Servisna klíč zatím podle majitelů salonů využívají spíše cizinci

„Máme firemní vizážistku i modistku, která vyrábí klobouky, závoje a netradiční ozdoby podle přání zákazníka. Klienta u nás vybavíme od oznámení, šatů, doplňků až po prstýnky,“ vyjmenoval majitel zlínské agentury Studio Dany Svozílkové Petr Svozílek. Také valašskomeziříčský Salon Bella nabízí kromě šatů, obleků a ozdob také prstýnky a spolupracuje se švadlenami a módní poradkyní. Jinde se už inspirovali v cizině a snaží se nabídnout zákazníkovi kompletní servis.

„Klienti u nás mohou využít služeb koordinátora, který zajistí veškerou přípravu na svatbu. Organizuje a dohlíží na hladký průběh svatebního dne,“ vysvětlovala majitelka kroměřížského salonu Juliana Stanislava Červenáková. Podle ní těchto služeb prozatím využívají především cizinci. „Jsme schopni vyřídit jim všechno potřebné včetně papírování na úřadech, aby se nemuseli o nic starat,“ ujistila. Koordinátor tohoto salonu ve svatební den přijde klienta na jeden a půl až tři tisíce korun, organizace před svatebním dnem se platí procentem z celé částky, kterou klient na svatební přípravy vynaložil.
„Malou svatbu jsme schopni připravit za měsíc, u velké mohou přípravy trvat půl roku,“ dodala.

Většina agentur svatby na klíč zatím nenabízí. „Myslím, že na to ve Zlínském kraji zatím nejsou vhodné podmínky. Lidé jsou zvyklí si organizaci kolem svatby zařizovat sami, je to tradice. Leckdy využívají služeb známých,“ konstatoval Svozílek. Stejný názor zastávala i devětadvacetiletá Alena Kovaříková ze Vsetína: „Příprava na svatbu je stresující, ale i zábavná. Asi bych si ji nenechala zcela zajistit někým jiným,“ uvažovala.

Nicméně bezradným klientům jsou agentury schopné poskytnout zdarma ověřené kontakty. „Doporučím jim například šikovnou floristku nebo kadeřnici, ale provize z toho nemáme,“ řekl Svozílek. Zdarma poradit umí i jinde. „Kompletní servis nezajišťujeme, ale kontakty na další podnikatele máme,“ potvrdila majitelka staroměstského Salonu Pavlína Pavlína Skládalová. Majitelé některých agentur se však inovacím nebrání. „O koordinátorce do budoucna uvažujeme. Vyžaduje to ale najít důvěryhodné partnery,“ osvětlil Svozílek.