Před dvaceti lety jsme z peněženky za 35 vajec vytáhli stokorunu, točené pivo stálo 10 korun, AAA baterie 7 korun, za acylpyrin jsme zaplatili stejně jako za pivo.

Dnes koupíme za stovku jen přibližně dvacet nebo pětadvacet vajíček, točené pivo nás stojí skoro třicet korun, za baterii po nás budou chtít asi 14, za acylpyrin okolo 35 korun. Za potraviny zaplatíme o 50 % víc, za vodu, energii i paliva sáhneme do kapsy mnohem hlouběji. Vytáhneme jednou tolik, než tomu bylo v roce 1997, telekomunikace a poštovní služby zdražily dokonce 2,5krát. Tato fakta vyplynula z dat Českého statistického úřadu.

O hodnotu našich úspor nás okrádá rafinovaný zlodějíček. Je neviditelný a vytrvalý. Jmenuje se inflace. Zdražování je totiž přirozený jev. Zvýšená poptávka po zboží a službách pak zvedá jejich ceny.

„Průměr inflace za posledních dvacet let jsou téměř tři procenta,“ vysvětlil ředitel investičních produktů Petr Žabža.

Podle jeho slov si málokdo dokáže inflaci zhmotnit. Ukusuje nám z uspořených peněz. Za ně si v dalších letech koupíte o hodnotu inflace méně.

Můžeme se s tím smířit, nebo zlodějíčkovi jménem inflace vyhlásit válku.

„Češi jsou na své tvrdě vydělané peníze velmi opatrní,“ uvedl produktový manažer Jan Kaděra.

close ING Tour info Zdroj: Deník / Lukáš Kaboň zoom_in Podle jeho slov mají své úspory rádi v bezpečí, proto je rádi drží na bankovních účtech. Pokud jsme si nechali pod polštářem nebo na běžném, či spořicím účtu v bance sto korunu a nijak ji nezhodnotil, za dvacet let na stejné zboží, na které stačila stovka, potřebujeme průměrně 180 korun. Inflace nám tedy ukrojila téměř polovinu hodnoty.

„Lidé takto o peníze přicházejí,“ vysvětlil Kaděra. Investování do podílových fondů je podle něj způsob, jak efektivně naložit se svými financemi.

Podle šéfky firemní komunikace ING Bank Veroniky Němcové je k investování jednoduchá cesta. Nejdůležitější je svěřit se odborníkům.

„Stejně tak jako s operací endoprotézy půjdeme k lékaři, k investování je vhodné svěřit se do péče portfolio manažera, “ uvedla. Ten dokáže vložené peníze nejlépe zhodnotit. Zvažuje desítky až stovky vhodných společností, z kterých seskládá portfolio. To se pak může skládat až z desítek firem.

„Začít se dá i se sto korunou. Navíc fondy v základní nabídce ING jsou bez vstupního poplatku,“ vysvětlila Veronika Němcová.

Smlouvu lze otevřít on-line a investiční dotazník klienta navede na vhodný fond. „Nejčastější investice do ING fondů je 500 korun měsíčně,“ uvedla s tím, že typický investor je spíše konzervativní, má opatrný investiční profil.