film Festivalu.