VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Selský rozum vyhrál, líčí Spurná příchod ke zdravé výživě

ROZHOVOR / Také ona vymetala večírky, hospody, večery prolévala alkoholem. Bylo jí zle. Hodně zle. Rozhodla se změnit svůj život. Nemluvila, ale konala. Dnes je Kateřina Spurná výživovou poradkyní.

5.8.2018
SDÍLEJ:

„Lidé mi to rozmlouvali, uvědomila jsem si, že je to můj život, nikoliv jejich. A mám moc a sílu si jej řídit dle sebe,“ usmívá se čtyřiadvacetiletá stále usměvavá slečna, která dříve pracovala na recepci.

Jak jste žila předtím, než jste se dostala ke zdravé výživě?
Vyhledávala jsem neustále společenské akce s kamarády, každý víkend jsem měla režim z akce do práce. V té době jsem si nepřipouštěla, že bych dělala něco špatně, říkala jsem si, že jsem mladá a je správné jít se bavit. Neměla jsem svůj koníček, kterému bych se věnovala. Proto se hospody a akce s kamarády staly mým druhým domovem. V práci jsem si odpočinula a večer jsem vyrážela vstříc nočnímu životu. Netrvalo to dlouho a můj organismus mi dával najevo, že je něco špatně. Cítila jsem se čím dál více unavená. Jednou jsem se probudila a viděla jsem v zrcadle ženu bez jiskry života.

Důlky pod očima a žaludek na mě křičel, že má hlad. V hlavě se mi objevil nějaký druhý hlas, který ke mně promlouval: Kateřino, prober se, máš celý život před sebou, jsi mladá slečna a máš na víc než se toulat po hospodách. V té chvíli jsem si tuhle myšlenku dokázala připustit k tělu a začala jsem vážně přemýšlet o svém životě a mém dalším směřování. (úsměv).

Jak jste se k výživovému poradenství dostala?
Byl to zcela obyčejný den. Probudila jsem se do krásné pozitivní nálady. Večer mně opět čekal večírek, přesněji maturitní ples mého bratra. Byla jsem natěšená, jak si večer užiju se svojí rodinou a přáteli.

Začátek probíhal v pohodovém a klidném duchu. Před půlnocí přišel zlom. Chytly mě veliké bolesti břicha, vystřelovaly mi do všech částí břicha. Cítila jsem každou svoji buňku v těle, jako by mi chtěly říct: máš to, co jsi chtěla. I pouhý nádech a výdech bolel, těžko jsem zadržovala slzy. Žaludek mi ukázal svoji moc a sílu, kterou jsem do té doby neznala. (úsměv) Už jsem dál nedokázala přehlížet svou špatnou životosprávu, neuměla jsem si představit, že bych takovou bolest měla pocítit znovu. Chtěla jsem se cítit ve svém těle dobře. Touha po těle, které bude zdravé a plně funkční, byla den ode dne větší. Začala jsem pomalu přicházet na kouzlo zdravého životního stylu, nevhodné potraviny jsem pomalu vyřazovala ze svého stravovacího režimu a nahrazovat je vhodnými. Vědět o výživě něco mnohem víc mně přivedlo k myšlence výživového poradenství. (úsměv)

Co pro vás zdravá strava znamená?
Potěšení, lásku, barevnost, pestrost a vzrušení. Když vidíte barevné pestré jídlo připravené s láskou, tak ho jíte doslova už očima. (úsměv) Vnímám každé jídlo i z pohledu žaludku, co se v něm odehrává, jak se cítím a jakou chuť mají dané potraviny. Zároveň ráda objevuji a zkouším nové. Je to nekonečný proces. Dozvím se vždy něco nového a užitečného. Strava ovlivňuje náš život a především zdraví mnohem více, než si dokážeme představit.

Nejdokonalejším stravovacím systémem je hlas vašeho těla, protože to vám řekne mnohem víc než kdejaký odborník. Výživový poradce vám může ukázat cestu, nabídnout svůj úhel pohledu a sestavit jídelníček. Ale vy si z toho máte vzít jen to nejlepší, poučit se z rad a stanovit si svůj vlastní směr. (úsměv) Za vaše rozhodnutí není nikdo jiný zodpovědný než vy sami, protože následky si nese člověk sám. Zdravá strava je taková, která vede ke zlepšení nebo udržení zdraví člověka. (úsměv)

Jaké je vaše nejoblíbenější jídlo?
Mezi má oblíbená jídla se řadí kuřecí maso na všechny způsoby. Snažím se pořád vymýšlet nové možnosti, jak si zpestřit jídlo s kuřecím masem. Nejrychlejší varianta je kuřecí maso se zeleninou. Jídlo je barevné na všechny strany. (smích)

Je jasné, že vy byste měla jít příkladem. Ale zhřešila jste někdy po změně stravovacích návyků?
Ano, zhřešila. Nevyhledávám to, ale jsou výjimečné situace, kdy navštívím rodiče a u nich najdu jen samé nevhodné potraviny. Rodičům zdravá strava bohužel nic neříká.(smích) Vyhýbám se tomu, ale určitě znáte své babičky a maminky, které napečou a horko těžko je odbydete větou: „Mami, promiň, ale nedám si. (smích) Maminka se pak na mě dívá, jako bych byla z jiné planety a říká, že přece není špatné sem tam odbočit. (směje se) Ovšem je fakt, že jakmile odbočím, byť trošku, ze svého stravovacího režimu, cítím to. Můj žaludek je těžký, jako by nechtěl přijmout už žádné nezdravé jídlo. (smích) Proto poslouchám své vlastní tělo a snažím se ostatním vysvětlit, že můj žaludek nepřijímá nevhodnou stravu. (smích)

Spousta lidí frčí na „dietách“.
Nejsem zastáncem jakýchkoliv extrémů. Pro mě je už slovo dieta cizí slovo. V mládí jsem si prošla v mých patnácti letech dietou, která trvala půl roku a zhubla jsem 15 kilogramů, ale tehdy jsem ještě nevěděla nic o stravě.

Jen jsem si na internetu vyhledala dietu a začala jsem sportovat. Zlom přišel, když jsem najela na svůj starý stravovací režim a váha šla opět nahoru a ještě mnohem více. Řekla jsem si, že nechci mít štíhlé tělo jen na rok nebo dva, ale už na celý život. Proto při druhém boji s váhou jsem se vykašlala na všechny diety a zaměřila jsem se na stravu. Začala jsem si o ní zjišťovat všechny informace sama. Přijde mi, že internet je přehlcený rozdílnými informacemi.

Zkrátka jsem si vyšlapala svoji vlastní cestičku než se řídit radami na internetu. Kdo se v nich má vyznat? Když na jednom serveru vám napíšou, že ovoce můžete dopoledne i odpoledne a na druhém, že odpoledne už je zakázané. Můj selský rozum vyhrál, dnes jsem za to vděčná. (smích)

A jak je to tedy podle vašich zkušeností s ovocem?
Nezáleží na tom, jestli je devět ráno nebo čtyři hodiny odpoledne. Ovoce obsahuje zdravé cukry a dávám si jej bez výčitek kdykoliv během dne s čistým svědomím a vědomím. Ovšem večer už jej moc nevyhledávám, to volím zeleninu.

Co doporučujete lidem, kteří se chystají na redukci váhy a snahu zhubnout?
Poslouchat své vlastní tělo. Vnímat své myšlenky a hlavně mít se rádi takoví, jací jsou. I přesto, že mají nějaká kila nahoře. Když je převládne nenávist k vlastnímu tělu, kila jdou potom mnohem hůře dolů. Někdy dokonce vůbec, protože v jejich životě převládá negativní přístup. Psychika je krásně složitá věda, je potřeba ji brát na vědomí.

Doporučujete lidem doplňky stravy?
Ano, ale větší důraz kladu na správnou skladbu jídla. Doplňky stravy jsou už něco navíc. Zjistila jsem, že 90 procent lidí nemá zájem o doplňky stravy.

K čemu vlastně jsou a slouží?
Když člověk nemá přes den čas na jídlo nebo sám ví, že do svého těla nedokáže přijmout potřebné množství minerálů a vitaminů, je nejlepší varianta se ohlédnout po doplňcích stravy. Existují i náhrady jídla v podobě prášku místo třeba oběda. Prášek zalijete jen horkou vodou a máte do pěti minut hotovo. Ale podle mne nemáte zde záruku plnohodnotného jídla, které nabídne potřebné živiny pro tělo. Dále náš trh nabízí zázračné pilulky a čaje na hubnutí. Myslím si, že lidé mnohdy takové reklamě podlehnou a čekají zázraky v podobě zhubnutí. Už si neuvědomují, že tímto si tělo ještě více ničí a zpomalují si svůj vlastní metabolismus.

Autor: Jana Zavadilová

5.8.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Technika a elektrotechnika - Fajn práce ve výrobě- až 26.000 Kč/m. a 13.plat navíc 22 000 Kč Jste pracovití a hledáte práci? Máte zájem pracovat ve stabilní společnosti, do které můžete nastoupit ihned? Pokud ano, neváhejte a kontaktujte nás! Pro našeho klienta hledáme pracovníky do výroby v Prštném na třísměnný provoz. Ve Velíkové hledáme pracovníky na 3 směnný či nepřetržitý provoz. Jedná se o fyzicky nenáročnou práci, která je vhodná pro MUŽE I ŽENY. Nástup je možný ihned, rádi si Vás zaučíme! #OcrSC Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 16 000 Kč Manipulační dělníci ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 14. Poznámka: Požadavky: zručnost, šikovnost, ochota pracovat ve 3 směnném provozu., Benefity 13. plat, 25 dnů dovolené., POZN: Výběrové řízení na Úřadě práce ve Valašských Kloboukách dne 16.10.2018 v 10.00 hod., kanc.č.21.. Pracoviště: Sumiriko avs czech s.r.o. - drnovice, 763 25 Újezd u Valaš.Klobouk. Informace: Jaromír Uher, +420 702 031 200. Výroba - Výroba Obsluha strojů 16 000 Kč Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z pryže Gumař divize výroba. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Čtyřsměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 26. Poznámka: Náplň práce: , - příprava a míchání gumárenských směsí, , - řízení výrobních linek, strojů a zařízení na výrobu polotovarů,, - kompletování polotovarů na konfekčním stroji,, - lisování pneumatik,, - kontrola kvality a dokončení pneumatik., , Požadavky: , - práce ve směnném provozu, , - spolehlivost., , Benefity: , - 13. a 14. mzda, , - příspěvek na stravu až 70 %, , - penzijní připojištění 650 Kč/měsíc, , - sleva na pneu až 60 %, , - flexi Pass 1.000 Kč, , - 25 dnů dovolené, , - příspěvky na dětskou rekreaci, , - odměny za pracovní a životní výročí., , Nástup dle dohody.. Pracoviště: Continental barum s.r.o. - sídlo, Objízdná, č.p. 1628, 765 02 Otrokovice 2. Informace: Dorota Zouvalová, . Výroba - Výroba Obsluha strojů 15 000 Kč Obsluha pil a jiných zařízení na prvotní zpracování dřeva Dělníci v pilařské výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Práce v dřevařském průmyslu (pila), Fyzicky náročná práce.. Pracoviště: Kloboucká lesní s.r.o. - sídlo, Vlárská, č.p. 321, 763 31 Brumov-Bylnice. Informace: Ovesný Radek, +420 739 341 314.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
6

Starostům obcí došla s medvědem trpělivost

Petr Michálek
1

Michálek neustupuje, ODS nechce jet do neznáma

Spadne klec? Medvěd má namále, zvažuje se past

Na medvěda, který se od poloviny září potuluje Valašskem, páchá škody a ztrácí plachost dokonce i před lidmi, pravděpodobně spadne klec. Doslova. Ochránci přírody plánují jeho odchyt. Nalákat jej chtějí do odchytové bedny, kterou přivezou v úterý ze slovenského národního parku Malá Fatra.

Stromy pro Olgu Havlovou a pomník pro dávno padlého nepřítele: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 13. až 14. října 2018.

V Provodově na Zlínsku hořela chata. Událost řešilo několik jednotek hasičů

Požár chaty v obci Provodov na Zlinsku zaměstnal v neděli krátce po 19. hodině krajské hasiče. Ti na místo události vyrazili ze Zlína, Provodova i Březůvek. Zásah si však vyžádal pomoc i dalších hasičů z okolí.

Zvonili jen do tyčí. Berani nechali body v Chomutově

Byli rozjetí, impozantní skóre 11:2 z posledních dvou zápasů a tři výhry v řadě budily respekt. Jenže teď hokejisté PSG Berani Zlín pomohli v léčbě nemocnému pacientovi z Chomutova, který proti Beranům vyhrál teprve podruhé v sezoně a navýšil chudou bodovou sbírku.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Komunální volby do zastupitelstev obcí 2018 (5. a 6. října 2018)
Seznam kandidátů, jak se volí v komunálních volbách, zpravodajství, výsledky komunálních voleb 2018 a přehled možných koalic v zastupitelstvu vaší obce. Volby do magistrátu a zastupitelstva krajských měst (Praha, Brno, Plzeň, Ostrava, České Budějovice, Jihlava, Hradec Králové, Pardubice, Olomouc, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Liberec, Zlín)

Senátní volby 2018 (1. kolo 5. a 6. října 2018, 2. kolo 12. a 13. října 2018)
Aktuální složení Senátu, seznam kandidátů do Senátu, výsledky senátních voleb 2018 pro volební obvody: Sokolov, Chomutov, Rokycany, Domažlice, České Budějovice, Praha 12, Praha 4, Praha 8, Praha 2, Litoměřice, Teplice, Jablonec nad Nisou, Mladá Boleslav, Benešov, Chrudim, Náchod, Svitavy, Třebíč, Břeclav, Brno-město, Prostějov, Šumperk, Opava, Ostrava-město, Karviná, Vsetín, Zlín.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT