"Nové solární projekty o celkovém výkonu téměř 65 megawatt-peak doplní akumulátory o kapacitě přes 25 megawatthodin. Elektrolyzér na výrobu zeleného vodíku pomocí solární energie bude mít výkon 220 kilowattů a ročně vyrobí osm tun bezemisního vodíku," uvedla skupina.

Finanční úřad. Ilustrační foto
V kraji zruší čtyři pobočky finančního úřadu, dva na Zlínsku

Nedávno oznámila, že vybuduje veřejně dostupnou plnicí stanici na vodík vyrobený čistě z obnovitelných zdrojů energie v areálu centrály skupiny v Napajedlech na Zlínsku. Předpokládaný termín dokončení projektu je na přelomu let 2024 a 2025.

Skupina Solar Global byla založena v roce 2009, je producentem energie z fotovoltaických a dalších obnovitelných zdrojů. Přes dceřiné společnosti zajišťuje servis stovkám elektráren, obchoduje s elektrickou energií a investuje do inovativních řešení v oblasti takzvané zelené energetiky. Z Modernizačního fondu získala podporu pro 47 projektů fotovoltaických elektráren a bateriových systémů.

"Dlouho očekávaný restart fotovoltaiky v Česku konečně přišel a jsme rádi, že můžeme být u toho. Nejdostupnějším řešením pro postupnou dekarbonizaci české energetiky je právě rozvoj solární energetiky doplněný o technologie na ukládání energie," uvedl zakladatel skupiny Vítězslav Skopal.

Lidé se ptají: Opravdu  je kácení stromů ve Zlíně nezbytné?
Lidé se ptají: Opravdu je kácení stromů ve Zlíně nezbytné?

"Česku chceme nabídnout promyšlená řešení využívající energii z obnovitelných zdrojů. Proto oceňujeme, že stát prostřednictvím Modernizačního fondu podpořil i výstavbu bateriových úložišť a náš pilotní projekt na výrobu zeleného vodíku pomocí energie ze solárních panelů. Právě tyto projekty totiž pomohou stabilizovat síť ve chvílích, kdy fotovoltaika pojede naplno a umožní ukládat energii pro pozdější využití. Akumulaci energie proto využijeme u celých 39 projektů fotovoltaických elektráren z celkem 47 úspěšných žádostí," uvedl Skopal.

Skupina využije solární elektřinu na trhu prostřednictvím svého obchodníka s energií.

"Díky společnosti Solar Global Energy, která má v naší skupině na starost obchod s elektřinou, dokážeme efektivně využít výrobní a akumulační systémy při agregaci do jednoho výkonového a kapacitního celku. Ten pak bude velmi důležitým nástrojem pro stabilitu přenosové soustavy a silným prvkem pro obchodování na komoditním trhu," uvedl výkonný ředitel skupiny Zdeněk Tříska.

Budova U1. Fakulta technologická, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně.
Nejstarší budova UTB jde k zemi. Na jejím místě postaví novou

Největším projektem skupiny podpořeným z Modernizačního fondu bude solární park v Lišanech u Žatce s výkonem 12,5 megawatt-peak doplněným o bateriové úložiště s kapacitou tři megawatthodiny energie. Kromě velkých solárních parků skupina uspěla i s 43 projekty o výkonu menším než jeden megawatt-peak.

"Nezaměřujeme se tedy výhradně na velké projekty. Naopak, soustředíme se na využití i menších lokalit, které by jinak těžko hledaly smysluplné uplatnění, nebo jej nenašly vůbec," uvedl Tříska. Jedním z projektů je i výstavba fotovoltaické elektrárny o výkonu 2,7 megawatt-peak na pozemcích bývalé těžební společnosti OKD v Orlové na Karvinsku.