Práce se dřevem provázela Petra Stoklasu už od dětství. „Narodil jsem se na samotě pod Javorníkem v Karlovicích. V rodině, kde se tatínek celý život dřevem zabýval. Vyráběl holubičky a hračky a také rozmanité figurky, ovečky či malé Valášky,“ zavzpomínal řezbář.

Vystudovaný lesní inženýr se od roku 1990 naplno věnuje řezbářství. „Nůž jsem ale vzal do ruky daleko dříve. To jsem ještě ani nechodil do školy, když jsem si vyrobil první píšťalku. Vyřezával jsem také lodičky či figurky z borové kůry,“ vylíčil Stoklasa.

Nyní v jeho dílně nejčastěji vznikají holubičky. „Používám zejména smrk nebo vrbu rokytu. Dá se vyrábět i z jedle nebo osiky. Z posledně jmenované je ale vyrábím nerad, protože po vyschnutí dostávají našedlý nádech,“ vylíčil Petr Stoklasa.

Karlovický řezbář Petr Stoklasa tvrdí, že výroba holubiček má z historického hlediska tři významy. „Jeden z nich je náboženský. Všichni jistě známe prastarý příběh o Noemovi, jeho arše, potopě světa a holubici coby poslu dobrých zpráv,“ poukázal.

Další dva významy jsou zdravotní. „Dříve se věšely zejména nad dětské postýlky. A protože se zavěšená holubička pořád vlivem proudění vzduchu otáčí, nutí k pohybu také dítko, které si tak neoleží záda. Navíc sledování točící se hračky usměrňuje a ostří zrak. Proto Valaši nenosí brýle,“ říká s úsměvem Petr Stoklasa.

Dřevěné holubičky Petra Stoklasu proslavily, ale nejsou tím jediným, co v jeho dílně vzniká. Důležitou součástí je figurální nebo reliéfní řezbářství. „Vyrábím třeba řehtačky či píšťalky a také betlémy,“ vyjmenoval řemeslník.

Jedna z jeho dřevořezeb zdobí pracovnu prezidenta České republiky Václava Klause. Dílo o rozměrech 130 x 55 centimetrů vyobrazuje Dřevěné městečko ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. „Vzniklo na žádost rožnovské radnice. Posloužilo jako dárek pro prezidenta Klause při příležitosti jeho návštěvy v Rožnově,“ přiblížil.

Umění Petra Stoklasy mohli obdivovat lidé nejen v České republice, ale i v řadě jiných zemí. V roce 2003 je ocenil také tehdejší ministr kultury Petr Dostál a udělil karlovickému rodákovi titul Nositel tradice lidového řemesla.