„První den konference jsme byli rozděleni do deseti pracovních skupin. Ta moje se zabývala otázkou: „Co nám jako lidstvu pomůže k tomu, abychom se stali do roku 2025 uvědomělejšími a vůči životnímu prostředí šetrnějšími spotřebiteli?" Pod vedením našeho odborného týmového kouče jsme diskutovali například o udržitelných zdrojích, nebo o tom, jak přesvědčit našeho budoucího investora, aby nám pomohl s realizací našeho nápadu, který by pomohl udělat svět „zelenější". Dále jsme vymýšleli věci, které by nám mohly pomoci při vytváření konečného projektu. Výsledek našeho čtyřdenního snažení jsme totiž poslední den prezentovali ostatním účastníkům," říká Ondřej Theiner.

Martin Vondrák byl ve skupině složené ze studentů z různých částí Evropy. „Téma, kterým jsme se měli zabývat, se týkalo možností mladých lidí ovlivnit chytřejší vývoj a spotřebu. Byla to pro mne úžasná zkušenost, protože celý proces měl směřovat k jednomu nápadu a také k jednomu řešení problému, které jsme měli poslední den předložit ostatním účastníkům. Vymýšlení postupů a nápadů byla ryzí týmová práce a místnost, ve které jsme pracovali, byla naplněna směsí nápadů a myšlenek, protože první den jsme nedělali nic jiného, než že jsme lepili na zdi různě tematické papíry. Například jsme měli zeď ověšenou možnostmi, které mohou využít mladí lidé různých věkových kategorií, nebo jak vypadá „Pan nezodpovědný" v dnešním světě. Kolektiv, který jsme utvořili, byl velice zajímavý. Setkali jsme se zde s odlišnými povahami. To ale nebyl pro nás žádný problém, dobře jsme si rozuměli a pracovat spolu bylo poučné. Každý z nás pocházel z jiné země, viděli jsme proto stejnou věc z mnoha různých stran."
Martin Vondrák vypráví nadšeně o tom, jak studenti dlouho do noci diskutovali, přednášeli nejrůznější nápady a ty, které pokládali za nejlepší, připravovali k vytvoření serveru smartchise.net. Mělo by jít o celosvětovou stránku, na které by studenti mohli hlasovat, co chtějí ve svých školách změnit, a to na základě zkušeností z jiných částí světa.

„Ten den jsem se naučil opravdovou týmovou práci. Ze Swiss Talent Fora jsem odjel spokojený, plný nových zážitků a nachystaný pro další vědecké bádaní," říká Martin.

„Potkal jsem zde mnoho nových kamarádů, s nimiž jsme po večerech vedli dlouhé diskuse, během nichž jsme většinou porovnávali kulturní, jazykové a další rozdíly zemí, ve kterých žijeme. Velmi si cením toho, že jsem se této události mohl účastnit. Dozvěděl jsem se mnoho věcí a užil si hodně legrace. Na druhou stranu musím říci, že i když se akce tváří jako „vážná konference", je to spíše hra. Ono totiž není možné celosvětové problémy vyřešit za čtyři dny. Kdyby to možné bylo, jistě by to už někdo udělal. Důležité ale bylo, že jsme byli nuceni se zamyslet a uvědomili si, že změnu by měla začít právě naše generace," uzavírá dojmy českých studentů Ondřej Theiner.

Autor: Miroslav Žák