V sadech roste devět odrůd švestek, které dozrávají od července do září. O více než 20 tisíc ovocných stromů pečuje desítka sadařů a pro správné opylení je v sadech rozmístěno 50 úlů včely medonosné a 15 hnízd čmeláka zemního.

„O slivovici letos nebude nouze. Švestek je oproti loňsku téměř čtyřnásobek. Roky 2012, 2016 a 2017 výrazně ovlivnilo špatné počasí. Velkou část potenciální úrody za nás sklidil mráz,“ říká manažer vizovické likérky Miroslav Motyčka.

Letošní průměrný výnos dosáhl 38 kilogramů švestek z jednoho sklizeného stromu. Během sklizně, při které pomáhá speciální mechanické zařízení, takzvaný setřasač, se v sadech protočí 120 sezónních zaměstnanců.

Pěstitelská dvojka

Na největší ploše pěstuje firma stálici světového ovocnářství, odrůdu Stanley. Následuje Gabrovská, Katinka a Čačanská lepotica, která je i nejranější odrůdou.

Jelínek je druhým největším pěstitelem švestek v České republice. Ve snaze zajistit si kvalitní ovoce pro svou výrobu každý rok rozšiřuje plochu vlastních sadů. Cílem je mít v Česku 200 hektarů produkčních sadů. Záměrem je pokrýt až třetinu produkce z vlastního ovoce. Kromě sadů v okolí Vizovic má likérka ještě dvě sadařské lokality, ve kterých pěstuje kromě švestek i třešně a meruňky. Pěstování ovoce se věnují také sesterské společnosti v Bulharsku a Chile.

Tržby likérky loni vzrostly o tři procenta na 454 milionů korun. Export vlastních výrobků se na loňských tržbách podílel 31 procenty. Produkty směřovaly celkem do 35 zemí.

Sklizeň švestek v sadech likérky Rudolf Jelínek (v tunách):

Sklizeň švestek v sadech likérky Rudolf Jelínek