Živnostníci letos pomoc hospodářské komory i přes řadu výhod příliš nevyužívají

„Komora je vůbec o podnikání a slouží nejen svým členům, ale i těm, kteří si přijdou pouze pro radu. Nabízíme například projekt s názvem Informační místa pro podnikatele, v rámci kterého poskytujeme informace různého typu od legislativy, například té evropské, až po různé projekty,“ vyjádřil se ředitel Okresní hospodářské komory v Olomouci Jaroslav Havelka.

Každý z živnostníků, který přijde se svým problémem, si za služby do své peněženky sáhnout nemusí. Ještě do nedávna vše hradil stát, v současné době jde vše na účet hospodářské komory.

„Jakmile se někdo dostaví s určitým dotazem či problémem, tak se spolu nejdříve pobavíme o řešení, dodáme potřebné zákony, zajistíme seznamy včetně kontaktů, například u začínajícího podnikatele vše kolem živnostenského úřadu, sociálního a zdravotního pojištění,“ nastínil postup Havelka.

I přes výhody mají ale podnikatelé k členství v komoře despekt. „K jakémukoliv členství mají Češi od určité doby negativní vztah. Stejně tak je tomu i u živnostníků. Pokud se ale rozhodnou stát se členy, mohou na tom jen získat. Zaplatí pouze členský poplatek, který je pro právnické osoby pět tisíc korun ročně a pro fyzické je to pouhých pět set korun. Za tuto částku pak mají šanci působit aktivně na podnikatelské prostředí v regionu a budou informováni e-mailem o jakékoliv situaci, která by je mohla zajímat anebo by se jich týkala,“ dodal Havelka. V současné době má Okresní hospodářská komora v Olomouci kolem dvou set dvaceti členů, kteří využívají daných výhod. Zlínská komora má členů asi dvě stě.

„Počet dotazů za letošní čtvrtletí je oproti tomu loňskému o něco nižší. V minulém roce jsme v prvních měsících odbavili asi šedesát tři zákazníků, zatím co letos je to asi jen čtyřicet šest. Vše ale souvisí s dotacemi, o které živnostníci žádají. Zatím nejsou schváleny rámcové programy. Věříme ale, že po odsouhlasení se návštěvnost opět zvedne,“ nastínil situaci olomoucký odborný konzultant Pavel Krčál. Naproti tomu projektový manažer zlínské obchodní a hospodářské komory Tomáš Válek nezaznamenal oproti loňsku kvantitativní rozdíl. „Je to v řádu desítek dotazů měsíčně,“ dodal Válek.