VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do zlínských společností chceme více investovat

Zlín - Obchodní rada rakouského velvyslanectví v České republice Nikolaus Seiwald navštívil v pondělí Zlín, aby zde projednal možnosti obchodní spolupráce. Přijal jej hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš, diskutoval s primátorkou Zlína Irenou Ondrovou.

13.12.2007
SDÍLEJ:

Nikolaus SeiwaldFoto: DENÍK

Do zlínských společností chceme více investovat - rozhovor s rakouským obchodním radou Nikolausem Seiwaldem


Poobědval také s ředitelkou Obchodní a hospodářské komory ve Zlíně Ritou Lečbychovou a se zástupci firem, které s Rakouskem spolupracují. V exkluzivním rozhovoru pro Zlínský deník zhodnotil svou první návštěvu ve Zlíně.

„Velmi se mi tu líbí, město na mě udělalo dojem. Kladně hodnotím i hospodářskou aktivitu ve městě. Krom toho jsem se dozvěděl spoustu zajímavostí o Baťovi. Ojeho minulosti a vlivu na celou oblast,“ řekl rakouský obchodní rada Nikolaus Seiwald.

* Jaký byl účel vaší cesty do Zlína?

Jednak jsem sem ještě nezavítal, proto jsem byl zvědavý. Ataké hodláme posílit hospodářskou spolupráci mezi Zlínem a Rakouskem. Chceme rakouským firmám lépe osvětlit přednosti investování a podnikání na Zlínsku, proto jsem se vydal načerpat potřebné informace. A především jsem se chtěl seznámit s potenciálem místního hospodářství.

* Mluvil jste se zástupci města, hejtmanem a primátorkou, co zajímavého jste projednali?

S paní primátorkou jsme hovořili o možné spolupráci především v oblasti komunální techniky a o ochraně životního prostředí a o stavebnictví. S panem hejtmanem jsme diskutovali především o logistice a o dopravní situaci. O lepším začlenění Zlína do středoevropské dopravní sítě, přičemž jsemmuslíbil rakouskou podporu.

* Jak vypadá současná zlínsko-rakouská podnikatelská spolupráce a kolik rakouských obchodníků je do ní zapojeno?

Do této doby máme třiadvacet našich firem, které investovaly ve zlínském regionu. Dnes jsem měl možnost se s některými představiteli zlínských společností při obědě na zámku setkat.

* Jsou tedy nynější obchodní aktivity dostačující?

Ve srovnání s dalšími investicemi v celé České republice je to pořád málo. Máme ve vaší zemi celkem asi 2600 rakouských firem a Rakousko je zde třetí největší investor. Do Zlína bychom rádi přinesli ještě více těchto investic.

* V čem je Zlín pro rakouské podnikatele zajímavý?

Může to být například kvůli pracovní síle. Stále ještě existují ve Zlínském kraji místa, kde jsou lidské zdroje k dispozici. To je pro nás velice zajímavé, zejména pro výrobní aktivity a také samozřejmě pro dopravní a logistické činnosti.

* Které obtíže ve Zlíně mohou ztěžovat obchodní spolupráci s Rakouskem?

Negativní pro Zlín může být pouze poloha a s ní související nedostatečné dopravní spojení. Ale pořád je Rakousko velmi blízko, proto si myslím, že můžeme možnosti společných aktivit využívat daleko více než Německo. Výhodou je i to, že jsme měli více než tři sta let stejné učitele ve škole.

* Jaké konkrétní plány a kroky vás čekají po návratu do Rakouska v souvislosti s touto návštěvou ve Zlíně?

Seznámíme rakouské firmy s atraktivitami vašeho regionu, začleníme informace a data o Zlínu do našich publikací. Budeme daleko úžeji spolupracovat. Dnes se mi podařilo uzavřít mnoho zajímavých kontaktů s podnikateli i zastupiteli Zlína, pokusíme se zrealizovat společné aktivity.

* Jsou v něčem rakouští obchodníci jiní než čeští?

Žádné rozdíly nevidím, lidé jsou stejní. I legislativa, státní správa a byrokracie jsou velmi podobné. Zákony o investicích jsou tady atraktivnější než v Rakousku. Nedostatek je odborných kvalifikovaných pracovníků a někdy rozvoji podnikání brání byrokracie.

* Změní se nějak obchodní styky mezi Českou republikou a Rakouskem po našem vstupu do schengenského pásma?

Z krátkodobého hlediska se toho změní patrně méně. Z dlouhodobého určitě hodně, protože v dlouhodobé perspektivě bude spolupráce mezi našimi zeměmi určitě růst.

* Co byste vzkázal zlínským podnikatelům?

Chtěl bych jim především položit na srdce, aby se nebáli podnikatelských aktivit s Rakouskem. Mohu garantovat kvalitu a přesnost rakouských partnerů. Ataké jim nabídnout, aby místní firmy využily příležitosti investovat v Rakousku.

13.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Místopředseda FAČR Zdeněk Zlámal

Projev Pelty vnímám jako zinscenovaný, říká místopředseda FAČR Zlámal

Vánoční strom Nedašova Lhota
27

ANKETA: Vyberte nejkrásnější vánoční strom ve Zlínském kraji

VIDEO: Ovlivněn alkoholem a marihuanou ujížděl policejní hlídce

Přes jedno promile alkoholu v dechu a marihuanu zjistili policisté teprve jedenadvacetiletému řidiči, který ujížděl policejní hlídce a následně havaroval do sloupu veřejného osvětlení. Mladík je podezřelý z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.   

COOP zvažuje rušit prodejny v některých obcích. Obavy panují i na Zlínsku

ANKETA/ - Čerstvé pečivo, mléko, máslo, sýr či třeba jogurty. Sehnat základní potraviny přímo ve své obci by do budoucna mohl být v řadě českých vesnic problém, Zlínsko nevyjímaje. Skupina COOP se totiž potýká s nízkými tržbami. Některým prodejnám, zejména na vesnicích do 500 obyvatel, tak do budoucna hrozí možnost uzavření.

RegioJet na Zlínsku skončil

Mnoho cestujících označuje ústup významného soukromého dopravce RegioJet z jihovýchodní Moravy za citelnou ztrátu. Společnost zajišťující hromadnou veřejnou dopravu typická svojí žlutou barvou od dneška ruší všechny vlakové spoje, které doposud zastavovaly v Otrokovicích, ale také například v Přerově, Hulíně nebo ve Starém Městě.

Politici „do naha“ nechtějí. Termín pro přiznání majetku vypršel

S koncem listopadu vypršel určený termín pro starosty, místostarosty a zastupitele obcí na přiznání majetku nad 250 tisíc korun. Údaje budou veřejně přístupné na internetu, což umožňuje novela zákona platná od 1. ledna 2018. Některým takové 'svlékání politiků do naha' vadí a myslí si, že může mimo jiné vzbudit zbytečnou závist.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT