Spousta receptů, zajímavostí, tipů na www.vseovareni.cz

Nejlepší zelí v Česku je hanácké z Bystročic

Na litoměřické Zahradě Čech pravidelně odborná porota vyhodnocuje Zelí roku. V loňském ročníku, který se konal na podzim, vyhrál rodinný podnik z Bystročic, které leží kousek od Olomouce.

„Ročně připravíme přibližně deset tun kysaného zelí. Dříve to bývala sezonní záležitost, ale už máme technologie, které umožňují celoroční distribuci. Je ale pravda, že v létě je poptávka nižší,“ uvedl Jiří Kubíček, majitel rodinného podniku vyrábějící Kubíčkovo hanácké zelí.

Zelí z jejich firmy je k dostání na Moravě.

„Zájemci z Čech si k nám jezdí. Stejně jako ze zahraničí. Máme zákazníky ze Švédska, Francie i Monaka,“ řekl Kubíček.

Kysané vyrábí podle tajné receptury a zelí mu dodává pouze jeden dodavatel.

„Používáme místní zelí z Hané. Pan Ladislav Kašpar z Vojnic je náš jediný dodavatel,“ informoval Kubíček, který přestože kysané zelí vyrábí od rána do večera, na tuto pochoutku nezanevřel.

„Nejraději mám kysané zelí s haluškami a brynzou a také klasicky s vepřovými výpečky,“ dodal s úsměvem.

Kysané zelí si ale můžete vyrobit i doma. Vzpomínám si na své dětství, kdy jsme v našem panelákovém bytě pravidelně každý podzim krouhali a následně šlapali zelí.

Kyselou pochoutku jsme z kameninového hrnce tahali po celou zimu. Onen kameninový hrnec je pro výrobu kysaného zelí základem. Pokud hrnec doma nemáte, můžete zelí udělat do sklenice.

Univerzální lék

Kysané zelí je především velkým zdrojem vitaminu C, což je nedocenitelné například v době chřipkové epidemie. Kromě tohoto vitaminu v sobě obsahuje významné množství kyseliny mléčné.

V malém množství kysané zelí obsahuje také vitamin K, vitaminy skupiny B, fluor, hořčík a draslík.

Podporuje tvorbu krve a hormonů, pomáhá bojovat proti únavě, zvyšuje obranyschopnost organizmu, snižuje krevní tlak, aktivuje funkci střev a vylučování toxických látek, má také odvodňujicí účinky. Jak je vidět, kysané zelí je univerzální přírodní lék, který pomáhá téměř při všem.

Kysané zelí známe hlavně jako přílohu k vepřové pečeni a nebo k pečené kachně a také jako hlavní ingredienci do zelňačky. Jako příloha však funguje nejen dušené (na český či moravský způsob), ale také můžete uvařit lahůdkovou lepenici.

Opravdu vydatné je pak tradiční polské a litevské jídlo bigos. Nesmíme zapomenout na segedínský guláš, tradiční české zeláky, či si jej můžete vyzkoušet v tradičním receptu na zapečené brambory po staročesku.

VYZKOUŠEJTE:

Zeláky

Kysané zelí ve sklenici

ŠKOLA VAŘENÍ DENÍKU

Nový díl Školy vaření najdete vždy v sobotním tištěném vydání vašeho regionálního Deníku.
22. října se věnujeme šípku.