Festival Skrz Prsty, který vzniká pod taktovkou studentů Fakulty multimediálních komunikací zlínské univerzity se vrací v plné síle, pandemii navzdory. Tématem 8. ročníku je velmi aktuální oblast mentálního zdraví. Různou formou bude představena jeho důležitost, možné poruchy, prevence či léčba.

Festival Skrz Prsty má i letos co nabídnoutFestival Skrz Prsty má i letos co nabídnoutZdroj: se souhlasem pořadatelůNově vznikl také podcast, ve kterém se na mentální zdraví nahlíží z mnoha úhlů pohledu. Hosty podcastu jsou například Eva Césarová z České psychedelické společnosti a biohacking představuje Veronika Allister, spoluzakladatelka projektu Code Of Life.

O své zkušenosti se podělil také psychoterapeut Ondřej Mikulášek a další. Všechny díly podcastu jsou dostupné na Spotify a také na YouTube.

V prvním díle podcastu Skrz Prsty se v rozhovoru s Ivou Kolevovou otevřela témata ohledně prevence mentálního zdraví již od útlého věku, nebo jak svoji psychiku udržovat stabilní během pandemie.

„Pokud cítíme, že nám není dobře delší dobu a výrazným způsobem to omezuje náš každodenní život, je důležité vyhledat odbornou pomoc,“ uvádí Iva Kolevová, projektová manažerka organizace Nevypusť duši.

Pro obyvatele a návštěvníky Zlína je připraveno několik tras s QR kódy, které odhalí různá místa související s mentálním zdravím.

„Trasy vedou například kolem kaváren, venkovních sportovišť, parků a dalších klidových zón. Na mapě jsou vyobrazeny také různá odborná pracoviště zabývající se psychickým zdravím,“ dodává manažerka propagace Aneta Pospíšilová.

Začátkem dubna začala výzva, jejímž cílem je pomoci všem zapojeným k lepšímu duševnímu zdraví pomocí různých aktivit. Připravena je během výzvy například lekce jógy s Nelou Plieškovou, která proběhne online přes platformu Zoom. Bližší informace budou zveřejněny na facebookové stránce Skrz Prsty.

Jako odrazový můstek do světa mentálního zdraví slouží web a Facebook festivalu Skrz Prsty. Jsou na nich k dispozici všechny důležité informace a odkazy. Na Instagramu jsou k vidění infografiky, zaměřené na to, jak zvládat různé, psychicky náročné, situace. Twitter pak bude sloužit jako platforma pro diskuzi a inspiraci.

Více informací o festivalu Skrz Prsty je k dispozici na webových stránkách www.skrzprsty.cz.