„Výrazná změna nastala až po základní škole, kdy jsem si měl zvolit své budoucí povolání,“ vzpomíná Charvát na začátky své odborné profilace. Nastoupil totiž na Střední odborné učiliště hudebních nástrojů v Hradci Králové, které se jako jediné specializuje na výuku mechaniků klávesových nástrojů. Charvát je dodnes v kontaktu s touto školou, kde absolvoval obor Mechanik hudebních nástrojů se zaměřením pro klávesové nástroje. Skutečnost, že škola zmiňované zaměření pro malý zájem uchazečů už po dva roky neotevřela, vnímá jako tvrdou realitu.

Sám po škole začal pracovat v Moravském Krumlově v závodě firmy Petrof, kde získal prvotní praxi ve stavbě pianin.

„Zabýval jsem se vrtáním litinových rámů, regulací mechanik, ale i tou nejodbornější prací – intonací, kdy se dotváří zvuk celého nástroje,“ přibližuje svou profesi podnikatel, v jehož rodině žádný velký hudebník není. Charvát v současnosti už jedenáctým rokem pracuje na volné noze.

„Za tu dobu jsem si získal klientelu od Karviné až po Vídeň, ale často jezdívám i na sousední Slovensko,“ uvádí specialista, který je podle svých slov v regionu jediným vyučeným specialistou v oboru. Zabývá se laděním, regulaci a opravami mechanik, tedy kompletním servisem pro klavíry a pianina. Podstatnou část jeho zákazníků tvoří školy a školky, kam dojíždí několikrát do roka, a zejména také majitelé klasických klávesových nástrojů.

Práci šikovného ladiče vysoce hodnotí i známé české osobnosti z hudební oblasti. Patří mezi ně taková esa jako například Václav Hudeček, Petr Malásek, který hudebně doprovázel Hanu Hegerovou, nebo například David Koller. Právě jemu připravoval klavír pro křest alba. Charvátovo jméno však neznají pouze v tuzemsku, ale i v cizině. Jeho služeb kromě kazašského velvyslanectví na Slovensku využívá také rakouský zámek Kirchstetten, kde se každoročně konají slavnosti hudby. Přestože má Charvát svou práci rád, přiznává, že se jedná o časově náročnou profesi se spoustou naježděných kilometrů za zákazníky. I z toho důvodu doma klavír či piano nevlastní. Rodiny a klidu si totiž po celodenní práci cení nejvíc.

Rád by se také stal soudním znalcem a odhadcem cen v oboru hudebních nástrojů. O tuto činnost je v jeho branži velká poptávka. Navíc zahájil i provoz půjčovny klavírů. „Koupě nového či staršího pianina je totiž finančně náročná,“ vysvětluje podnikatel. A aby toho nebylo málo, spolupracuje jako externí servisní technik s firmou Petrof. Společně pořádají semináře o klavírech, kde se zájemci dozvědí vše potřebné nejen o nákupu hudebního nástroje, ale i o péči o něj.