To všechno a mnoho jiného najde zákazník v nevelkém stánku květin a suvenýrů v centru Velehradu, v němž kraluje čtyřiatřicetiletá Alena Hanáčková.
Usměvavá majitelka své květinářství nazvala příznačným jménem - Alenka. Jak přiznala, zahradnicí ani aranžérkou květin se nevyučila.

„Oboru chovatelství, který jsem absolvovala na Střední zemědělské škole ve Starém Městě, jsem dala vale hned po maturitě. Rok jsem pracovala v Ústavu sociální péče pro mládež ve Velehradě a pak přišla mateřská dovolená. Po ní jsem se rozhodla zariskovat. V sousedství našeho domu byl několik let nevyužitý stánek zarůstající buření, který původně sloužil jako prodejna textilu. S manželem jsme jej od původního majitele zakoupili a zrekonstruovali na prodejnu květin a suvenýrů,“ vzpomíná Alena Hanáčková.

Květinový stánek, ale i zahrádka plná svěží kvetoucí zeleně, v níž lze posedět u rychlého občerstvení, vítají svým uspořádáním nejen velehradské obyvatele, ale také turisty a poutníky z České republiky i ze zahraničí. „Mám ráda lidi a květiny,“ přiznává Hanáčková.

„Nejšťastnější jsem mezi květinami, ale také, když mám co nabízet a je plný stánek zákazníků. Někteří chodí pravidelně a já už kolikrát předem vím, co si vyberou. Nejraději obsluhuji děti, když přijdou se svými drobnými úsporami, aby koupily pro některého z rodičů či příbuzných překvapení v podobě kytičky. Ta je vždycky tím nejlepším dárkem. Ostatně, sama mám kytky ráda a doma ve váze vždycky nějakou mám,“ chlubí se podnikatelka.

Nejlepší možnost pro uplatnění svých originálních nápadů jí poskytuje vazba kytic, věnců, nebo aranžmá pestrých květinových košů, rustikálních kytic a koulí. Před prodejnou se podle ní často zastavují hloučky domácích i turistů. Pokochat se dojdou i do prodejny a zpravidla neodcházejí s prázdnou. Do jejího stánku se zákazníci chodí také třeba jenom poradit, jak kterou rostlinu pěstovat, jak ji co nejdéle udržet v květu. Podnikatelčiným krédem je: nikoho neodmítnout, lidé totiž ochotu ocení. Když sama odpověď nezná, vyhledá ji prý v literatuře. „Už se mi stalo, že koupenou květinu mi zákazník věnoval,“ říká květinářka.

Na otázku, co ji v práci nejvíce těší, odpověděla jednoznačně: „Především krásný přírodní materiál a jeho zpracování. Mám volnější ruku a mohu uplatnit vše, co si vymyslím. Hodně spoléhám na vlastní fantazii, ale na druhé straně musím respektovat do posledního puntíku také lidové tradice, materiál, znát technologii. Mám to štěstí, že jsem mohla absolvovat celou řadu kurzů a seminářů na zahradnické škole v Brně-Bohunicích. Stále studuji odbornou literaturu, inspirací jsou pro mě nejrůznější květinové výstavy,“ vysvětluje Hanáčková.