Firma Balony EU, s.r.o. má u nás relativně dlouhou tradici, jak dlouho již lety nabízí?Věra Nechalová
Společnost BALONY.EU působí na trhu od roku 2004, příští rok nás čeká oslava desátého výročí. V minulých letech jsme zaznamenávali velké meziroční nárůsty prodeje letenek, nicméně v posledních dvou letech dochází vzhledem k ekonomické situaci, a také k přibývající konkurenci, spíše k poklesu jak počtu letenek, tak i neustálému snižování jejich cen. Samozřejmě i přes tuto vzniklou situaci se snažíme zkvalitňovat námi nabízené služby a potvrzovat tak, že společnost BALONY.EU má na balonovém trhu své pevné místo.

Je v poslední době znatelný zájem o podobné zážitky? Proč je let balonem hodnotným dárkem a zůstane dlouho v paměti?
Letenka na vyhlídkový let balonem je převážně kupována jako dárek, většinou narozeninový, lidem od 20 do 90 let. V dnešní době je trendem spojení dárku se zážitkem, lidé chtějí své obdarované potěšit něčím neobvyklým, na co obdarovaný bude dlouho vzpomínat.. Nejčastěji kupujícími jsou asi starší děti, které dávají let balonem jako dárek svým rodičům. Další skupinou jsou kolegové z práce, kamarádi, kteří zakoupí let balonem svému oslavenci. Když od svých blízkých dostanete dárek v podobě vyhlídkového letu balonem, a následně realizujete vzduchoplavbu nad svým bydlištěm či oblíbeným místem věřte, že takový dárek si uchováte v paměti navždy

Do jaké výšky balony vyletí? Je dobré se pořádně obléci i v létě?
Vyhlídkové lety balonem létáme do výšky jednoho kilometru. Neletíme však pouze v jedné výšce. Během hodinového letu se podíváme pro rozhled do větší výšky, následně sklesáme. Opravdové kouzlo Vyhlídkových letů spočívá v těch přízemních letech. To vám kupříkladu letadlo nenabídne. Teplé oblečení není nutné. Vždycky říkáme pasažérům, že vhodným oděvem je takový, které by jste si v daný den zvolili na procházku do lesa. V balonu vám bude příjemně teplo od hořáků. Pouze po přistání, které bývá většinou v době západu sluníčka, může přijít pocit chladu, kdy nějakou vrstvu navíc jistě oceníte.

Jak dlouho jeden let trvá a nakolik vyjde?
Standardní let balonem trvá cca jednu hodinu, samozřejmě přelety masivů trvají déle. Cenu nelze jednoznačně určit, můžeme však říci, že ceny letenek začínají na 2.800 korun za osob. Dle vybrané varianty jdou směrem nahoru..

Kde si mohou lidé lety objednat?Přelet balonu nad AlpamiVeškeré informace o balonovém létání, naší společnosti včetně možnosti zakoupení letenek najdete na našem webu www.balony.eu. Pro klienty upřednostňující osobní setkání nabízíme možnost schůzky v naší kanceláři na BalonCentru, kde nás najdete každý pracovní den od 8 do 17 hodin a o víkendech Vám ráda sdělí informace obsluha v restauraci.

Vaše portfolio je široké, povězte čtenářům, co všechno lze u vás při letu balonem uskutečnit.
Ano, poněvadž se neustále snažíme zkvalitňovat a obohacovat naše služby, nabízíme již velmi široké portfolio možností. Vyhlídkové lety většími a menšími pasažérskými balony nabízíme ze startovních míst po celé České republice. Dále nabízíme možnost privátních letů pro danou skupinku osob, kde můžeme dohodnout také individuální místo startu. Momentálně nejoblíbenějším produktem je spojení vyhlídkového letu balonem s ubytováním a pobytem v našem penzion-restaurantu na BalonCentru v Břestku, tzv. zážitková dovolená. V zimě nabízíme přelety horských masivů, slovenských Tater, rakouských Alp. Zde konkrétně nabízíme dvě varianty – let balonem v údolí Alp nebo přelet Alp z Rakouska do Itálie. Úplnou novinkou je spojení letu balonem a gastronomického prožitku s názvem Gastronomický zážitek ve vzduchu. Snídaně či večeře o několika chodech přímo v balonu, šampaňské, káva, kompletní obsluha včetně kuchaře na palubě, to je jen malý výčet nové služby.

Jak se nápad gastronomického zážitku na balónu zrodil? Chystáte více podobných akcí?
Neustále se snažíme obohatit naše portfolio dalšími a dalšími prvky. Právě vzhledem k tomu, že již máme zázemí restaurace a penzionu, napadla nás kombinace těchto dvou věcí. Pokud víme, jsme jediní, kdo podobnou službu v České republice nabízí. Jedná se opravdu již o luxusní zážitek, který je výjimečný a ojedinělý. Je to naprostá novinka, takže nelze říci, jak velký zájem bude. Momentálně jednáme s agenturami po celé republice a zahajujeme prezentaci této nadstandardní služby. Určitě se budeme snažit o další a další nové věci, ale zatím bych je nechala jako překvapení.

Na palubě balonu se lze i vzít. Svatba při letu balonem je asi velmi komorní… Kolik lidí se vejde do jednoho z větších balonů?
Svateb v balonu jsme měli možnost realizovat několik a opravdu záleží na snoubencích, jakým směrem se bude ubírat. Zažili jsme svatby v dobových kostýmech, svatbu klasickou, ale vždy se jedná o jedinečný zážitek jak pro nás balonáře, tak pro všechny svatebčany. Svatby realizujeme z důvodu pohodlí a komfortu pouze ve velkých pasažérských balonech pro 12-16 osob. Většinou je přítomno 6-10 osob (novomanželé, svědci, oddávající úředník, matrikářka, fotograf, popřípadě rodiče).

Jsou vhodné i pro rodiny s dětmi?
Let balonem je pro děti určitě vhodný, nicméně ze zkušenosti doporučujeme dodržení minimálního věku u dětí, což je 6 let. Mladší děti většinou nevidí přes hranu koše a hodinový let je pro ně příliš dlouhý. Samozřejmě nejsou všechny děti stejné, takže vždy řešíme možnost individuálně.

Existují při letu nějaká omezení, pro koho se třeba nedoporučují? Co by si měli lidé předem zjistit, na co dát pozor?
Přímá omezení snad ani nejsou. Jen nedoporučujeme let balonem těhotným ženám, u pasažérů s ortopedickými operacemi či omezením pohybového ústrojí tuto informaci předáváme pilotovi. Velmi důležité je aby si lidé na samotném začátku než koupí letenku, prověřili, zda daná společnost provozuje své letecké práce na základě oprávnění, které vydává Letecký úřad. Od toho se odvíjí pojištění balonů, pasažérů a vlastně dodržení předpisů v rámci platné legislativy. Určitě za zmínku stojí také nákup letenky na některých slevových portálech, je potřeba být velmi obezřetný a řádně si prověřit, s kterou společností by měl být realizován.

Je let balonem naprosto bezpečný? Nejdůležitější je pro let asi počasí, že?
Pokud si zvolíte správnou společnost, která disponuje technicky způsobilými balony, dodržuje veškeré platné předpisy a má také kvalitní a zkušené piloty, nemusíte mít vůbec o bezpečnost strach. Ano, počasí je v zásadě jediným faktorem, který nás limituje. Ono totiž hezké počasí nerovná se počasí letové. Jsme limitování oblačností, dohlednostmi a také sílou větru. Pasažérské lety realizujeme při větru do 4 m/s. Počasí pilot vyhodnocuje a prověřuje s meteorology nejenom na dobu startu, ale také na celou délku letu včetně přistání.

Létá se i v zimě nebo je balonová sezona nějak omezená?
Balony mohou létat celoročně, nicméně hlavní balonářská sezona je od dubna do října. Vše však záleží na aktuálním počasí. Létat se dá určitě i v zimě, jen plánování tohoto typu letu je trochu závislé na flexibilitě pasažérů. Tyto lety se většinou plánují s ohledem na aktuální počasí maximálně den dopředu. Při přeletu masivů vyjíždí posádka na týdenní pobyt a v závislosti na počasí plánuje lety přímo na místě.

Dělá se lidem na balonech špatně? Už se někdo strachem sesypal nebo se lidé během letu uvolní a užívají si krásné vyhlídky?
Nikdo z kolegů si nevzpomíná, že by kdy bylo někomu v balonu špatně. I přes prvotní strach, který někdy na pasažérech vidím, dojde po chvilce letu k odbourání a následně si let užívají. Balon stoupá rychlostí 2-3m/s. Já osobně mám za sebou asi stovku letů a pro mě je každý jedinečný, něčím zajímavý a nezapomenutelný. Ti, kteří se ze začátku bojí se opravdu během pár minut uvolní a užívají si svůj let plnými doušky. Využívám každé možnosti letět balonem. Nejraději mám tu možnost pozorovat ostatní pasažéry, jak se v dnešní uspěchané a hektické době v balonu uvolní, usmívají se..baví mě jejich překvapené a nadšené pohledy a naprosto uvolněná komunikace, která v balonu vládne. Ráda poznávám z ptačí perspektivy nová místa, i když musím přiznat, že některá znám prozatím jen ze vzduchu a chybí mně jejich pozemní prozkoumání.

Vzpomínáte na svůj první let?
Na svůj první let vzpomínám velmi ráda, když se přiznám, že jsem také měla určité nejistoty, ale když se pode mnou otevřel výhled na Hradiště a Kunovice, všechen strach byl pryč a já si připadala jako v pohádce.

Pořádáte i noční lety balonem, čím jsou specifické? Romantický východ slunce z balonu?
Start balonu musí být přímo z letiště, tím je atmosféra trošku jiná než když by jste startovali odkudkoliv jinde. Balon je osvětlen speciálními pozičními světly, které svítí pod košem, což je zajímavé hlavně když startují dva nebo více balonů. Města pod vámi jsou krásně osvětlená, všude je ticho a klid…přistáváte při východu sluníčka, do právě se probouzející krajiny. Romantika, prostě krásný začátek nového dne…

Autor: Kamil Polko