Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chyba plánování: nenastavené priority

ZLÍN - Podle posledních studií o podnikatelích v Evropské unii největší bariérou podnikání pro ženy je složitost slaďování profesního a privátního života. Proto Obchodní a hospodářská komora ve Zlíně zorganizovala ve čtvrtek 29. listopadu seminář v rámci projektu iniciativy Společenství Equal „Asistenční centra pro podporu podnikání žen“ na téma Time management, který byl určen především podnikatelkám Zlínského kraje.

3.12.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

Seminář s názvem Time management poučil ženy o efektivní organizaci času

Neustále přetížený program, práce po večerech, žádný čas na dovolenou, neschopnost plnit požadované termíny, ukvapená rozhodnutí, strach delegovat, to jsou jen některé znaky špatného organizování času. Time management je věda, která se zabývá slaďováním činností v čase, tak, aby k těmto nepříjemným situacím spojeným se stresem nedocházelo.

Důležité je řešit problémy včas

„Přetížení vzniká především ze špatných návyků, z odkládání plnění úkolů a z nesprávného postupu při stanovování cílů,“ zdůraznil lektor Tomáš Pyšný, který přednáší management na Ekonomické fakultě Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně.

Pyšný dále doplnil, že výkonní lidé myslí preventivně. „Neorientují se na minulost, ale přemýšlejí o tom, co bude zítra, za týden a v budoucnu. Řeší důležité záležitosti ještě předtím, než jsou nutné a naléhavé. Nejsou to tak zvaní hasiči požárů,“ konstatoval.

Důležité pro podnikatele tedy je zaměřovat se na příležitosti, zajišťovat a organizovat věci dopředu. „Lépe člověk všechno zvládá, pokud plánuje v blocích. Vhodné je to například u telefonátů, vyúčtování, zpracování výkazů nebo u mailové pošty. Ta nás často vyruší několikrát za den. Efektivnější je vyhradit si pro ni určitý čas a ve zbytku dne se s ní už nerozptylovat,“ radí Pyšný.

Vyhraďte si čas pro tichou hodinu

Přednášející doporučuje zavést do pracovního dne pravidelnou tichou hodinku v čase, kdy nebude podnikatel ničím a nikým rušen a bude moci v klidu přemýšlet nad dalšími plány a činnostmi. Odborníci uvádějí, že šedesát procent dne by si měl člověk naplánovat a zbytek času nechat volný pro nenadálé události. „Toto pravidlo však nelze chápat jako dogma. Člověk by si měl najít své vlastní poměrové procento,“ míní lektor.

Orientaci v plánech usnadňuje řada nástrojů – kontrolní seznamy (checklisty), kalendáře, jednoduché a profesionální plánovače. Zda zvolit papírové, či elektronické diáře, zavisí na preferencích jedince. „Papír je kdykoliv po ruce, je možné na něj rychle namalovat značky a obrázky, jeho struktura lépe odpovídá mysli, tedy hmotné představě. Naopak elektronika umožňuje rychlou editaci dat, zálohování, možnost klíčování a snadné vyhledávání,“ vyjmenoval benefity Pyšný.

Při plánování času může manažer využít Paterovo pravidlo 20:80. „Je založeno na myšlence, že dvacet procent činností tvoří osmdesát procent výsledků. Tudíž největší úspora času vzniká, pokud jsou lidé schopni určit, které aktivity do této pětiny spadají, na ty se soustředit, a zbývající činnosti je nutné buďto úplně zrušit, či delegovat na někoho jiného,“ vysvětlil lektor. Doplnil, že je vhodné provést si analýzu běžného pracovního dne.

„Zaznamenat si všechny činnosti i dobu nad nimi strávenou a pak vyhodnotit, které z nich nebyly důležité a mohly se vypustit nebo zkrátit,“ doporučil.Nutné pro podnikatele je také vědět, kteří pracovníci jsou nejproduktivnější. „Podle generála von Mansteina jsou čtyři typy důstojníků. Líní a hloupí, kteří jsou neškodní, pracovití a inteligentní, pro které je důležitá každá drobnost.

Dále pracovití a hloupí, kteří znamenají pro podnik hrozbu, přidělávají všem práci, proto by měli být propuštěni. Poslední skupinou jsou inteligentní a líní, přemýšlejí a vykonávají pouze efektivní činnosti, tudíž se hodí do nejvyšších funkcí,“ uvedl Pyšný.

Na práci je třeba se plně koncentrovat. Existují však rušivé vlivy, které fungují jako zloději času. Podle Pyšného jsou proto například tak zvané open space kanceláře nevhodné pro efektivní využití pracovní doby. „Pokud se jedná o kreativce v reklamní agentuře, kteří musí spolu neustále komunikovat, pak je tento systém na místě. V jiných případech působí rušivě,“ upozornil lektor.

Zrušte bludný kruh odsouvání

Někteří jedinci trpí tak zvanou nemocí odsouvání. Pohybují se v bludném kruhu, kdy určitou věc neudělají, pak tím trpí, omlouvají se a zlobí se sami na sebe. Ničí je stres. „Tito lidé musejí vycházet z podstaty problému. Tedy pátrat po tom, proč se jim do daného úkolu nechce a pak si na něm najít něco pozitivního. Cíleně si danou věc naplánovat a pak se za její vyřízení odměnit,“ uvedl Pyšný.

Podle odborníka primární chybou podnikatelů je, že nevědí, kde by chtěli jednou vlastně být a nestanoví si cíle, které opravdu chtějí sledovat. „Plánovací nástroje sice mohou ušetřit pár desítek procent času, ale stanovení priorit je nejdůležitější. Těmi si lidé vymezí zmíněných dvacet procent činností, které jsou pro ně důležité a budou se jim věnovat,“ uzavřel Pyšný.

Dojmy ze semináře:
„Time management využívám, pracuji jako manažerka na zahraničních trzích. Pokud se dostanete do jiné země, je to trochu odlišné, musíte se daným zvykům přizpůsobit. Přivítala bych na semináři více praktických úkolů, protože byl hlavně teoretický. Nicméně i tak je dobré o správném organizování času přemýšlet.“ (Karla Čiháčková, manažerka zahraničních projektů uherskohradišťského dodavatele sklolaminátových potrubních systémů Hobas)

„Studuji školu, mám rodinu, malé děti, a u toho chci podnikat - šít kostýmy pro děti na zakázku. Jsou to tři docela složité aktivity a já je musím skloubit dohromady. Takže jsem přišla proto, abych se dozvěděla, jak svůj čas organizovat lépe a efektivněji. Určitě něco z toho, co bylo řečeno, použiji. Nicméně je to velmi individuální, každý z nás ví, kde má mezery.“ (Kateřina Hrachovcová ze Zlína, na mateřské dovolené)

Bylo zde hodně tipů. Každý si asi něco odnese a nastaví na svoje osobní možnosti. Zaujalo mě plánování v blocích například u mailů či telefonování a také povídání o rušivých vlivech a prostředí v kanceláři. Zrovna jsme s kolegyněmi probíraly, že máme na pracovišti co vylepšovat. (Jolana Pešková, odborná referentka zlínského magistrátu)

Seminář mě obohatil. Zaujaly mě ztráty času, jak rychle vyřizovat telefony i práce v blocích, kterou již sice využívám, ale mohla bych ji aplikovat na více činností. (Ludmila Paštěková, účetní ze Zlína)

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY ZE ZLÍNSKÉHO KRAJE:

Zpravodajství Sport Kultura Podnikání Černá kronika

3.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Tomáš Janíček

Janíček se s Kvistem shodl: Utkání jsme chtěli za každou cenu dohrát!

Fotbal Evropská liga: FC FASTAV Zlín - FC Kodaň
145

Páník: Kluci si zaslouží pochvalu, ne poznámku! Kdo dvakrát vyhraje, postoupí

Trolejbusy na Jižních Svazích zůstaly v odpolední špičce bez proudu

Dvacetiminutový výpadek napájení trolejového vedení v oblasti Jižních Svahů zkomplikoval včera v odpolední dopravní špičce cestování na největším zlínském sídlišti.

Neví, zda měla sex. Prý byla opilá

„Byl to pro mne slušný přivýdělek. Dělaly jsme společnost mužům, a jestli došlo i na sex, to záleželo na nich. Peníze jsem ale dostala jen za sex, když nebyl, tak ne,“ vysvětlovala ve čtvrtek senátu krajského soudu ve Zlíně mladá žena z Kroměřížska.

Někdo je bez práce až 25 let. Změnit se to praxí snaží školy

Osmnáct let. I tolik roků může člověk strávit coby nezaměstnaný na úřadě práce v jeho evidenci. Chtíc i nechtíc. Odraz na psychice nezaměstnaného však musí být podle vsetínské psycholožky Alexandry Švecové velký.

AKTUALIZOVÁNO

Kabelkový veletrh v Otrokovicích: Odnesli si radost a pomohli Naději

FOTO, VIDEO/ - Dlouhá fronta a zájemkyně čekající už dobrou hodinu před začátkem. Tak to ve čtvrtek odpoledne vypadalo v Otrokovické Besedě předtím, než vypukl třetí ročník oblíbeného Kabelkového veletrhu. Pořádala jej Naděje ve spolupráci s regionálním Deníkem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení