Jeho druhým domovem, po rodné Itálii, se stalo Slovácko, konkrétně Ořechov, kde zrekonstruoval zchátralý zámek.

Jeho snahy tím ale zdaleka nekončí. Ke svému podnikání a pořádání četných kulturně-společenských akcí na zámku Ořechov přidal i snahu poukázat na mnohé veřejné problémy jako poradce ministra.

Jaká cesta k tomuto postu vedla, a co vlastně taková práce obnáší, na to odpovídal v rozhovoru pro Deník.

Pane Alagio, jak jste se vlastně stal poradcem ministra pro místní rozvoj?
Prakticky od počátku mého příchodu na Moravu v roce 1993 jsem měl snahu přivést do regionu zahraniční investory a tím i zvýšit šanci na zaměstnání pro větší počet lidí. Založil jsem také Italsko-moravskou kulturní asociaci za účelem spolupráce mezi organizacemi v České a Italské republice. V rámci těchto činností jsem se postupně začal stýkat se špičkami tuzemského politického a diplomatického života. Postupně jsem se stal jakousi komunikační linií mezi veřejnosti a vládou. Od těchto aktivit byl jen krůček k myšlence stát se poradcem ministra pro místní rozvoj. Je nutno říct, že tuto funkci zastávám bez nároku na finanční odměnu. Kromě této funkce jsem ještě poradcem pro Asociaci krajů ČR.

Jak v praxi vypadá Vaše činnost, kolikrát měsíčně se setkáváte s ministry a jejich spolupracovníky?
Setkávám se převážně s ministrem pro místní rozvoj a s lidmi, které mi určí. Za tímto účelem dojíždím do Prahy prakticky každý týden. Pokud se ptáte na projednávaná témata, tak před nedávnem jsme například mluvili o tom, jak efektivněji využít letiště v Brně. Pro cestující z tohoto regionu je toto letiště prakticky velmi blízko, ale slouží jen pro velmi málo leteckých linek. Proto lidé, kteří míří do zahraničí, musí složitě dojíždět k leteckým spojům do Prahy nebo Bratislavy. Dalším tématem, které jsme tam projednávali, je například výstavba silnic a dálnic v našem regionu, na který se v poslední době trestuhodně zapomíná.

Běžný člověk ale může jen doufat, že se ve výčtu svých témat dotknete i jeho problémů…Nebo se mýlím?
Rozhodně nechci být poradcem sám za sebe. V tom nevidím cíl ani efekt. Ve Zlínském kraji je vysoká nezaměstnanost a jedním z mých prioritních cílů je tento stav řešit. Dále usiluji o pojmenování a zviditelnění problémů, které přímo či nepřímo tuto oblast trápí, a zároveň chci naslouchat i problémům běžných lidí. Uvítám tedy podnět každého z občanů, který se na mne obrátí. Své nápady a připomínky mi mohou zasílat na e-mailovou adresu alagia@alagia.cz Také jsem se rozhodl, že osobně budu zajíždět do všech obcí regionu a budu jednat s jejich obyvateli o tom, co je trápí. Navštívím postupně většinu měst a obcí regionu, setkám se s tamními obyvateli, se zástupci tamních složek, vedením obcí a třeba i zdravotnických zařízení. Domnívám se totiž, že angažovat se jen od stolu není žádné řešení. Chci slyšet, co lidi trápí a hledat efektivní řešení a projednat je v nejvyšších politických kruzích.

Máte tedy i vyšší politické ambice?
Zvažuji několik možností, jak se ještě více a efektivněji angažovat a být tak pro veřejnost větším přínosem. Prozatím ale ještě zvažuji, která varianta angažovanosti to bude. (poh)

KDO JE ALESSANDRO ALAGIA

Věk: 46
Místo narození: Milano
Současné bydliště: zámek Ořechov
Povolání: podnikatel
Další činnosti: poradce ministra pro místní rozvoj a poradce Asociace krajů ČR
Zájmy: rodina, klasická i pop-rocková hudba, umění, historie