„Obsluze v jedné restauraci dokonce ušetřila 50 % kroků, složité řešení skupin zákazníků a přesedání mezi stoly. Pak přišla druhá vlna pandemie a aplikace se pozastavila. Věřím ale, že po znovuotevření restaurací se dostane do více provozoven a bude se těšit hojné oblibě zákazníků,“ říká Josef, jeden z loňských vítězů akcelerátoru Můj první milion, za kterým stojí zlínské Technologické inovační centrum.

Výhra Jakuba Josefa motivovala k tomu aplikaci od základů překopat a vylepšit.

„Vyhrál jsem s iOS aplikací, momentálně je aplikace webová a dostupná přes jakýkoliv internetový prohlížeč v telefonu. Taktéž jsem vytvořil ovládací tablet (náhradu pokladního systému), který umí komunikovat s tiskárnami v provozovně a který slouží obsluze v případě, že zákazník opustí restaurací bez placení, anebo se vyskytnou nejasnosti mezi uživatelem a obsluhou. Jinak je celý proces plně automatický a stačí tedy, aby obsluha donesla objednané nápoje nebo jídla,“ vysvětluje.

Výrobní linku na respirátory z Tchaj-wanu spustila ve čtvrtek 11. března zlínská společnost SPUR.
VIDEO: Zlínská firma spustila novou linku na respirátory. Podívejte se

14. ročník akcelerátoru Můj první milion letos hlásí celkem 61 přihlášených podnikatelských nápadů ve dvou kategoriích. V kategorii středních škol se sešlo 20 záměrů z celkem 10 institucí, do kategorie vysoké školy a veřejnost bylo přihlášených dokonce 41 záměrů, 15 z nich vzešlo z Univerzity Tomáše Bati.

Odborná porota má nelehký úkol – vybrat 10 nejzajímavějších projektů v každé kategorii.

Jejich autory pak čeká online akcelerační program nabitý odbornými workshopy a konzultacemi s mentory, kteří se pokusí jejich podnikatelské plány co nejvíce přiblížit k úspěšné realizaci.

„Akcelerační program si bere za cíl nejen posunout záměry účastníků v jejich realizaci, ale také naučit představit svůj podnikatelský projekt potenciálnímu investorovi. Toho mohou ostatně potkat už během samotného programu, což je bezesporu velmi atraktivní benefit,“ prozradil za Technologické inovační centrum Petr Konečný.

Tři vítězné projekty z obou kategorií si odnesou finanční podporu, která usnadní rozjezd jejich podnikání, a možná také investici až 1,5 milionu korun. Velké finále a ocenění vítězných projektů se uskuteční 20. května.

Petra Filáková a Dan Cabák ze slavičínské firmy Nallu.cz.
Nejdřív prozkoumali tisíce chodidel. Teď vyrábí sandály na míru

„Světem hýbou a v budoucnu hýbat budou nové nápady, kreativita a inovace. A pokud nechceme zaspat a zůstat montovnou, kterou permanentně ohrožuje odchod investorů či nedostatek kvalifikované pracovní síly, musíme v sobě najít potenciál, vychovávat a kultivovat schopnost být kreativní. Kreativita a inovace jsou nevyčerpatelný zdroj bohatství,“ myslí si Dr. Ing. Marie Zezůlková z odboru regionální politiky Ministerstva pro místní rozvoj České republiky.

„Myšlenky jsou novou komoditou a kreativita je nástrojem inovativního myšlení, jak přicházet na nová řešení, přináší nejen radost z tvorby a hojnost kulturních statků, ale v neposlední řadě i zisk. Business odvětví založená na kreativitě jsou nejrychleji rostoucí obory podnikání,“ upozorňuje Zezůlková a dodává, že většinu rutinní práce brzy nahradí stroje, ale lidskou kreativitu a představivost stroje nahradit neumí.