Rozhoduje i flexibilita přepravních firem a nadstandardní servis

Logistické společnosti si účtují nejčastěji podle dopravní vzdálenosti. Konkurují si tak především cenou, což je pro mnoho podnikatelů nejpodstatnější faktor při rozhodování, jakou firmu využít. „Dříve jsme zasílali zboží přes poštu. V současné době expedujeme přes PPL. Argumentem pro nás byly nižší ceny,“ řekla obchodní referentka Hydromy uherskobrodského výrobce hydraulické techniky Milada Hamšíková.

Věrnostní slevy lákají

Stálým zákazníkům expediční služby poskytují slevy. „Uzavřeli jsme smlouvu s DPD, je to už sedm let. Nabídli nám nadstandardní podmínky, především výhodnou cenu,“ zdůvodnil technik kroměřížského výrobce měřicí a regulační techniky Prominent Ondřej Šilinger. Neméně důležitá je spolehlivost a včasnost doručení. „S poštou máme i špatné zkušenosti, když nedoručila zboží včas. Soukromé přepravní služby znamenají větší jistotu, výhledově přemýšlíme o smlouvě,“ uvažoval jednatel zlínského velkoobchodu obalů MPMTrade Petr Věchet.

Některé firmy vnitrostátní zásilky expedují přes poštu, přes soukromé firmy jen pro doručení do zahraničí. „Využíváme poštovní službu Profi balík a jsme s ní spokojeni. Když potřebujeme něco převézt do zahraničí, tak si objednáme služby DHL,“ uvedla účetní rožnovského velkoobchodu maziv a olejů Actex international Miroslava Dvořáková. Menší balíky firmy více zasílají přes poštu. „Když nemáme objemné zásilky, tak využíváme Českou poštu,“ potvrdila asistentka produkce zlínské reklamní agentury Comtech Jitka Talašová.

Vedle objemu zásilky rozhoduje i pracovní doba. „Máme smlouvu s PPL. Tuto soukromou kurýrní službu jsme si vybrali, protože doručuje i objemnější zásilky. Navíc mohou přijet i po šestnácté hodině, kdy už pošťák nepracuje,“ vysvětlil manažer hulínského prodejce filtrační a čisticí techniky KD-Filtry Robert Dvorník. Podnikatelé se orientují i podle flexibility firmy. „Důležitá je pro nás schopnost zajistit každý den svoz v určitých i pozdějších hodinách,“ vysvětlil Šilinger z Prominentu.

Zásilku lze sledovat přes internet

S rozvojem technologií nabízejí větší přepravní firmy klientovi možnost vstoupit do internetové databáze a sledovat přepravu své zásilky. Samozřejmostí je objednání služeb přes internet a informování o doručení zboží. Některé firmy mají na svých stránkách on-line kalkulačku, která vypočítá cenu služby podle vzdálenosti přepravy a hmotnosti zásilky.