K založení agentury vedly starosty především stesky jejich kolegů, kteří prý mají pocit, že ve snaze získat peníze z Evropské Unie se nemají na koho obrátit. Ve Zlínském kraji přitom existuje Regionální rozvojová agentura východní Moravy, jež v kraji funguje asi šest let. Podle oslovených starostů však již nestíhala všechny projekty vyřizovat. "SRAZ rozhodně nemá být její konkurencí, ale naopak partnerem," upřesnil starosta Vysokého Pole a předseda SRAZu Josef Zicha.

Za zpracování projektu obce zaplatí poplatek, který je individuální, záleží na náročnosti zpracování projektu. "Jde o symbolickou částku, která má obce spíše motivovat, aby vše dotáhly do konce," řekl místostarosta Vysokého Pole a právník Stanislav Polčák. Částku 900.000 korun pro agenturu sehnala zlínská senátorka Jana Juřenčáková (NSK).

S chodem agentury a přípravou projektů bude starostům ze Zlínského kraje pomáhat olomoucká agentura BM asistent, která má již několikaleté zkušenosti s čerpání evropských prostředků a za sebou také množství úspěšných projektů.

Sídlo SRAZu je ve zlínském areálu bývalých Baťových závodů v budově číslo 12. Zástupci agentury tam budou starostům k dispozici vždy od úterý do čtvrtku od 9:00 do 15:00. Manažeři ale budou také přímo do obcí jezdit. Bližší informace mohou zájemci získat na internetových stránkách www.sraz.eu.