V letošním ročníku soutěžilo 62 staveb, přičemž v kategorii Stavby občanské vybavenosti to bylo 18 projektů.

„Velice si vážím tohoto ocenění, vnímám jej jako velké ohodnocení práce kolegů, dodavatelské firmy, architekta a všech dotčených orgánů. Věřím, že areál Slunečních lázní se stane novým lákadlem pro návštěvu Luhačovic,“ uvedl Jiří Dědek při převzetí ceny.

Pocta historii a modernímu pojetí volného času

Obnovený areál Slunečních lázní vznikl rekonstrukcí nevyužívaných lázeňských objektů a nyní slouží jako unikátní doklad lázeňství a kulturní atmosféry počátku 20. století. Spojení tradiční luhačovické lázeňské tradice a typické Jurkovičovy architektury s moderním pojetím trávení volného času činí z Slunečních lázní atraktivní destinaci pro návštěvníky všech věkových kategorií.

„Hlavním cílem obnovy Vodoléčebného ústavu a Říčních a slunečních lázní byla záchrana výjimečného architektonického díla Dušana Jurkoviče,“ řekl Jiří Dědek.

Areál byl slavnostně zpřístupněn poslední květnový víkend a oslavy byly doplněny bohatým programem pro veřejnost.

Expozice a nové atrakce pro návštěvníky

Srdcem areálu je restaurovaný objekt Vodoléčebného ústavu, který hostí expozici věnovanou historii místa, dílu Dušana Jurkoviče a vztahu hudebního skladatele Leoše Janáčka k Luhačovicím. Dominantou hlavní prohlídkové trasy je zrestaurovaná Jurkovičova Odpočívárna s replikami původního mobiliáře z roku 1902.

Druhé podlaží je věnováno Leoši Janáčkovi a jeho tvorbě, včetně možnosti poslechu hudebních ukázek a televizního záznamu Glagolské mše.

Budoucí plány a kulturní akce

Bývalá plovárna s bazénem a kabinkami, která byla funkční až do roku 1995, nyní po rekonstrukci slouží jako okrasný biotop. Areál má ambici stát se dalším turisticky atraktivním místem Luhačovic, poskytujícím ideální zázemí pro konání kulturních akcí, tematických dnů a výstav.

„Kromě standardního návštěvnického využití by měl poskytovat ideální zázemí pro konání kulturních akcí pro dospělé i děti,“ dodává ředitelka Slunečních lázní Hana Felcmanová.

Významná investice do regionu

Rekonstrukce probíhala v letech 2021 – 2024 a zahrnovala obnovu Vodoléčebného ústavu, Říčních a slunečních lázní, Sirných a slatinných lázní a dalších technických objektů. Celková investice přesáhla 150 milionů Kč, z toho cca 70 milionů tvoří dotace IROP. Projekt obnovy zpracoval architekt Petr Všetečka a proběhl pod dohledem památkové péče Národního památkového ústavu.

„Velmi si ceníme podpory všech zúčastněných a věříme, že obnovené Sluneční lázně přinesou radost a užitek jak obyvatelům, tak návštěvníkům Luhačovic,“ uzavřel Jiří Dědek.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Festival Zlín Žije 2024

Festival Zlín Žije 2024 - pátek | Video: Živý Zlín