Úlevu má však přinést také podnikatelům. Zejména ti malí a střední vítají změny, které povedou ke zjednodušení podnikání a také k nižší daňové zátěži malých firem. Zrušit se totiž má minimální základ daně, který v Česku funguje od roku 2004 a na který si živnostníci trpce stěžují.
Vláda chce také zrušit registrační pokladny, které mají podnikatelé začít používat od ledna 2008. Unie malých a středních podniků České republiky, která patří k nejaktivnějším zástupcům těchto firem, přijala návrh reformy s uspokojením.

„Oceňujeme směr, kterým se vláda vydává, a to je celkové zjednodušení systému výběru daní a stabilizace růstu schodku veřejných financí,“ říká předseda Unie malých a středních podniků České republiky David Šeich.

Podobně se vyjádřil prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek. „Hospodářská komora zvažované reformní kroky vítá. Podle podnikatelů by ale bylo efektivnější, pokud by se změny uskutečnily jednorázově, nikoli v delším časovém horizontu,“ uvedl.

Návrh totiž počítá s postupným snížením daní podniků. Mají klesnout z 24 procent nyní na 22 příští rok a do roku 2010 na 19 procent. Reformy však jednotliví podnikatelé nepocítí stejně. „Zavedení malí podnikatelé a firmy z kategorie středních podniků vydělají na sjednocení pásem pro daň z příjmu a na postupném snižování daně z příjmu právnických osob. Jednoznačně pozitivním krokem je zavedení stropu na odvody sociálního a zdravotního pojištění,“ míní Šeich.
Reformy ale mohou zklamat hlavně živnostníky a zcela drobné podnikatele. „Vláda totiž například nesníží pojistné pro živnostníky, jak slibovala,“ vysvětlil Šeich. Přesto i ve prospěch těchto podnikatelů vláda již určité kroky ke zlepšení učinila.

„Pro tyto lidi je nejdůležitější co nejjednodušší státní byrokracie, v čemž vláda učinila již zásadní krok zahájením projektu Czech Point,“ dodal. Projekt má podnikatelům usnadnit styk s úřady, veškeré záležitosti by totiž měli vyřídit bez běhání po různých institucích.