Založila ho Ishraq Dhaifalah, která také začala jako jedna z prvních v ČR používat moderní metodu OSCAR (One Stop Clinic for Assesment of Risk) – screeningové vyšetření těhotných žen, které se zaměřuje na odhalování některých genetických onemocnění miminka. Během uplynulého desetiletí vyšetřil tým doktorky Ishraq Dhaifalah kolem 70 000 žen. Vyšetření by během těhotenství měla absolvovat každá žena.

Špičkové pracoviště Centrum fetální medicíny a lékařské genetiky KNTB používající metodu OSCAR zůstává ve Zlínském kraji jediné svého druhu.

„Jedná se o screeningové vyšetření v prvním trimestru těhotenství, kdy se u miminka v této době vyvíjejí všechny důležité orgány včetně mozku. Můžeme tak odhalit například Downův syndrom.

Ve druhém trimestru provádíme ultrazvukové vyšetření, které by mělo odhalit většinu vrozených vývojových vad včetně srdečních,“ vysvětlila Ishraq Dhaifalah a dodala, že všechna vyšetření se odehrají v jednom dni – pacientky se ve stejný den dozví i celkový výsledek. Metoda OSCAR tedy šetří čas, cestovní náklady, a především stres z dlouhé čekací doby na jednotlivá vyšetření a výsledky.

Šance odhalit díky metodě OSCAR vývojovou vadu plodu se v prvním trimestru pohybuje v rozmezí 85-95 %, což jsou celosvětově jedny z nejlepších výsledků. „Naše pracoviště v Krajské nemocnici T. Bati má vynikající výsledky v oblasti prenatální diagnostiky. Máme skvělý tým ultrasonografistů, genetiků a porodních asistentek, na jejichž práci jsem za své roky působení ve Zlíně hrdá a děkuji jim za jejich skvělou práci,“ uzavřela téma Ishraq Dhaifalah. (ex)