Všude se mluví o krizi. Jaký byl poslední rok pro Moravský Peněžní Ústav?

Bilanční suma MPU se aktuálně blíží šesti miliardám korun. V rámci sektoru družstev v České republice spravujeme třetinu všech vkladů. V letošním roce rostl především zájem klientů o vklady a tento nárůst byl rekordní. Rovněž jsme zvýšili naše kapitálové vybavení, první emisí kapitálu určenou pro veřejnost, která vzbudila velký zájem. Veřejnost upsala více než 40 milionů korun, což je důležité pro náš rozvoj v příštím období. Aktuálně už máme téměř osm tisíc klientů.

A co tedy ta finanční krize? Jak se u vás projevila?

Zatím naštěstí veřejnost až tak nezasáhla, proto je i objem disponibilních prostředků stále velký. Česká republika je známá tím, že občané dobře spoří. Právě proto se i letos dynamicky zvyšoval objem vkladů klientů. Naopak v oblasti úvěrů byl vidět dopad krize. Banky značně omezily financování, a tím bohužel i přibrzdily ekonomiku, takže se nám velice zvýšil počet žádostí o úvěry. Na druhou stranu ale máme možnost si mezi žadateli vybírat.

Kde všude nabízíte své služby?

Služby nabízíme aktuálně ve dvou pobočkách. Jdeme cestou silných poboček. Přes deset let jsme ji budovali ve Zlíně, kde máme velký počet klientů a dlouhodobou spolupráci s nimi. Více než rok máme pobočku i v Praze, která dnes již spravuje na vkladech dvě miliardy korun, tedy zhruba stejný objem jako zlínská pobočka. Ve Zlíně máme i centrálu, odkud podporujeme rozvoj MPU. Do budoucna plánujeme další pobočky v Brně a v Ostravě, ale aktuálně k tomu nejsme nijak tlačeni.

Kolik zaměstnává MPU lidí?

Máme přes sto členů v týmu. V regionu představuje MPU vysokou odbornost a pravidelně zveme klienty na exkurze, aby se podívali, jak fungují naše jednotlivá pracoviště.

Není žádným tajemstvím, že v MPU pracuje řada čerstvých absolventů zlínské univerzity.

Ano, přišlo k nám hodně odborných pracovníků z univerzity. Snažíme se s Univerzitou Tomáše Bati spolupracovat, aktuálně na novém projektu Nadaní studenti. Na jeho základě přijímáme studenty na praxi a někteří u nás zůstávají.

Vaše společnost sponzoruje chráněné dílny ERGO CSP Zlín. Jak tato aktivita vznikla?

Je to pro nás důležitá forma společenské odpovědnosti. Po celou čtrnáctiletou historii podporujeme neziskové organizace. V současné době nejvíce spolupracujeme právě s chráněnou dílnou ERGO. Společně jsme vymysleli užší formu spolupráce. Spočívá v tom, že nedáváme našemu partnerovi pouze finanční prostředky, ale že od chráněné dílny odebíráme výrobky, které postižení vyrábějí, a tím umožňujeme jejich větší zapojení do života. Svíčky a další výrobky rozdáváme zejména klientům. V předvánočním období prodáváme rovněž výrobky chráněné dílny ERGO přímo v prostorách naší pobočky na náměstí Míru. Každý, kdo si zakoupí krásný dárek, tak dílnu podpoří.

Které další organizace podporujete?

V rámci pražské pobočky jsme spolupracovali s dětským divadlem Minor a nyní hledáme dalšího partnera. U společenské odpovědnosti i v oblasti motivace lidí a přístupu ke klientům nacházíme vzor u Tomáše Bati. Pro mě osobně byl Baťův úspěch největší podnikatelský úspěch v české historii.

Co konkrétně jste si z něj vzal?

Důslednou orientaci na klienty, která je velmi důležitá. Dále sociální odpovědnost vůči společnosti a vůči zaměstnancům. Cílem je společný rozvoj.